Putinovy pasy pro separatisty z Donbasu? Česko protestuje: Rusko pošlapává šance na mír

Ministerstvo zahraničí dnes odsoudilo ruský záměr udělovat ve zjednodušeném režimu občanství obyvatelům Ukrajiny žijícím v oblastech ovládaných proruskými separatisty. Podle české diplomacie záměr podkopává šance na mírové řešení konfliktu a útočí na ukrajinskou svrchovanost.

Přidejte svůj názor 134 komentářů

Ministerstvo zahraničních věcí
doporučujeme

"Rozhodnutí Ruské federace zjednodušit vydávání ruských pasů občanům Ukrajiny, kteří žijí v části Doněcké a Luhanské oblasti, je dalším krokem, který podkopává šance na mírové řešení konfliktu s Ukrajinou. Jedná se o útok proti ukrajinské svrchovanosti a odporuje minským dohodám," uvedlo ministerstvo na twitteru.

Ruský prezident Vladimir Putin tento týden podepsal dekret, který obyvatelům "řady okresů na jihovýchodě Ukrajiny" dává právo získat ruské občanství ve zjednodušeném řízení. Podat žádost mohou občané obývající "jednotlivé okresy Doněcké a Luhanské oblasti Ukrajiny", uvádí se v dokumentu. Podmínkou obdržení pasu je slib věrnosti Rusku. Moskva rozhodnutí označuje jako humanitární akt.

Putinovo rozhodnutí odsoudili v samostatných prohlášeních dosluhující ukrajinský prezident Petro Porošenko i jeho zvolený nástupce Volodymyr Zelenskyj. Budoucí hlava státu rovnou vyzvala Západ, aby zesílil sankce proti Rusku.

V části Doněcké oblasti kontrolované povstalci žije podle ruského tisku 2,3 milionu lidí, v Luhanské oblasti necelého půldruhého milionu. Zjednodušený režim získání ruského pasu využívají už obyvatelé Podněstří, separatistické moldavské enklávy osídlené většinovými Rusy.

Loading...
Vstupte do diskuze (134)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Filip se Zemanem probírali Petříčkova slova o Izraeli

26.05.2020 21:29 Předseda komunistů Vojtěch Filip dnes s prezidentem Milošem Zemanem jednal o zahraniční politice,…

Zeman jednal se šéfem tajné služby ÚZSI Šimandlem či šéfem KSČM

26.05.2020 18:10 Prezident Miloš Zeman se dnes na Pražském hradě setkal s ředitelem Úřadu pro zahraniční styky a…

Spor o kompenzační bonus: MMR připraví způsob, jak nahradit obcím výpadek…

26.05.2020 17:06 Aktualizováno Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) připraví mechanismus, jehož prostřednictvím bude kompenzovat…

Papalášství Středočeského kraje? Trestní oznámení kvůli rouškám pobouřilo…

26.05.2020 16:53 Předseda středočeské ČSSD Robin Povšík se distancoval od trestního oznámení, které Středočeský kraj…

Související:

Právě se děje

Další zprávy