Zásadní změna české politiky. Babiš chce rušit a zakládat tato ministerstva

Premiér Andrej Babiš (ANO) nevyloučil, že by do budoucna mohla zaniknout některá současná ekonomická ministerstva. Jako možnost označil vznik ministerstva pro hospodářství. Řekl to na briefingu po uvedení nového ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) do úřadu. Babiš uvedl, že vkládá do Havlíčka velké naděje, že mu s integrací ekonomických ministerstev pomůže. Havlíček se dnes stal také vicepremiérem pro hospodářství.

Andrej Babiš (ANO)

"V této chvíli, z dlouhodobého hlediska - proč ne. My jsme vždycky říkali, že máme strašně moc ministrů. Čím méně ministrů, tím lépe. Ve Švýcarsku mají sedm ministrů a lidi ani nevědí, že tam mají politiky. Ale tam to funguje jiným způsobem. Já počítám, že pan místopředseda vlády (Havlíček) bude integrovat investiční resorty a že jejich spolupráci vylepší. Protože resortismus stále přetrvává," řekl dnes k možnému zúžení počtu ministerstev premiér. Dodal, že ministerstvo hospodářství už kdysi existovalo a kromě průmyslu a obchodu zahrnovalo také dopravu a místní rozvoj.

Havlíček dnes zopakoval, že mezi jeho priority na ministerstvu průmyslu patří příprava energetické a průmyslové koncepce, zjednodušení podnikatelské podpory nebo zavedení nástrojů inovační strategie. Zmínil mimo jiné také provázání služeb státních agentur CzechInvest, CzechTrade a CzechTourism a jejich umístění do jedné budovy.

V pondělním rozhovoru s ČTK nový ministr řekl, že v přípravě koncepce energetiky musí být ministerstvo profesionální a dělat kvalifikovaná rozhodnutí, která budou prověřená. Nesmí podle něj podlehnout tlaku zájmových skupin, ale na druhou stranu je musí vyslechnout.

"My se nebráníme jakékoliv diskusi, ale současně všem jasně říkáme, že jsme neovlivnitelní, alespoň já jsem neovlivnitelný. Jestli někdo žije v tom, že mi párkrát zavolá a vytvoří tady dojem, jak se bude vytvářet budoucí energetický mix, tak ať na to zapomene. Já nejsem sice profesionální energetik, ale jsem člověk, který si kolem sebe dokáže poskládat tým nejkvalifikovanějších lidí a s těmi to já budu konzultovat," dodal Havlíček.

Svaz moderní energetiky dnes uvedl, že očekává od změny vedení ministerstva nastavení lepších podmínek pro rozvoj obnovitelných zdrojů, akumulace a dalších nízkouhlíkových řešení. Právě ve využití inovativních prvků nové energetiky podle něj začíná Česku ujíždět pomyslný vlak.

Děvetačtyřicetiletý Havlíček absolvoval stavební fakultu Českého vysokého učení technického v Praze. Od 90. let hájí na institucionální úrovní zájmy podnikatelů. Od roku 2010 byl předsedou představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP), funkci opustil k pondělí 29. dubna 2019. Je také místopředsedou Rady pro výzkum, vývoj a inovace. Hovoří anglicky, německy, rusky, španělsky, částečně francouzsky a čínsky.

Kromě ministerstva průmyslu a obchodu se personální změny dotkly i dalších dvou úřadů. Ministerstvo dopravy nově vede Vladimír Kremlík, který nahradil Dana Ťoka. Novou ministryní spravedlnosti je namísto Jana Kněžínka Marie Benešová (všichni za ANO). Havlíček v úřadu nahradil Martu Novákovou, která byla odvolána. Vicpremiérkou se stala vedle Havlíčka také ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), tuto funkci opustil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Čelila jsem nevhodným narážkám. U političek se řeší hlavně jejich vzhled,…

21.06.2021 22:05 Aktualizováno ROZHOVOR – Jako mladá atraktivní dáma se setkala s nepříjemnými sexuálními narážkami a lichotkami,…

Vojtěch nepočítá se změnou pandemického zákona ještě do voleb

21.06.2021 17:28 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) nepředpokládá, že by se podařilo do voleb přijmout…

Vláda schválila zprávu o extremismu, zmiňuje i sněmovní hnutí SPD

21.06.2021 17:17 Zprávu o extremismu a předsudečné nenávisti na území Česka v loňském roce dnes schválila vláda.…

Schodek rozpočtu je nepřijatelný, shodli se odbory a zaměstnavatelé

21.06.2021 17:10 Odbory a zaměstnavatelé kritizují první návrh rozpočtu na příští rok. Plánovaný schodek 390 miliard…

Senát chce uzákonit 26. červen jako významný den, Den odchodu okupačních…

21.06.2021 14:23 Senátoři chtějí začlenit 26. červen mezi významné dny. Chtějí jej uzákonit jako Den odchodu…

Polčák: Mezi obce v okolí Vrbětic a kraj by se mělo rozdělit 350 milionů

21.06.2021 10:02 Mezi obce v okolí Vlachovic-Vrbětic na Zlínsku, kde v roce 2014 vybuchly dva sklady s municí, a…

Česko musí působit jako silný tým, aby se prosadilo v konkurenci, řekl…

21.06.2021 09:09 Česko se může prosadit v tvrdé mezinárodní konkurenci jedině tak, že bude působit jako silný tým,…

Pospíšil dál povede pražskou buňku TOP 09

19.06.2021 18:02 Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace…

Kulhánek se sešel se Zemanem, jednali o prioritách diplomacie

19.06.2021 15:56 Česko usiluje o uspořádání dvou summitů během předsednictví EU, které zemi čeká v druhé polovině…

ČSSD má volební program, kandidátky schválí až v červenci

18.06.2021 18:48 Říjnové sněmovní volby budou v očích ČSSD zápasem o to, kdo zaplatí náklady epidemie covidu-19.…

Související:

Právě se děje