Ministr Petříček se plete do dění ve Venezuele

Kromě zástupců americké a ruské diplomacie okomentoval současné dění ve Venezuele i šéf české diplomacie. Ministr zahraničí Tomáš Petříček dnes na Twitteru vyzval armádu jihoamerické země, aby podpořila snahu Juana Guaidóa o svržení vlády prezidenta Nicoláse Madura.

Přidejte svůj názor 75 komentářů

Tomáš Petříček
doporučujeme

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) podpořil snahu Juana Guaidóa o převzetí moci ve Venezuele. V jihoamerické zemi se včera výrazně vyhrotila situace, když Guaidó vyzval armádu, aby jej podpořila. Přesně to samé požaduje i český vládní zástupce.

Proto publikoval dnes před polednem na Twitteru dvojjazyčně následující vzkaz. „Věřím, že venezuelská armáda vyslyší vůli občanů a podpoří mírový přechod k demokracii, o který usiluje přechodný prezident a předseda Národního shromáždění Juan Guaidó,“ napsal Petříček.

Pod anglicky psaným příspěvkem mu děkovala řada venezuelských občanů a sdílelo jej přes tisíc lidí. Ministrovu iniciativu oceňuje i řada Čechů, z Česka však znějí i kritické ohlasy na vyjádření podpory Guaidóovi.

Guaidóa uznává za legitimního prezidenta česká vláda i prezident Miloš Zeman. Vměšování do vnitřních záležitostí suverénních států naopak odmítá parlamentní hnutí Svoboda a přímá demokracie, které už v únoru varovalo před eskalací napětí ve Venezuele.

K tomu došlo včera, když šéf venezuelského parlamentu a prozatímní prezident Juan Guaidó vyzval armádu, aby podpořila závěrečnou fázi svržení vlády autoritářského prezidenta Nicoláse Madura, který zemi de facto vládne. Guaidó se ho jako lídr opozice snaží svrhnout od ledna.

Dění ve Venezuele dnes komentovaly i USA, tamní ministr zahraničí Mike Pompeo uvedl pro televizi Fox, že americká armáda je připravena podniknout v jihoamerické zemi vojenský zásah. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov ho však varoval, že takové kroky by měly pro USA vážné následky.

Loading...
Vstupte do diskuze (75)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kyberútok na českou diplomacii se stále vyšetřuje. Podezření padá na Rusy

19.09.2019 16:36 Okolnosti červnového kybernetického útoku na ministerstvo zahraničí se stále vyšetřují. Po dnešním…

Soudy v Česku se táhnou roky. Tak si za ně Češi připlatí

19.09.2019 16:27 Ministerstvo spravedlnosti navrhuje změnu zákona, která umožní navýšení soudních poplatků. Důvodem…

Nenávistné výroky vůči gayům, Romům a Židům. Staník je vinen, soud…

19.09.2019 16:22 Odvolací pražský městský soud dnes potvrdil bývalému tajemníkovi SPD Jaroslavu Staníkovi roční…

Nekompetentní despota. Politici se zase hádají, slovo si vzal Staněk a…

19.09.2019 15:04 Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) se v interview pro ČT 24 vyjádřil k Olomouckému projektu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama