Čína kvůli Hřibovi ruší akce českých umělců? Ovčáček zuří, Piráti si to nenechali líbit

Čína oznámila, že ruší vystoupení českých kulturních institucí, jejichž název je spojen s Prahou. Jde o reakci na některá prohlášení pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti). Piráti se svého stranického kolegy důrazně zastali.

Pražský primátor Zdeněk Hřib

O rozhodnutí Pekingu informoval ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) po jednání, která v Číně vedl. Upřesnil, že se tak čínské úřady rozhodly poté, co zaznamenaly některá prohlášení primátora¨Hřiba. Zejména instituce, které mají v názvu "pražský", se teď musí vypořádat s rušením již domluvených akcí.

Praha se pod novým vedením například opět rozhodla v březnu vyvěšovat na budovu magistrátu tibetskou vlajku. Vedení Prahy navíc jednat s Pekingem o změně sesterské smlouvy, kterou s čínským městem uzavřelo minulé vedení hlavního města. Současné vedení Prahy chce z dokumentu odstranit bod, kterým Praha uznává jednotnou Čínu.

Slova ministra Staňka zaskočila například expremiéra Mirka Topolánka. „Normální ministr kultury sebevědomé země by z takového jednání odešel,“ rýpnul si do šéfa rezortu kultury.

Ke kauze se vyjádřili i Hřibovi straničtí kolegové, kteří se pražského primátora zastali. „Ministr Staněk usmiřuje čínského ministra, že filharmonie není zřizována Prahou, ale ministerstvem kultury. Hypoteticky, kdyby došlo ke konfliktu mezi čínskou armádou a pražskými městskými strážníky, na čí straně by bylo české ministerstvo obrany?“ zajímá pirátského poslance Mikuláše Peksu.

Podle Jakuba Michálka chování Číky ukazuje jeho skutečný postoj k Česku. „Přátelství mezi národy musí být postaveno na vzájemném respektu. Rušením vystoupení českých umělců Čína opět dokazuje, že Česko nerespektuje, že nás bere jako svého vazala, který je jí dobrý tak akorát na to, aby sem vyvážela čínské výrobky, slibovala fiktivní investice a pandu,“ poznamenal předseda Poslaneckého klubu Pirátů.

Naopak mluvčí prezidenta Miloše Zemana Piráty a především pražského primátora nešetří. „Kterou zemi zneuctí v rozporu s oficiální českou zahraniční politikou pražští Piráti v čele s primátorem Hřibem příště? Uznají nezávislost Katalánska? Okupaci Krymu? Nebo snad oddělení Severního Irska od Velké Británie?“ podivuje se na sociálních sítích.

I na to mají ovšem Piráti odpověď. „Nemohl by prosím někdo co Číny pošeptat, že PPF má sídlo v PRAZE a Zeman sídlí na PRAŽSKÉM hradě?“ rýpnul si poslanec Jan Lipavský.

Čelila jsem nevhodným narážkám. U političek se řeší hlavně jejich vzhled,…

21.06.2021 11:06 Aktualizováno ROZHOVOR – Jako mladá atraktivní dáma se setkala s nepříjemnými sexuálními narážkami a lichotkami,…

Polčák: Mezi obce v okolí Vrbětic a kraj by se mělo rozdělit 350 milionů

21.06.2021 10:02 Mezi obce v okolí Vlachovic-Vrbětic na Zlínsku, kde v roce 2014 vybuchly dva sklady s municí, a…

Česko musí působit jako silný tým, aby se prosadilo v konkurenci, řekl…

21.06.2021 09:09 Česko se může prosadit v tvrdé mezinárodní konkurenci jedině tak, že bude působit jako silný tým,…

Pospíšil dál povede pražskou buňku TOP 09

19.06.2021 18:02 Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace…

Kulhánek se sešel se Zemanem, jednali o prioritách diplomacie

19.06.2021 15:56 Česko usiluje o uspořádání dvou summitů během předsednictví EU, které zemi čeká v druhé polovině…

ČSSD má volební program, kandidátky schválí až v červenci

18.06.2021 18:48 Říjnové sněmovní volby budou v očích ČSSD zápasem o to, kdo zaplatí náklady epidemie covidu-19.…

Nejvýznamnějším uskupením s xenofobními prvky je podle ministerstva nadále…

18.06.2021 16:22 Nejvýznamnějším uskupením s dominujícími "xenofobními a vyhroceně nacionalistickými prvky" zůstalo…

Sněmovna schválila klouzavý mandát pro ministry z řad poslanců

18.06.2021 13:44 Členové vlády by do budoucna mohli dobrovolně předat poslanecký mandát náhradníkům, dokud by měli…

Právo bránit sebe i jiné se zbraní bude v Česku ústavně zakotveno

18.06.2021 12:45 Aktualizováno Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude ústavně zakotveno. Sněmovna dnes beze…

Čím víc komunistů bude kandidovat na prezidenta, tím spíš do volby půjdu.…

17.06.2021 21:59 Aktualizováno ROZHOVOR – Zatím odmítá definitivně potvrdit, zda bude kandidovat na prezidenta České republiky.…

Související:

Právě se děje