Premiér ve vězení? Právník Kysela nám vysvětlil, co na to říká česká ústava

V dubnu ukončila policie vyšetřování kauzy Čapí hnízdo, státní zástupce má nyní rozhodnout, zdali bude obžalován i premiér Andrej Babiš. Co by se dělo, pokud by byl úřadující předseda vlády odsouzen k trestu odnětí svobody? Ptali jsme se ústavního právníka Jana Kysely.

Andrej Babiš (ANO)

V polovině dubna předala Policie ČR státnímu zástupci spis v kauze Čapí hnízdo. Po více než tříletém vyšetřování navrhla obžalovat několik lidí včetně úřadujícího premiéra Andreje Babiše (ANO). Státní zástupce nyní materiál studuje, poté má rozhodnout, zdali opravdu podá žalobu.

V souvislosti s možným odsouzením Babiše a faktem, že podle průzkumů veřejného mínění zůstává hnutí ANO nadále suverénně nejsilnější politickou stranou v zemi, se nabízí otázka, zdali je možné, aby předseda vlády úřadoval z vězení. EuroZprávy.cz proto oslovili ústavního právníka a vedoucího Katedry politologie a sociologie Právnické fakulty UK Jana Kyselu.

img-responsive

Jan Kysela | foto: Facebook

Kysela považuje pobyt ve výkonu trestu za neslučitelný s výkonem funkce předsedy vlády. „Premiér omezený na svobodě těžko může předsedat vládě a Bezpečnostní radě státu, docházet do Poslanecké sněmovny, vyžádá-li si jeho přítomnost, vést úřední, politická i diplomatická jednání, vyřizovat spisy apod.,“ vysvětluje pro EuroZprávy.cz.

„Ve vězení by podléhal zákonu o výkonu trestu, jehož účelem je zajistit realizaci trestu, a nikoliv umožnit pokračovat v libovolné předchozí kariéře,“ doplňuje Kysela. Česká ústava však podle jeho slov nepředpokládá, že by podobná situace vůbec mohla nastat.

„Předseda vlády, jemuž by vznik takové překážky výkonu funkce hrozil, by měl podat demisi. Prezident republiky by ji přijal a nástupu do výkonu trestu by nic nebránilo,“ konstatuje ústavní právník.

Kdyby premiér otálel, bylo by podle Kysely na samotné vládě, aby přijala usnesení o své demisi a předsedu vlády „stáhla s sebou“. Pokud by otálel i kabinet, měla by Poslanecká sněmovna přistoupit k hlasování o nedůvěře, které by v případě úspěchu následovala povinná demise vlády.

„Ve všech případech by demisi přijal prezident republiky s tím, že by již premiéra nepověřil výkonem jeho funkce až do jmenování premiéra nového. Vládu v demisi by řídil místopředseda,“ popisuje Kysela pro EuroZprávy.cz.

Co by následovalo poté? „Nového předsedu vlády by bylo třeba jmenovat velmi záhy, protože Ústava a zákony počítají s tím, že nějakého máme,“ říká ústavní expert. Český premiér kupříkladu kontrasignuje prezidentovy akty a má i mnohé personální kompetence. Má také za úkol zastupovat prezidenta při uprázdnění úřadu či nezpůsobilosti jej vykonávat.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Už neplatné opatření o ochraně dýchacích cest bylo podle NSS nezákonné

16.06.2021 16:28 Opatření o povinné ochraně dýchacích cest, které platilo na začátku května, bylo kvůli…

Sněmovna vyloučila ruské a čínské firmy z dostavby elektrárny Dukovany

16.06.2021 13:00 Aktualizováno Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z…

Prezident Zeman u soudu hájil privatizaci Mostecké uhelné

16.06.2021 12:17 Prezident Miloš Zeman dnes při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké…

Část opozice neprosadila jednání o konci pandemického stavu

16.06.2021 09:53 Sněmovní kluby ANO, ČSSD a KSČM dnes vetovaly snahu ODS podpořenou TOP 09 i KDU-ČSL, aby dolní…

Babiš ruší program, má zdravotní problémy

15.06.2021 22:17 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes absolvoval preventivní zdravotní vyšetření, kvůli kterému v pondělí…

Piráti ženou Babiše před soud, neomluvil se jim

15.06.2021 15:54 Piráti podají žalobu na premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli jeho výroku, že chtějí lidem zdaňovat…

Opozice přestane blokovat zákon o Dukovanech, upraví ho Senát

15.06.2021 13:23 Opoziční strany koalic Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) a Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09)…

Vondráček vyhlásil do poloviny července stav legislativní nouze

15.06.2021 10:40 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) vyhlásil stav legislativní nouze na období od pondělí 14.…

Související:

Právě se děje