Šrumec u ministerstva kultury: Lidé protestovali kvůli odvolání Fajta a Soukupa

Více než stovka převážně mladých lidí dnes přišla protestovat před budovu ministerstva kultury proti způsobu, jakým ministr Antonín Staněk (ČSSD) odvolal generálního ředitele Národní galerie v Praze (NGP) Jiřího Fajta a šéfa Muzea umění Olomouc (MUO) Michala Soukupa. Na ministerstvu zástupci kulturních institucí a umělci odevzdali petici, ve které požadují "revizi a odbornou obhajobu daného rozhodnutí". Od zástupců ministerstva si odnesli příslib, že se s nimi ministr Staněk setká ve čtvrtek 9. května po svém návratu ze zahraničí.

ministerstva
doporučujeme

"Ministr Staněk se s námi sejde, vysvětlí kroky, které ho vedly k odvolání obou ředitelů, a vyslechne další naše návrhy," řekl ČTK jeden z organizátorů demonstrace, umělec Matyáš Chochola.

Ministr rozhodnutí o Fajtovi a Soukupovi zdůvodnil ztrátou důvěry a hospodářskými a manažerskými pochybeními, které ukázal audit zadaný úřadem. Za svůj krok čelí kritice. Zástupci kulturních institucí a umělci požadují jeho odvolání, kritizuje ho také opozice a jeho postup se nelíbí ani části sociální demokracie.

Podle petentů Staněk nezveřejnil plné znění a závěry auditu. "Vámi zvolený postup nedovoluje dotčeným se plnohodnotně hájit, ani nedává prostor k dialogu s odbornou veřejností. Vaše rozhodnutí tak nutně působí svévolně, účelově a unáhleně," uvedli signatáři v petici, kterou do dnešního odpoledne podepsalo přes 400 lidí.

Za peticí nestojí podle Chocholy žádné politické hnutí ani strana. ČTK řekl, že akce je zcela apolitická. Šéfové a zástupci kulturních institucí a umělci chtějí například změnit statut Národní galerie Praha na veřejnoprávní či zveřejnit konkrétní vize pro další fungování Národní galerie i olomouckého Muzea umění.

Autoři petice chtějí podle Chocholy prostřednictvím petice iniciovat debatu s ministerstvem kultury, "aby se takovým situacím do budoucna vyhnuli". Jeden ze zástupců Muzea umění Olomouc označil Staňkovo rozhodnutí odvolat ředitele za krok k "destabilizaci a marginalizaci" instituce.

Ministerstvo kultury dnes oznámilo, že pro výběrové řízení na nového generálního ředitele Národní galerie chce Staněk vytvořit poradní sbor složený z "respektovaných osobností z odborné a kulturní scény". Staněk dnes odjel s ředitelem Národního muzea Michalem Lukešem na plánovanou návštěvu do USA pro pozůstalost prezidentského páru manželů Benešových.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda zřejmě odmítne návrh zmrazit platy ústavních činitelů

12.06.2021 14:22 Návrh premiéra Andreje Babiše (ANO) zmrazit platy ústavních činitelů včetně soudců pro příští rok…

Babiš se odmítl omluvit Pirátům, kteří jej k tomu vyzvali v předžalobní…

12.06.2021 11:45 Premiér Andrej Babiš (ANO) se odmítl omluvit Pirátům, kteří jej k tomu minulý týden vyzvali v…

Kauzu Babišova střetu zájmů převzal evropský žalobce

12.06.2021 09:22 Nově fungující Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) převzal kauzu střetu zájmů premiéra Andreje…

Pražský hrad bude před summitem NATO nasvícen modrou barvou

11.06.2021 17:12 Pražský hrad bude v neděli, v předvečer konání summitu NATO, nasvícen modrou barvou symbolizující…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama