Ve světě opět přetřásají Česko. Tentokrát kvůli Číně

I v Tibetu zaujala čínská pomsta Česku za jednání pražského primátora Zdeňka Hřiba. Podle tamních médií přispělo k odvetě i březnové setkání s představitelem tibetské exilové vlády. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček pražské Piráty nařkl z poškozování zájmů České republiky.

Přidejte svůj názor 142 komentářů

Pražský primátor Zdeněk Hřib
doporučujeme

Server Tibet Sun se snaží pohlížet na dění v Číně jinou perspektivou než státní zpravodajská agentura Xinhua nebo televize CCTV. I proto jej zaujala čínská odveta za aktivity pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti).

Když počátkem března navštívil Česko premiér tibetské exilové vlády Lozang Sanggjä, pokusil se setkat s vrcholnými politickými představiteli. Zatímco vláda, která se podle serveru Tibet Sun snaží ještě zlepšit vztahy s Čínou, setkání odmítla, primátor Hřib měl „odvahu“ se Sanggjou sejít.

Podle tibetského serveru šlo o jasný vzkaz od Pirátů, Čína však pro takovou „neposlušnost“ od zahraničního partnera, který projevuje zájem podílet se např. na projektu nové Hedvábné stezky, nemá pochopení. Piráti však svůj postoj vysvětlili.

„Lidské bytosti jsou důležitější než peníze. To je náš jasný vzkaz české vládě. Podporujeme aktivisty za lidská práva i utlačované, kteří brání svá práva nejen symbolicky, ale i aktivně,“ řekl serveru Tibet Sun ústavní právník a kandidát Pirátské strany v květnových eurovolbách Lukáš Lev Červinka.

Tibet Sun však konstatuje, že čínská odveta má i reálnou podobu, která vyšla najevo během návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Číně, která se uskutečnila během minulého týdne. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček zveřejnil v souvislosti s ní vzkaz Pirátské straně, v níž ji obvinil z „poškozování národních zájmů a pomoci zahraničnímu byznysu“.

„Kterou zemi zneuctí v rozporu s oficiální českou zahraniční politikou pražští Piráti v čele s primátorem Hřibem příště? Uznají nezávislost Katalánska? Okupaci Krymu? Nebo snad oddělení Severního Irska od Velké Británie?“ ptal se Ovčáček vzápětí na Twitteru.

Podle Tibet Sunu může za čínskou odvetu, jejíž obětí má být např. PKF – Prague Philharmonia, právě primátor Hřib, který Čínu podráždil nejen svým setkáním s tibetským exilovým premiérem, ale také návštěvou Tchaj-wanu.

Loading...
Vstupte do diskuze (142)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Arogantní Hřib bojuje proti všemu." Opozice se pořádně obula do primátora

18.09.2019 13:21 Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) se podle opozičních ODS a ANO při jednání s premiérem…

Přesun Koněva: Do třaskavé kauzy se vložili právníci. A Petříček vzkazuje…

18.09.2019 12:47 Pokud se najde důstojné místo pro umístění sochy sovětského maršála Ivana Koněva, Česko dostojí…

Premiér a primátor na kordy. Z Hřiba má člověk jen psychické trauma, řekl…

18.09.2019 12:09 Projekt úřednické čtvrti v pražských Letňanech bude pokračovat, řekl dnes během návštěvy Ústeckého…

Minimální mzda v roce 2020: O kolik by mohla vzrůst a kdo ji chce úplně…

18.09.2019 11:47 Od 1. ledna 2019 byla minimální mzda, kterou v České republice pobírá asi 150 tisíc zaměstnanců,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama