Senát je opět kompletní, David Smoljak složil slib a ujal se mandátu

Senát je po lednové rezignaci Zuzany Baudyšové znovu kompletní. Nový senátor za Prahu 9 David Smoljak (za STAN) se dnes složením ústavou předepsaného slibu ujal svého mandátu v horní parlamentní komoře. Bude působit místo Baudyšové i v senátním výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice. Bude i členem mediální komise.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

David Smoljak
doporučujeme

Šedesátiletý scenárista a zastupitel pražské Vinoře Smoljak vyhrál dubnové doplňovací volby do horní komory. Ve finále porazil starostu Prahy 9 Jana Jarolíma z ODS. Smoljak byl zvolen senátorem na zbytek funkčního období Baudyšové, tedy do října příštího roku.

Díky Smoljakovu vítězství se senátorský klub STAN stal s 19 členy nejpočetnějším v horní komoře. Druhý nejsilnější klub ODS má 18 členů. Senátorů v klubu KDU-ČSL je 15, sociálních demokratů 13. Klub ANO má sedm členů, Klub pro liberální demokracii šest.

O křeslo senátora za Prahu 9 se v prvním kole ucházela desítka kandidátů, včetně bývalých senátorů Evy Sykové a Libora Michálka. Smoljak je synem režiséra, herce a scenáristy Ladislava Smoljaka, který zemřel v roce 2010. V předvolební kampani jeho nejstaršího syna podpořil i druhý ze zakladatelů známého Divadla Járy Cimrmana Zdeněk Svěrák.

Senátní klub STAN nebude usilovat o novou volbu nejvyšších orgánů horní komory, i když je po dubnových doplňovacích volbách v Senátu nejpočetnější. Předseda klubu Petr Holeček dnes novinářům řekl, že klub respektuje stav z listopadu minulého roku, kdy byl do čela Senátu zvolen občanský demokrat Jaroslav Kubera. O tom, že bude hnutí STAN usilovat o tuto vysokou ústavní funkci, hovořil krátce před doplňovacími volbami v Praze 9 nový předseda STAN Vít Rakušan.

Holeček chce s Kuberou víc diskutovat, usilovat o změnu v čele komory podle něj ale není na programu dne. "Nebudeme to zpochybňovat. Myslím, že bude dobré tam současného předsedu zanechat, budeme s ním hovořit," uvedl. Dodal, že bude rád, když bude hlas STAN v Senátu znít daleko víc než doposud. Klub měl před doplňovacími volbami stejně jako klub ODS po loňských senátních volbách 18 členů.

Rakušan před doplňovacími volbami uvedl, že věří v zisk největšího senátního klubu a následně i pozice předsedy Senátu. Později doplnil, že se tak ale zřejmě nestane hned. Hnutí by podle něj mělo být protiváhou politice Hradu.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Arogantní Hřib bojuje proti všemu." Opozice se pořádně obula do primátora

18.09.2019 13:21 Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) se podle opozičních ODS a ANO při jednání s premiérem…

Přesun Koněva: Do třaskavé kauzy se vložili právníci. A Petříček vzkazuje…

18.09.2019 12:47 Pokud se najde důstojné místo pro umístění sochy sovětského maršála Ivana Koněva, Česko dostojí…

Premiér a primátor na kordy. Z Hřiba má člověk jen psychické trauma, řekl…

18.09.2019 12:09 Projekt úřednické čtvrti v pražských Letňanech bude pokračovat, řekl dnes během návštěvy Ústeckého…

Minimální mzda v roce 2020: O kolik by mohla vzrůst a kdo ji chce úplně…

18.09.2019 11:47 Od 1. ledna 2019 byla minimální mzda, kterou v České republice pobírá asi 150 tisíc zaměstnanců,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama