Zeman jmenuje nové generály. Bude mezi nimi i šéf BIS?

Prezident Miloš Zeman dnes jmenuje nové generály. Ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka ale mezi nimi pravděpodobně opět nebude, byť ho vláda navrhla už třikrát.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Miloš Zeman, velitelské shromáždění AČR na ministerstvu obrany
doporučujeme

Kabinet navrhl povýšit do generálské hodnosti také zástupce armády, hasičů, policie a Vězeňské služby. Nejvyšší hodnost armádního generála ve výslužbě by mohl dostat Emil Boček, poslední žijící československý stíhací pilot z druhé světové války. Zeman o možnost jeho povýšení sám požádal.

Koudelka měl podle představ vlády získat hodnost brigádního generála. Kabinet to zdůvodnil vysokými profesními a osobními kvalitami Koudelky a velmi dobrými výsledky, kterých civilní kontrarozvědka dosahuje. Zeman naopak Koudelku i BIS kritizoval. O šéfovi civilní kontrarozvědky prohlásil, že není člověkem na svém místě. Poslední výroční zprávu BIS, ve které tajná služba varovala například před ruskými a čínskými agenty, označil ji za "plácání" a zpravodajce za "čučkaře".

Zeman odmítl Koudelku povýšit loni v květnu a v říjnu a podle svého mluvčího nyní nebude postupovat jinak. Premiér Andrej Babiš (ANO) přitom loni v říjnu řekl, že mu Zeman povýšení šéfa BIS slíbil. Povýšení na třetí pokus by se naopak měl dočkat zástupce ředitele Společného operačního centra ministerstva obrany Petr Procházka.

Kromě jmenovaných vláda navrhla povýšit na generálmajora dalšího válečného veterána Miloslava Masopusta. Generály by se měly stát také policejní ředitel Jan Švejdar nebo šéf Generálního ředitelství cel Milan Poulíček.

Hodnosti generálmajora by měli podle vlády dosáhnout také dosavadní brigádní generálové Štefan Muránský, ředitel sekce podpory ministerstva obrany, a zástupci náčelníka generálního štábu Milan Schulc a Miroslav Hlaváč. Generálporučíkem by se měl stát zástupce náčelníka generálního štábu Jaromír Zůna.

Brigádními generály chce ministr obrany Lubomír Metnar jmenovat spolu s Procházkou také plukovníky Petra Čepelku, zástupce ředitele sekce rozvoje sil, a Miloslava Lafka, zástupce ředitele sekce plánování schopností ministerstva obrany.

Loading...
Vstupte do diskuze (16)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ivan Havel: K volbám by se měl dostat jen ten, kdo by prošel testem

20.09.2019 09:36 Pořad Prostor X pro server Reflex.cz si pozval na rozhovor vědce a spisovatele Ivana Miloše Havla,…

To je špatný vtip. Babiš se pustil do ČSSD a Hamáčka v přímém přenosu ČT

20.09.2019 09:19 Jan Hámaček šéf ČSSD žádá předsedu vlády Andreje Babiše (ANO) o další jednání o situaci ve…

Zeman ztratil paměť? Tvrdil, že Babišovi neudělí abolici. Změnou názoru by…

20.09.2019 09:03 Miloš Zeman před loňskou volbou prezidenta v České televizi prohlásil, že trestní stíhání premiéra…

Přání smrti, vyhrožování násilím Zemanovi. Ovčáček se pořádně naštval, pak…

20.09.2019 08:51 Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček se pořádně naštval. Důvodem byl jeden konkrétní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama