Změna kalendáře? Den vstupu do EU by měl být státní svátek, žádá STAN

Poslanci hnutí Starostové a nezávislí by chtěli, aby se den vstupu České republiky do Evropské unie, tedy 1. května, zařadil mezi státní svátky. Uvedli to v dnešní tiskové zprávě. Ve středu to bude 15 let od vstupu země do unie. Na 1. květen zároveň připadá Svátek práce.

Vít Rakušan
doporučujeme

"Myslíme si, že je třeba zdůraznit, že to není 'oni a my'. Je třeba jasně říct, že i my jsme Evropská unie, že jsme její součástí a členství v unii je vyústěním polistopadového prozápadního směřování naší země. A připomenout, nakolik je pro nás členství v Evropské unii nespornou výhodou. Patnácté výročí vstupu je skvělá příležitost, jak tuto událost zařadit mezi státní svátky po bok Svátku práce," uvedl předseda STAN Vít Rakušan. Podle něj jde o snadnou úpravu stávajícího zákona, kterou chtějí poslanci předložit v nejbližších dnech.

"V současné době si den vstupu České republiky nepřipomínáme žádným svátkem ani významným dnem, na rozdíl od výročí vstupu do NATO, které je mezi významné dny již zařazeno. Význam členství v unii je pro naši zemi zcela mimořádný - hodnotově, bezpečnostně i ekonomicky, což je klíčové pro naši budoucnost," doplnil europoslanec za STAN Stanislav Polčák.

Podle zákona o svátcích má Česká republika oficiálně sedm státních svátků, mezi které patří například Den vítězství 8. května nebo Den české státnosti připadající na 28. září. Svátek práce 1. května pak náleží do takzvaných ostatních svátků, kterých je též sedm a patří k nim také velikonoční či vánoční svátky.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Premiér Babiš se má omluvit senátorovi Wagenknechtovi

13.06.2021 20:06 Premiér Andrej Babiš (ANO) se má omluvit senátorovi Lukáši Wagenknechtovi (za Piráty) za výroky, že…

Expremiér Fischer nechápe, že vláda plánuje větší schodek než v roce 2020

13.06.2021 14:19 Bývalý premiér a ministr financí Jan Fischer nechápe, že vláda plánuje pro příští rok větší deficit…

Zásah na úřadu vlády byl podle zákona, stojí si Šlachta i po letech za svým

13.06.2021 14:10 Policie postupovala před osmi lety při zásahu v úřadu vlády, po němž padl Nečasův kabinet, podle…

Spor o Babišův střet zájmů by měl rozhodnout Evropský soudní dvůr, tvrdí…

13.06.2021 12:32 Spor o střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) by měl podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama