Schwarzenberg se naštval: Co je to za lidi? Komunisté mě neudivují, ale ti ostatní?

Poslanec a jeden ze zakladatelů TOP 09 Karel Schwarzenberg se pustil do poslanců, kteří definitivně podpořili zranění církevních restitucí. Podle něj vědomě hlasovali pro zákon, o kterém vědí, že je protiústavní.

Volební sjezd TOP 09 (29. 11. 2015)
doporučujeme

Schwarzenberg se vrátil k tomu, že 114 ze 181 přítomných poslanců se na začátku minulého týdne vyslovilo pro zranění peněžitých náhrad, které dostávají od státu za majetek nevydaný v restitucích. Právě Schwarzenberg byl přitom ministr zahraničí ve vládě Petra Nečase, která restituce po koaličních neshodách schválila.

Restituční zákon počítal s tím, že církve dostanou od státu nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Za nemovitosti, které se podle zákona nevydávaly, měly církve během 30 let získat 59 miliard korun navyšovaných o inflaci. 

„Minulý týden odhlasovala Sněmovna zdanění církevních náhrad a to oproti všem dohodám a smlouvám, které byly svého času uzavřeny. To je nechvalně známo, ale musíme o tom mluvit,“ posteskl si čestný předseda TOP 09.

Za novelo, která zranění restitucí zavádí, stáli poslanci KSČM. „Že to iniciovali a těšili se nad výsledkem komunisté, tomu se nijak nedivím. Oni církevní majetek uloupili a jsou rádi, když alespoň část tohoto lupu zachrání pro sebe. To jim nelze dále vyčítat, komunisté se prostě chovají jako komunisté. Ale pozoruhodné bylo chování velkého množství poslanců z hnutí ANO a ze sociálně demokratické strany,“ poukazuje na to, že právě tyto strany spolu s SPD komunistický návrh podpořily.

Poslanci prý ale dobře věděli, že předloha má zásadní problémy. „Bylo jim dobře známo, že tento zákon je protiprávní a ujišťovali, že se nemusíme bát a že bez toho to Ústavní soud zruší. Ale, prosím, co je to za lidi, kteří vědomě hlasují pro zákon, který považují za protiprávní a spoléhají na to, že to napraví Ústavní soud? Přičemž ti stejní poslanci, kdyby šlo o jejich restituční nároky, vyli by jako vlci, kdyby se jich někdo dotkl.“ myslí si poslanec.

„Komunisté mě neudivují, ale ti ostatní? Už v dětství mě učili, že přechovávač lupu je horší zloděje,“ rýpnul si do těch, kteří zranění restitucí podpořili, Schwarzenberg.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

První návrh státního rozpočtu pro rok 2021: Schillerová plánuje schodek…

19.09.2020 23:00 Aktualizováno Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v prvním návrhu státního rozpočtu na rok 2021 plánuje…

Není nutné zastavovat kulturní akce, shodli se Zaorálek a Hamáček

19.09.2020 17:34 Aktualizováno Ministři kultury Lubomír Zaorálek a vnitra Jan Hamáček (oba ČSSD) se shodli na tom, že nyní není…

Chystá se změna azylového zákona, počítá s aktivováním "řízení v případě…

19.09.2020 15:14 Nejvyšší správní soud (NSS) by již v budoucnu nemusel přezkoumávat rozhodnutí ministerstva vnitra a…

Transparency International monitoruje volební kampaň, hodnocení zveřejní…

19.09.2020 11:59 V kampani před krajskými volbami využily strany on-line prostor, ale desítky milionů investovaly i…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama