Čína kvůli Hřibovi ruší akce českých umělců? Ovčáček zuří, Piráti si to nenechali líbit

Čína oznámila, že ruší vystoupení českých kulturních institucí, jejichž název je spojen s Prahou. Jde o reakci na některá prohlášení pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti). Piráti se svého stranického kolegy důrazně zastali.

Přidejte svůj názor 113 komentářů

Pražský primátor Zdeněk Hřib
doporučujeme

O rozhodnutí Pekingu informoval ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) po jednání, která v Číně vedl. Upřesnil, že se tak čínské úřady rozhodly poté, co zaznamenaly některá prohlášení primátora¨Hřiba. Zejména instituce, které mají v názvu "pražský", se teď musí vypořádat s rušením již domluvených akcí.

Praha se pod novým vedením například opět rozhodla v březnu vyvěšovat na budovu magistrátu tibetskou vlajku. Vedení Prahy navíc jednat s Pekingem o změně sesterské smlouvy, kterou s čínským městem uzavřelo minulé vedení hlavního města. Současné vedení Prahy chce z dokumentu odstranit bod, kterým Praha uznává jednotnou Čínu.

Slova ministra Staňka zaskočila například expremiéra Mirka Topolánka. „Normální ministr kultury sebevědomé země by z takového jednání odešel,“ rýpnul si do šéfa rezortu kultury.

Ke kauze se vyjádřili i Hřibovi straničtí kolegové, kteří se pražského primátora zastali. „Ministr Staněk usmiřuje čínského ministra, že filharmonie není zřizována Prahou, ale ministerstvem kultury. Hypoteticky, kdyby došlo ke konfliktu mezi čínskou armádou a pražskými městskými strážníky, na čí straně by bylo české ministerstvo obrany?“ zajímá pirátského poslance Mikuláše Peksu.

Podle Jakuba Michálka chování Číky ukazuje jeho skutečný postoj k Česku. „Přátelství mezi národy musí být postaveno na vzájemném respektu. Rušením vystoupení českých umělců Čína opět dokazuje, že Česko nerespektuje, že nás bere jako svého vazala, který je jí dobrý tak akorát na to, aby sem vyvážela čínské výrobky, slibovala fiktivní investice a pandu,“ poznamenal předseda Poslaneckého klubu Pirátů.

Naopak mluvčí prezidenta Miloše Zemana Piráty a především pražského primátora nešetří. „Kterou zemi zneuctí v rozporu s oficiální českou zahraniční politikou pražští Piráti v čele s primátorem Hřibem příště? Uznají nezávislost Katalánska? Okupaci Krymu? Nebo snad oddělení Severního Irska od Velké Británie?“ podivuje se na sociálních sítích.

I na to mají ovšem Piráti odpověď. „Nemohl by prosím někdo co Číny pošeptat, že PPF má sídlo v PRAZE a Zeman sídlí na PRAŽSKÉM hradě?“ rýpnul si poslanec Jan Lipavský.

Loading...
Vstupte do diskuze (113)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zimola byl ČSSD delší dobu "nevěrný", tvrdí Hamáček

01.06.2020 17:03 Přechod bývalého jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly do funkce předsedy hnutí Změna 2020 podle…

Jermanová: Záchranářka Brožová je oběť dění v zákulisí. Ta to odmítá

01.06.2020 16:35 Aktualizováno Záchranářka Veronika Brožová, která upozornila na nedostatek ochranných pomůcek na svém stanovišti…

Piráti vyšlou do boje o post senátora Veverku, podporuje legalizaci…

01.06.2020 16:31 Piráti do boje o Senát v centru Prahy nasadí zastupitele Roberta Veverku, který se zasazuje o…

Prezident Zeman půjde k soudu, má promluvit o prodeji státního podílu v MUS

01.06.2020 15:35 Výslech prezidenta Miloše Zemana v trestní kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS) chce soud…

Související:

Právě se děje

Další zprávy