Zeman se v srpnu může sejít s Trumpem. Ovšem na neutrální půdě

Slovenský deník Pravda dnes informuje, že premiér Peter Pellegrini chce na zítřejší návštěvě v Bílém domě pozvat amerického prezidenta Donalda Trumpa k návštěvě Slovenska během srpnových oslav výročí SNP. Těch se před pěti lety účastnil i prezident Miloš Zeman a mezi pozvanými hosty může být i letos. Sejdou se obě hlavy státu na neutrální půdě?

Přidejte svůj názor

Prezident Miloš Zeman s prezidentem USA Donaldem Trumpem a jeho manželkou Melanií na slavnostní recepci v New Yorku. (20. září 2017).
doporučujeme

Slovenský premiér Peter Pellegrini v pátek zavítá do Bílého domu, kde ho přijme americký prezident Donald Trump. Očekává se přitom, že Pellegrini oplatí Trumpovi pozvání, moc by si totiž přál, kdyby lídr USA dorazil na Slovensko ještě letos. Podle zdrojů slovenského deníku Pravda to zítra předseda vlády ve Washingtonu udělá.

„Premiér se zmíní o tom, že by si Slovensko velmi vážilo, kdyby americký lídr přijel na oslavy 75. výročí Slovenského národního povstání,“ poznamenal zdroj deníku Pravda. „Premiérovi se naskytne skvělá příležitost. Na úvod návštěvy v Bílém domě totiž bude s prezidentem hovořit 15 minut jen mezi čtyřma očima, bez tlumočníka,“ dodává.

img-responsive

Peter Pellegrini | foto: Facebook

Deník Pravda poukazuje na fakt, že by návštěva oslav výročí SNP zapadala do Trumpova programu. Mohla by totiž vyplnit mezeru na jeho cestě po Evropě mezi summitem skupiny G7 ve Francii, který končí 27. srpna, a příletem do Varšavy plánovaným na poslední srpnový den. Oslavy SNP připadají na 29. srpna.

Ceremonie k 70. výročí SNP se před pěti lety účastnil na pozvání slovenské strany také český prezident Miloš Zeman, který tehdy v Banské Bystrici pronesl projev a setkal se při slavnostním obědě se svým tehdejším protějškem Andrejem Kiskou.

Letos už bude v době oslav v úřadě nově zvolená prezidentka Zuzana Čaputová, vzhledem k nadstandardním vztahům a společné historii obou zemí se však dá očekávat, že budou zástupci České republiky pozváni na ceremonie spojené s SNP i letos. S velkou pravděpodobností bude mezi pozvané hosty patřit i úřadující prezident Miloš Zeman.

Český prezident po setkání s Trumpem hodně toužil, těšil se především na možnou návštěvu v Bílém domě. Pražský hrad oznámil pozvání od americké hlavy státu v prosinci 2016, ke schůzce ale nikdy nedošlo. Do Washingtonu nakonec letos zavítal premiér Andrej Babiš.

V červnu 2017 Zeman uvedl, že od Trumpa obdržel omluvný dopis za odsouvání schůzky. Toho roku se s ním krátce sešel alespoň během zasedání Valného shromáždení OSN. Ze setkání pochází fotografie, která vznikla při příchodu na recepci pro účastníky zasedání pořádanou americkým prezidentem.

Redakce serveru EuroZprávy.cz požádala mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka o odpověď na otázku, zdali prezident Zeman obdržel pozvánku na letošní oslavy výročí SNP. Na reakci Pražského hradu zatím čekáme.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Foldyna čelil vyloučení z ČSSD. Cesta do pekel, jde o mnohem víc, reagují…

21.09.2019 19:42 Aktualizováno Jaroslav Foldyna včera nebyl vyloučen z ČSSD, vedení strany k tomu nenašlo dostatek hlasů.…

Abolice? Ovčáček vysvětlil, co má prezident Zeman v plánu

21.09.2019 18:51 Aktualizováno Hradní mluvčí Jiří Ovčáček se rozhodl vysvětlit, proč prezident Miloš Zeman v televizním vysílání…

Zemana vyřeší příroda, doufá europoslanec. Ovčáček vypálil do protiútoku

20.09.2019 23:14 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman na sebe strhl pozornost slovy o případném udělení abolice premiéru Andreji…

Ostrá dohra Jílkové: Foldyna jen kroutí hlavou. Tohle by prý měli pouštět…

20.09.2019 23:14 Aktualizováno Diskuzní pořad české televize Máte slovo dlouhodobě vyvolává velmi ostré reakce. někteří volají po…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama