Putinovy pasy pro separatisty z Donbasu? Česko protestuje: Rusko pošlapává šance na mír

Ministerstvo zahraničí dnes odsoudilo ruský záměr udělovat ve zjednodušeném režimu občanství obyvatelům Ukrajiny žijícím v oblastech ovládaných proruskými separatisty. Podle české diplomacie záměr podkopává šance na mírové řešení konfliktu a útočí na ukrajinskou svrchovanost.

Přidejte svůj názor 134 komentářů

Ministerstvo zahraničních věcí
doporučujeme

"Rozhodnutí Ruské federace zjednodušit vydávání ruských pasů občanům Ukrajiny, kteří žijí v části Doněcké a Luhanské oblasti, je dalším krokem, který podkopává šance na mírové řešení konfliktu s Ukrajinou. Jedná se o útok proti ukrajinské svrchovanosti a odporuje minským dohodám," uvedlo ministerstvo na twitteru.

Ruský prezident Vladimir Putin tento týden podepsal dekret, který obyvatelům "řady okresů na jihovýchodě Ukrajiny" dává právo získat ruské občanství ve zjednodušeném řízení. Podat žádost mohou občané obývající "jednotlivé okresy Doněcké a Luhanské oblasti Ukrajiny", uvádí se v dokumentu. Podmínkou obdržení pasu je slib věrnosti Rusku. Moskva rozhodnutí označuje jako humanitární akt.

Putinovo rozhodnutí odsoudili v samostatných prohlášeních dosluhující ukrajinský prezident Petro Porošenko i jeho zvolený nástupce Volodymyr Zelenskyj. Budoucí hlava státu rovnou vyzvala Západ, aby zesílil sankce proti Rusku.

V části Doněcké oblasti kontrolované povstalci žije podle ruského tisku 2,3 milionu lidí, v Luhanské oblasti necelého půldruhého milionu. Zjednodušený režim získání ruského pasu využívají už obyvatelé Podněstří, separatistické moldavské enklávy osídlené většinovými Rusy.

Loading...
Vstupte do diskuze (134)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předseda lidovců Výborný čeká, že k volbám přijde 20 procent lidí

24.05.2019 19:34 Předseda lidovců Marek Výborný očekává účast ve volbách do Evropského parlamentu kolem 20 procent.…

OBRAZEM: Evropské volby 2019. Politici odvolili, veřejnost se k urnám…

24.05.2019 18:53 V Česku dnes ve 14:00 začaly v pořadí čtvrté volby do Evropského parlamentu. V prvních hodinách po…

Jiří Pospíšil: Eurovolby mají politický i symbolický význam

24.05.2019 18:50 Aktualizováno Volby do Evropského parlamentu mají podle lídra společné kandidátky TOP 09, STAN a dalších uskupení…

Zahradil má velké plány: Doufá, že ODS získá čtyři europoslance místo dvou

24.05.2019 18:49 Aktualizováno Lídr občanských demokratů pro evropské volby Jan Zahradil očekává, že ODS letos zdvojnásobí počet…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama