Chystá se zdražení ubytování? Vláda chce razantně zvětšit ubytovací poplatek

Poplatek z ubytovacích kapacit vzroste možná razantněji, než jak v novele navrhla vláda. Sněmovní rozpočtový výbor trvá na tom, aby maximální sazba mohla činit už od příštího roku 100 korun na osobu a den. Kabinet chce sazbu ponechat příští rok na nejvýše 21 korunách, o rok později by mohla být až 50 korun na osobu a den. Poplatek by za hosty podle předlohy odváděli i ubytovatelé v soukromí, tedy pronajímatelé zapojení například do služby typu Airbnb. S návrhem výboru nesouhlasí například Asociace hotelů a restaurací ČR, která podporuje vládní verzi novely.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Hotely
doporučujeme

Členové rozpočtového výboru dnes posuzovali pozměňovací návrhy k vládní novele, kterou bude moci Sněmovna schvalovat nejdřív v pátek, pravděpodobně se ale dostane na řadu až na příští schůzi. Podporu výboru získala už jen další jeho úprava, podle níž by byli od poplatku osvobozeni lidé, kteří pečují o děti na zotavovacích a obdobných akcích.

Sněmovna by tak neměla schválit například úpravy poslance za KDU-ČSL Jana Čižinského, který chce stanovit maximální sazbu poplatku na 150 korun na osobu a den, případně dát pravomoc obcím, aby mohly sazbu, jak ji navrhuje vláda, násobit koeficienty, podobně jako tomu je u daně z nemovitých věcí.

Předloha slučuje ubytovací poplatek s rekreačním a lázeňským poplatkem. Nyní může většina obcí vybírat jen poplatek z ubytovací kapacity, který činí až šest korun na lůžko a den. Lázeňský a rekreační poplatek je až 15 korun na osobu a den. Oba poplatky, tedy z ubytovací kapacity a rekreační a lázeňský, mají zavedeny jen ty obce, které jsou lázeňským místem nebo atraktivním turistickým cílem.

Sněmovna podle dnešního stanoviska výboru neměla podpořit ani návrh Patrika Nachera (ANO) a Jakuba Michálka (Piráti), aby poplatky mohl odvádět zprostředkovatel pobytu a platby za něj, tedy digitální platforma, ne provozovatel ubytovací nemovitosti. Podmínkou by bylo, že by o tom rozhodlo na návrh konkrétní obce ministerstvo financí.

Novému poplatku by podléhal podle předlohy krátkodobý pobyt bez ohledu na místo a účel. Bez stanoviska výboru bude plénum rozhodovat o úpravě Ondřeje Veselého (ČSSD), jež by zachovala poplatek z ubytoven. Při dlouhodobém pobytu by činil podle jeho návrhu až šest korun za osobu a den, od roku 2021 až deset korun. Zároveň by se ale nevztahoval na studentské ubytovny a koleje. K zamítnutí míří požadavek Lenky Kozlové (Piráti) na poplatkové osvobození hostů, kteří přijíždějí na malé sportovní, kulturní a společenské akce s návštěvností do 150 lidí.

Podle asociace je zvýšení poplatku ze současných 21 korun na pětinásobek neadekvátní. "Tento návrh by vedl právě ke skokovému navýšení poplatku, který se v závěru v plné výši přenáší na zákazníky, tedy domácí a zahraniční turisty a tím poměrně zásadně prodraží pobyty hostů v dané destinaci," uvádí asociace ve svém stanovisku. Asociace vyzvala poslance, aby toto navýšení odmítli. Podle ní by poškodil české občany, kteří se rozhodnou strávit dovolenou ve své zemi, hrozí podle ní pak snížení počtu zahraničních turistů. "Poplatek za pobyt nemá mít regulační charakter, ale slouží výhradně k zajištění finančních prostředků pro obce v souvislosti se zvýšeným počtem turistů v konkrétních obdobích turistické sezóny," dodává asociace.

Cílem předlohy je podle ministerstva financí to, aby nebyli zvýhodňováni vůči hotelům nebo penzionům právě lidé podnikající prostřednictvím ubytovacích platforem typu Airbnb. Vedle Airbnb působí na trhu například Flipkey, HomeAway, House Trip, Vacation Rentals nebo Vrbo.

Podle hlavního ekonoma investiční skupiny Natland Petra Bartoně se snaží Airbnb lobbovat za to, aby byla zdaněná. "V New Yorku a dalších městech se snaží domluvit s městskou radou, aby pro ně směla vybírat ubytovací daně od svých uživatelů, čímž šetří výběrčímu daně zcela zásadní náklady dozoru nad dodržováním pravidel," uvedl Bartoň. Podle něj se Aibnb takto chová jen v případech, kdy je daňová sazba v "rozumné výši". Nyní v ČR navrhované částky ji podle něj překračují, a tak města nemohou čekat velkou spolupráci od Airbnb a jiných poskytovatelů, a naopak mohou čekat růst šedé, zcela nezdaněné zóny.

Nový poplatek z pobytu bude moci vybírat jakákoliv obec bez ohledu na to, zda jde o pobyt v lázeňských místech nebo v místech velkého turistického ruchu. Poplatek si může každá obec nastavit podle svých potřeb, nejvýše však na úroveň maximální zákonné sazby. Novela také mění nastavení poplatků za psa nebo ze vstupného.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi se obírají na důchodech? Babiš chystá zásadní změny

17.02.2020 22:02 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš se na sociální síti opět věnoval novinkám, které přinesl uplynulý týden.…

Milion chvilek pod palbou kritiky. Měl mé sympatie, ale teď udělal chybu,…

17.02.2020 21:34 Aktualizováno Bývalý ministr zahraničí a analytik Alexandr Vondra se vymezil proti spolku Milion chvilek. Ačkoliv…

Poslanci dostali varování z amerického velvyslanectví. Jde o digitální daň

17.02.2020 20:56 Americký velvyslanec v Česku Stephen King zaslal členům rozpočtového výboru české Poslanecké…

Manžel hejtmanky dál jezdí jejím služebním autem? Jermanová se ohradila

17.02.2020 17:21 Manžel středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) má podle serveru SeznamZprávy.cz…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama