"Výborná zpráva ze Španělska!" Čeští politici gratulují socialistům k volebnímu triumfu

Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) pogratulovali španělským socialistům a jejich lídrovi a premiérovi Pedru Sánchezovi k výhře v nedělních parlamentních volbách. Babiš v gratulaci napsal, že Španělsko je pro Českou republiku významným partnerem v Evropské unii. Sánchezovi gratuloval i předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček.

Andrej Babiš a Tomáš Petříček
doporučujeme

Socialisté (PSOE) získali v předčasných volbách ve Španělsku 28,7 procenta hlasů a 123 křesel ve 350členném Kongresu. Pro Sáncheze to znamená, že k sestavení případné levicové vládní koalice bude potřebovat více než jednoho partnera.

"Gratuluji Pedrovi Sánchezovi k volebnímu vítězství jeho strany ve španělských parlamentních volbách. Přeji mu mnoho zdaru při sestavování koaliční vlády," uvedl český premiér. "Španělsko je naším důležitým unijním partnerem a já se těším na pokračování naší spolupráce," doplnil Babiš.

Sociálnědemokratický ministr Petříček označil vítězství socialistů za výbornou zprávu vzhledem k blížícím se evropským volbám. "Sociální demokraté vyhráli volby s obrovským náskokem. To ukazuje, že evropská sociální demokracie má co nabídnout občanům. Je to zvláště dobrý signál před volbami do Evropského parlamentu," napsal na twitteru.

Sánchezovi poblahopřál i předseda ČSSD Hamáček. "Spolupracujeme například ve stejné frakci v Evropském parlamentu," uvedl.

Sánchez již oznámil, že brzy zahájí rozhovory s dalšími stranami o vytvoření koalice. "Jedinou podmínkou je dodržování ústavy a podpora sociální spravedlnosti," řekl dnes.

Tím podle agentury AP naznačil, že dá přednost levicové koalici, a zároveň varoval katalánské separatisty, že jakékoli povolební spojenectví musí existovat v rámci ústavy z roku 1978, podle níž je Španělsko nedělitelné.

Volby, které měly ukončit politický pat v zemi dlouhá léta zvyklé na jednobarevné vlády, podle španělských komentátorů patrně opět povedou ke složitým koaličním jednáním. Druhé místo patří se 66 mandáty konzervativním lidovcům (PP), jejichž výsledek hodnotí španělská média jako historickou porážku. Lídr strany Pablo Casado na twitteru uvedl, že jeho uskupení bude v novém parlamentu hlavní opoziční silou.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Premiér Babiš se má omluvit senátorovi Wagenknechtovi

13.06.2021 20:06 Premiér Andrej Babiš (ANO) se má omluvit senátorovi Lukáši Wagenknechtovi (za Piráty) za výroky, že…

Expremiér Fischer nechápe, že vláda plánuje větší schodek než v roce 2020

13.06.2021 14:19 Bývalý premiér a ministr financí Jan Fischer nechápe, že vláda plánuje pro příští rok větší deficit…

Zásah na úřadu vlády byl podle zákona, stojí si Šlachta i po letech za svým

13.06.2021 14:10 Policie postupovala před osmi lety při zásahu v úřadu vlády, po němž padl Nečasův kabinet, podle…

Spor o Babišův střet zájmů by měl rozhodnout Evropský soudní dvůr, tvrdí…

13.06.2021 12:32 Spor o střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) by měl podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama