Rektoři burcují Čechy k eurovolbám: EU je důležitá, podpořila školství miliardami

Rektoři vysokých škol vyzvali, aby lidé v květnových volbách do Evropského parlamentu odevzdali hlas stranám, které prosazují rozvoj a prohlubování evropské spolupráce. Letošní evropské volby jsou podle nich důležité pro další vývoj ČR. Na vzdělávání v Česku šlo v minulých letech z Evropské unie 85 miliard korun. Vyplývá to z prohlášení České konference rektorů, o kterém ČTK informovala její tajemnice Marie Fojtíková.

Vysoké školy

Podle rektorů je nesmírně důležité, aby ČR v nadcházejícím volebním období na evropské úrovni zastupovali kvalifikovaní a kompetentní lidé, kteří dokážou ve spolupráci se zástupci ostatních evropských zemí pracovat na tvorbě kvalitního vzdělávacího systému.

Měl by připravovat schopné lidi a vést k posílení hospodářství tak, aby stát mohl obstát v globální konkurenci s velkými, stále razantněji se prosazujícími ekonomickými mocnostmi, napsali rektoři v prohlášení. Zejména studenti a zaměstnanci vysokých škol by proto měli k volbám přijít a hlasovat pro zástupce proevropských stran, uvedli.

Rektoři připomněli, že Česko dostává z Evropské unie miliardy korun. Podle údajů ministerstva financí získala ČR z EU o 741,3 miliardy korun víc, než zaplatila. Od roku 2004 do konce loňska z rozpočtu EU dostala zhruba 1,31 bilionu korun, do rozpočtu unie poslala 565 miliard korun. Konkrétně na vzdělávání šlo podle rektorů z EU 85 miliard korun.

Díky programům Erasmus a Erasmus Mundus vyjelo na studijní pobyt nebo pracovní stáž do zahraničí celkem 61.000 studentů, uvedli rektoři. Vysokoškolští pedagogové využili možnosti odjet s Erasmem na zahraniční univerzitu či se zúčastnit mezinárodního výzkumu ve 13.000 případech, vypočítali.

Na podporu školství a studentů mimo Prahu šlo podle rektorů 16 miliard korun z dotačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost a potom dalších 37 miliard korun z programu Výzkum, vývoj a vzdělávání, ze kterého mohly čerpat peníze i vzdělávací instituce v hlavním městě. Evropské dotace z programu Výzkum a vývoj pro inovace ve výši 32 miliard korun podle nich navíc pomohly vytvořit základnu moderních vědeckých center a zaměstnat špičkové výzkumníky.

"Díky těmto projektům se podařilo modernizovat vysoké školství České republiky a přispět ke konkurenceschopnosti vysokých škol České republiky v mezinárodním měřítku," uvedla v prohlášení Česká konference rektorů.

Babiš požádal EU o pomoc pro jižní Moravu

25.06.2021 11:57 Český premiér Andrej Babiš dnes během summitu v Bruselu požádal šéfy institucí Evropské unie o…

Kraje jsou připravené pomoci obcím postiženým tornádem

25.06.2021 10:57 Většina krajů je připravená finančně pomoci jihomoravským obcím postiženým tornádem. Stát může…

Ministerstvo uvolní na pomoc obcím přes 400 milionů. Lidem nabídne peníze…

25.06.2021 09:46 Ministerstvo pro místní rozvoj uvolní na pomoc obcím s obnovou majetku po čtvrteční ničivé bouři…

Babiš chce dnes navštívit oblast zasaženou ničivým tornádem

25.06.2021 08:21 Český premiér Andrej Babiš chce dnes odpoledne navštívit oblast na jižní Moravě, kterou ve čtvrtek…

Volby by podle nejnovějšího průzkumu vyhrálo vládní hnutí ANO

24.06.2021 17:22 Aktualizováno Volby by nyní vyhrálo hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů. Piráti a STAN by měli 22,5 procenta,…

Ministerstvo nemělo podle NSS pravomoc plošně zavřít herny

24.06.2021 14:58 Nejvyšší správní soud (NSS) potvrdil, že ministerstvo zdravotnictví na jaře nemělo pravomoc plošně…

Prezident Zeman bude v pondělí jednat v Lánech s vládou

24.06.2021 12:43 Prezident Miloš Zeman bude v pondělí jednat na zámku v Lánech s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a…

Vztahy ČR a Ruska jsou na bodě mrazu. Musíme ale komunikovat, řekl Babiš

24.06.2021 12:08 České vztahy s Ruskem jsou v současnosti na bodě mrazu, nebylo by ale správné úplně přestat…

Piráti a Starostové zveřejnili protikorupční balíček. Obsahuje změnu…

24.06.2021 11:36 Do sta dnů po volbách slibuje koalice Pirátů a Starostů předložit změnu trestního řádu tak, aby…

Budou ještě ministři chodit do Sněmovny? Klouzavý mandát jim umožní více…

23.06.2021 21:56 Aktualizováno Poslanecká sněmovna schválila v pátek nejtěsnější možnou většinou 120 hlasů ze 157 přítomných…

Související:

Právě se děje