Senát odmítl vznik sportovní agentury. Hnilička si napsal zákon pro sebe, zlobil se Kubera

Poslanec ANO Milan Hnilička dnes v Senátu potvrdil, že bude kandidovat do čela Národní sportovní agentury, která má místo ministerstva školství rozhodovat o dotacích do sportu. Současně odmítl výtky senátorů, že si poslanecký návrh o vzniku a pravidla vzniku agentury psal sobě na míru.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Jaroslav Kubera
doporučujeme

Hlavním úkolem agentury je podle návrhu vytvoření nového systému státní podpory sportu. Podle průzkumu České unie sportu nemá většina z téměř 7500 klubů a jednot peníze na činnost, na nábor dětí a na kvalifikované trenéry. Kvůli složitosti dotačních programů mají kluby navíc potíže s žádostmi o peníze. Velkým problémem jsou i sportoviště. Letos je v kapitole ministerstva školství na sport vyčleněno sedm miliard korun, což je o 1,5 miliardy korun víc než loni.

 Agentura má mít částečně parametry samostatného ministerstva. Její předseda bude podle předlohy jmenován vládou na návrh premiéra na šest let a bude muset mít nejméně pětileté zkušenosti v řídící funkci ve sportu. Má pobírat stejný plat jako ministr, na rozdíl od požadavků na jiné představitele centrálních úřadů by mohl být členem Parlamentu. Agentura by měla mít 80 zaměstnanců, z nichž 30 převezme z ministerstva školství.

"Ano, budu kandidovat. Nepsal jsem si to pro sebe," uvedl poslanec vládního hnutí a bývalý hokejový brankář. Reagoval tak na dotaz senátora Marka Hilšera z klubu Starostů, který se podobně jako další senátoři obával rozsáhlých kompetencí předsedy agentury. "Mám strach z toho, že se stanete jakýmsi (premiérem Andrejem) Babišem českého sportu," uvedl Hilšer.

Předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) označil za "husarský kousek, že si poslanec napsal zákon pro sebe". Dotázal se, zda si Hnilička jako šéf agentury sníží ministerský plat na dvě pětiny, jak to Sněmovna navrhla u placených obecních a krajských zastupitelů, kteří jsou členy Parlamentu nebo vlády.

Předseda senátorů ODS Miloš Vystrčil poukázal na to, že předseda agentury si podle navrženého zákona bude moci vybrat sám dva místopředsedy podle své vůle a jmenovat 15 členů Národní rady pro sport jako svého poradního orgánu. Předseda agentury bude také podle Vystrčila schvalovat bez jakékoli kontroly nebo kontrasignace statut agentury a etický kodex. "Je to nebezpečné a zvrácené," dodal Vystrčil.

Navrhovaný model vedení agentury označil za "zcela nevhodný" také senátor STAN a rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek. Poukázal na to, že fungující grantové agentury nejsou řízeny monokraticky a obstarávají doplňkové financování v oblasti vědy a výzkumu.

Národní sportovní agentura by měla rozhodovat o dotacích do sportu, pro který je letos vyčleněno sedm miliard korun. Agentura má mít částečně parametry samostatného ministerstva. Agentura by měla mít 80 zaměstnanců, z nichž 30 převezme z ministerstva školství.

Očekává se, že Senát v souladu s doporučením svých výborů vznik nového úřadu nepodpoří. Jeho veto ale zřejmě přehlasuje Sněmovna, která v březnu zákon schválila většinou poslanců zejména z ANO, ČSSD, KSČM a KDU-ČSL.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Klaus si podal Českou televizi. Takhle prý přepisuje historii

06.12.2019 23:06 Aktualizováno Exprezident Václav Klaus se zaměřil na pořad Focus,který vysílá Česká televize. Tvrdí, že jeho…

Vláda kašle na klimatickou krizi? Jednání studentů s Babišem bylo vyhrocené

06.12.2019 17:41 Za neproduktivní označili zástupci celosvětového studentského ekologického hnutí Fridays for Future…

Prezident Zeman si přes Vánoce bere dovolenou, na leden plánuje ples

06.12.2019 16:04 Prezident Miloš Zeman si přes Vánoce vybere dovolenou, stráví ji na zámku v Lánech. Dovolenou bude…

Petříček jednal s francouzským protějškem. Děkoval za podporu disentu před…

06.12.2019 15:27 Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) dnes poděkoval svému francouzskému protějšku Jeanu-Yvesu Le…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama