Proti Babišovi demonstroval i Bohuslav Sobotka, Ovčáček se mu a dalším protestujícím vysmál

V pondělí v podvečer se po celé České republice konaly protesty proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a plánované změně v čele ministerstva spravedlnosti. Zúčastnily se jich tisíce lidí, mezi nimi i řada předních českých politiků včetně poslanců a senátorů. Mezi protestujícími se dokonce objevil i bývalý premiér a někdejší Babišův vládní partner Bohuslav Sobotka (ČSSD). Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček ovšem demonstranty tvrdě zkritizoval.

Prezidentské volby 2018: Jiří Ovčáček
doporučujeme

Do demonstrací se zapojila i řada politiků. Předseda Pirátů Ivan Bartoš se zúčastnil akce v Praze. „Důvody demonstrovat jsou pádné - tlak na ministry přes vlastní média, odchod kompetentního ministra bez škraloupu v době, kdy policie navrhla obžalovat premiéra, i alarmující střet zájmů člověka, který stojí v čele státu. Jsem velmi rád, že se tolik lidí sešlo. Občanská společnost žije!“ okomentoval protesty Bartoš, který ocenil, že se nekonaly jen v Praze, ale i v dalších městech a obcích.

Za ODS se zúčastnil například místopředseda strany Martin Kupka. „Přišel jsem na Staromák, protože chci nejen ve Sněmovně jako poslanec bojovat za zachování nezávislé justice. Je to také moje občanské přesvědčení. Bez nezávislé justice nemůže demokracie dobře fungovat. Premiér o sobě nemá mluvit jako o oběti politického procesu a že se dá u nás trestní stíhání objednat. Pokud by to tak bylo, měl by tomu okamžitě zabránit, nebo rezignovat. Rozhodně si ale nemůže dovolit měnit ministra spravedlnosti bez důvodu, když mu současně hrozí obžaloba. To prostě bije do očí a nikdo se nesmí divit, že kvůli tomu chodíme i v dešti na náměstí,“ vysvětluje na sociálních sítích.

V Praze demonstroval i předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. „Nesmí dojít k ovládnutí celého justičního systému dvěma lidmi. Stíhaným premiérem a proruským prezidentem. Moc díky všem, kteří se dnes zúčastnili demonstrací. Má to smysl,“ vzkázal.

Zapojili se i senátoři jako Mikuláš Bek či Jiří Drahoš. „Je skvělé, kolik lidí se i přes nepřízeň počasí sešlo, protože jim není lhostejný stav naší justice. Jmenování Marie Benešové ministryní spravedlnosti by nepochybně mohlo vést až k ohrožení nezávislosti soudců a státních zástupců. A to je v právním státě, kterým stále ještě jsme, zcela nepřijatelné!“ pochvaluje si někdejší prezidentský kandidát.

„I přes nevlídné počasí se nás dnes na Staroměstském náměstí sešlo pěkných pár tisíc. Nejde jen o konkrétní jména, ale hraje se tady o budoucnost právního státu a důvěru občanů v něj,“ ocenil vysokou účast na demonstracích senátor Václav Hampl.

Demonstranty naopak kritizoval mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček. Ten se na sociálních sítích pustil do spolku Milion chvilek pro demokracii, která protestní akce pořádala. „Takže se pospojovali neobolševičtí Piráti, podivně placené politické neziskovky a neúspěšní politici a celé se to jmenuje Milion chvilek nenávisti,“ zlobil se mluvčí.

Nelíbilo se mu ani to, jak se o akcích psalo v médiích. „Je srandovní pozorovat četné novináře, jak si po všech těch svých politických prohrách už nehrají na nezávislé a doslova veřejně ucvrnkávají z jedné absolutně bezvýznamné demonstrace jakéhosi podivného spolku,“ nebral si servítky Ovčáček.

„Na akci Milionu chvilek nenávisti vystoupil i šéf Transparency International David Ondračka. Tato organizace se tak otevřeně přihlásila k TOP 09 a STAN a zapojila se do politického boje. Tvrzení Transparency International je proto třeba ignorovat jako součást opoziční kampaně,“ tvrdí mluvčí Hradu.

Demonstrace odsoudil i někdejší ministr práce, poslanec i senátor Zdeněk Škromach (ČSSD). „Popravdě nevím, proč média věnují tolik pozornosti akci několika stovek "profesionálních demonstrantů", kteří se pravidelně snaží ovlivňovat a získat moc v naší zemi. Ať si demonstrují, mají na to právo. Ale o vládě rozhodují občané ve volbách. Chápu, že to některým ještě nedošlo,“ rýpnul si do těch, kteří přišli demonstrovat proti změnám ve vládě.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš ruší program, má zdravotní problémy

15.06.2021 22:17 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes absolvoval preventivní zdravotní vyšetření, kvůli kterému v pondělí…

Piráti ženou Babiše před soud, neomluvil se jim

15.06.2021 15:54 Piráti podají žalobu na premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli jeho výroku, že chtějí lidem zdaňovat…

Opozice přestane blokovat zákon o Dukovanech, upraví ho Senát

15.06.2021 13:23 Opoziční strany koalic Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) a Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09)…

Vondráček vyhlásil do poloviny července stav legislativní nouze

15.06.2021 10:40 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) vyhlásil stav legislativní nouze na období od pondělí 14.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama