Jak to bude s navýšením rodičovské? Maláčová má plán, Schillerová ale očekává úspory

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) chce návrh ČSSD na zvýšení rodičovského příspěvku probrat s šéfkou resortu práce a sociálních věcí Janou Maláčovou (ČSSD) tento týden. Návrh, se kterým sociální demokraté přišli v neděli, zatím neviděla, jeho projednání spojuje s prací na celém státním rozpočtu. Před dnešním jednáním vlády zopakovala, že od ministerstva práce očekává i úspory.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Jana Maláčová (ČSSD)
doporučujeme

"Očekávám i úspory, ne v řádech miliard, nejsem naivní," uvedla. S Maláčovou hovořila v pátek, nedělní vystoupení ČSSD přičítá předvolební atmosféře, která "může být pro někoho náročná na nervy".

Schillerová zopakovala, že stejně jako ČSSD počítá hnutí ANO s navýšením rodičovského příspěvku o 80.000 na 300.000 korun. "Bavíme se o tom, jak bude platit zpětně," připomenula, že na zvýšený příspěvek by po kritice návrhu, aby přidáno dostali jen rodiče nově narozených, měli dosáhnout všichni, kteří nyní příspěvek pobírají.

ČSSD vládě za týden navrhne, aby zvýšený rodičovský příspěvek dostaly všechny rodiny, které ho budou k 1. lednu 2020 pobírat. Budou ho čerpat podle věku dítěte, důležité také bude nastavení rodičovského příspěvku. Větší šanci na maximální vyčerpání příspěvku budou mít podle Maláčové rodiny s mladším dítětem. Sociální demokracie původně požadovala zvýšení příspěvku pro všechny, bez ohledu na to, zda už rodičovský příspěvek vyčerpali. Nový návrh Maláčová označila za ústupek.

Zvýšení rodičovské slíbila Babišova vláda v programovém prohlášení. Původně chtěla koalice zvednout dávku všem. V březnu se ale kvůli zpomalování ekonomiky a úsporám v rozpočtu dohodla na tom, že by víc měli dostat od ledna jen rodiče novorozenců. Po kritice obě koaliční strany začaly hovořit o změně dohody. Ke konkrétní podobě ale dosud nedospěly.

Maláčová už minulé pondělí řekla, že koalice má nejvyšší čas na to, aby nalezla na podobě zvýšení rodičovského příspěvku dohodu. Jinak podle ní nebude jistota, že se opatření podaří prosadit včas bez zrychleného legislativního procesu ve Sněmovně. Schillerová nevidí ve Sněmovně velký problém, i opozice podle ní chce, aby byl příspěvek navýšen.

Podle Maláčové budou rozpočtové dopady 8,6 miliardy korun. Peníze by vyčlenila z digitální daně a z navrhované sektorové bankovní daně. Schillerová ji dnes ale znovu odmítla jako přílišnou zátěž pro ekonomiku země. Návrh digitální daně naopak hodlá poslat do legislativního procesu na konci května.

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babišovi došla trpělivost: Ať ČSSD řekne, jestli nechce být ve vládě

17.08.2019 19:40 Pokud si sociální demokraté nepřejí být ve vládě, měli by to jasně říct. Televizi Prima to v pátek…

Rakety USA v Asii. Bude válka? Expert nám prozradil, o co Američanům jde.…

17.08.2019 07:41 ROZHOVOR - Východní Asie je dalším místem, kde to v současnosti vře. Prodemokratičtí demonstranti…

Se Šmardou ve vládě nebudu, prohlásil Babiš

16.08.2019 20:26 Premiér Andrej Babiš (ANO) s kandidátem ČSSD na ministra kultury Michalem Šmardou ve vládě nebude,…

Migranti jsou jako invazivní rostliny? Policie vyšetřuje poslankyni…

16.08.2019 19:11 Policisté vyšetřují poslankyni SPD z Karlovarského kraje Karlu Maříkovou kvůli jejím výrokům o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama