Babiš rázně: Tohle dál nejde. EU se musí změnit

Členství v Evropské unii nemá pro Českou republiku alternativu, unie se ale musí změnit, řekl novinářům premiér Andrej Babiš. Ten se dnes ve Varšavě účastní jednání se svými protějšky z dalších 12 zemí, které do unie vstoupily v posledních 15 letech.

Přidejte svůj názor 44 komentářů

Andrej Babiš (ANO)
doporučujeme

"Evropa se musí zásadně změnit. Potřebujeme skutečně silnou Evropu, ale Evropu silných členských států. Musíme zásadně změnit situaci, kdy máme silnou a zpolitizovanou Evropskou komisi. Potřebujeme, aby skutečně hlavním motorem byla Evropská rada, tedy setkání prezidentů a premiérů. Ti by měli mít hlavní slovo (v unii)," zdůraznil.

Podle Babiše není možné, aby o všem rozhodovala Evropská komise (EK). Pozastavil se také nad tím, že za 15 let od vstupu do EU přijala Česká republika "asi 4500 různých direktiv a vyhlášek, ale přitom ještě dnes nejsou dobudovány čtyři hlavní svobody, hlavně jednotný vnitřní trh".

"Bavíme se stále o dvojím metru, velkým tématem je dvojí kvalita potravin," řekl a dodal, že buď bude tento problém vyřešen na evropské unii, anebo Česko přijme vlastní opatření a zákony.

"Není možné mít v Evropě dva druhy členských států, dva druhy občanů. Musíme mít všichni stejné možnosti a práva," zdůraznil Babiš. Právě o tom podle něj má být varšavská debata s dalšími premiéry a následně unijní summit v rumunském Sibiu. Důležité také bude, jak tento měsíc dopadnou volby do Evropského parlamentu (EP), kdo se stane předsedou nové Evropské komise a zda unie bude schopna se změnit.

"Potřebujeme změnit Evropu," znovu zdůraznil Babiš a připomněl, že Česko je v této debatě aktivní a přichází s vlastními návrhy.

K 15 letům členství v EU premiér poznamenal, že evropský projekt je skvělý, díky tomu máme mír a obrovskou výhodu v podobě volného pohybu osob a přístupu na trh.

"Principiálně to není debata, zda tam být, či nebýt (v EU). Je jasné, že nemáme jinou alternativu. Získali jsme obrovské peníze, 740 miliard (Kč), další výhody, přišli investoři. Ale je třeba říkat kriticky, co je potřeba změnit. Jsme součástí EU a máme na ni vliv," řekl.

Připomněl, že český hlas má největší váhu při rozhodování na jednáních premiérů a prezidentů o otázkách, kde je vyžadována jednomyslnost: pak má hlas České republiky stejnou váhu jako hlas Německa či Francie. Například šlo podle Babiše o unijní cíle při změnách klimatu, aby nepoškodily český průmysl.

Pokud jde o polskou vizi budoucí EU a polskou kritiku zasahování Evropské komise do záležitostí Polska, jako je například spor o nezávislost polských soudů, jak už se vyjádřil hostitel varšavské schůzky, polský premiér Mateusz Morawiecki, i Babiš uvedl, že nechce řešit spory EK a Varšavy, ani vnitřní záležitosti jiných států. Zmíněný problém se Česka podle něj netýká, Babiš v EU bojuje za české zájmy a k tomu hledá i spojence.

"Máme svobodné volby a svobodná média. Lidé nejsou hloupí. Pokud by měli pocit ohrožení demokracie, pak to občané ve svobodných volbách změní," řekl.

Loading...
Vstupte do diskuze (44)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Arogantní Hřib bojuje proti všemu." Opozice se pořádně obula do primátora

18.09.2019 13:21 Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) se podle opozičních ODS a ANO při jednání s premiérem…

Přesun Koněva: Do třaskavé kauzy se vložili právníci. A Petříček vzkazuje…

18.09.2019 12:47 Pokud se najde důstojné místo pro umístění sochy sovětského maršála Ivana Koněva, Česko dostojí…

Premiér a primátor na kordy. Z Hřiba má člověk jen psychické trauma, řekl…

18.09.2019 12:09 Projekt úřednické čtvrti v pražských Letňanech bude pokračovat, řekl dnes během návštěvy Ústeckého…

Minimální mzda v roce 2020: O kolik by mohla vzrůst a kdo ji chce úplně…

18.09.2019 11:47 Od 1. ledna 2019 byla minimální mzda, kterou v České republice pobírá asi 150 tisíc zaměstnanců,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama