Schwarzenberg se naštval: Co je to za lidi? Komunisté mě neudivují, ale ti ostatní?

Poslanec a jeden ze zakladatelů TOP 09 Karel Schwarzenberg se pustil do poslanců, kteří definitivně podpořili zranění církevních restitucí. Podle něj vědomě hlasovali pro zákon, o kterém vědí, že je protiústavní.

Přidejte svůj názor 153 komentářů

Volební sjezd TOP 09 (29. 11. 2015)
doporučujeme

Schwarzenberg se vrátil k tomu, že 114 ze 181 přítomných poslanců se na začátku minulého týdne vyslovilo pro zranění peněžitých náhrad, které dostávají od státu za majetek nevydaný v restitucích. Právě Schwarzenberg byl přitom ministr zahraničí ve vládě Petra Nečase, která restituce po koaličních neshodách schválila.

Restituční zákon počítal s tím, že církve dostanou od státu nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Za nemovitosti, které se podle zákona nevydávaly, měly církve během 30 let získat 59 miliard korun navyšovaných o inflaci. 

„Minulý týden odhlasovala Sněmovna zdanění církevních náhrad a to oproti všem dohodám a smlouvám, které byly svého času uzavřeny. To je nechvalně známo, ale musíme o tom mluvit,“ posteskl si čestný předseda TOP 09.

Za novelo, která zranění restitucí zavádí, stáli poslanci KSČM. „Že to iniciovali a těšili se nad výsledkem komunisté, tomu se nijak nedivím. Oni církevní majetek uloupili a jsou rádi, když alespoň část tohoto lupu zachrání pro sebe. To jim nelze dále vyčítat, komunisté se prostě chovají jako komunisté. Ale pozoruhodné bylo chování velkého množství poslanců z hnutí ANO a ze sociálně demokratické strany,“ poukazuje na to, že právě tyto strany spolu s SPD komunistický návrh podpořily.

Poslanci prý ale dobře věděli, že předloha má zásadní problémy. „Bylo jim dobře známo, že tento zákon je protiprávní a ujišťovali, že se nemusíme bát a že bez toho to Ústavní soud zruší. Ale, prosím, co je to za lidi, kteří vědomě hlasují pro zákon, který považují za protiprávní a spoléhají na to, že to napraví Ústavní soud? Přičemž ti stejní poslanci, kdyby šlo o jejich restituční nároky, vyli by jako vlci, kdyby se jich někdo dotkl.“ myslí si poslanec.

„Komunisté mě neudivují, ale ti ostatní? Už v dětství mě učili, že přechovávač lupu je horší zloděje,“ rýpnul si do těch, kteří zranění restitucí podpořili, Schwarzenberg.

Loading...
Vstupte do diskuze (153)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Foldyn zůstává v ČSSD. Na vyloučení se nenašlo dost hlasů

20.09.2019 17:50 Poslanec Jaroslav Foldyna i šéf krajské ústecké ČSSD Miroslav Andrt dnes přestáli hlasování o…

Ostrá dohra Jílkové: Foldyna jen kroutí hlavou. Tohle by prý měli pouštět…

20.09.2019 17:25 Aktualizováno Diskuzní pořad české televize Máte slovo dlouhodobě vyvolává velmi ostré reakce. někteří volají po…

Šik proti Zemanovi? Fiala navrhl schůzku opozičních stran, vyjma SPD

20.09.2019 17:20 Aktualizováno Předseda ODS Petr Fiala navrhl šéfům ostatních opozičních stran s výjimkou SPD schůzku před úterním…

Zemana vyřeší příroda, doufá europoslanec. Ovčáček vypálil do protiútoku

20.09.2019 16:11 Prezident Miloš Zeman na sebe strhl pozornost slovy o případném udělení abolice premiéru Andreji…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama