Dusno kvůli Donbasu: Děláte nám ostudu, obvinil Petříček Ondráčka. Jděte se bodnout, vzkázal komunista

Čeští politici jsou zaskočeni cestou komunisty Zdeňka Ondráčka na východ Ukrajiny. Poslanec se na Donbasu zúčastnil oslav Dne republiky v Doněcku a v tamních médiích o něm hovořili jako o "delegaci české republiky". Od jeho aktivit už se distancoval ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Přidejte svůj názor 458 komentářů

Zdeněk Ondráček
doporučujeme

Na aktivity Ondráčka na východě Ukrajiny upozornil na sociálních sítích Roman Máca, analytik Institutu pro politiku a společnost, který se věnuje facebookovým trolům a lžím.

Zveřejnil také video tamní televize i s komentářem. „'Přijíždí delegace České republiky.' Říká hlasatel doněckých separatistů. K jejich vůdci Pušilinovi přijíždí auto s českou vlajkou a z něj vystupuje komunistická mlátička Ondráček. Ne, žádná delegace ČR. Stejná lež jako ten falešný konzulát. Co slovo, to lež. Co čin, to zločin,“ upozornil Máca.

Jeho příspěvek začal kolovat po sociálních sítích, sdílel jej i novinář České televize Michal Kubal. A od něj pak třeba i předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. „Tohle se blíží vlastizradě. Ústavní činitel, který přísahal na zákony ČR, jedná v přímém rozporu se zahraniční politikou státu a v zájmu cizí moci. O tyto hlasy (KSČM) se vláda opírá v PS, takže se nic nestane. @TPetricek vydá bezzubé stanovisko a nechá se od nich podporovat dál,“ rýpnul si.

Sám Petříček v reakci na jeho slova připomněl, že se ke komunistovi a jeho aktivitám na Donbasu už vyjádřil. „Poslanec Ondráček dělá ostudu České republice. Na této cestě oficiálně ČR nezastupoval. Kromě videa s tímto “úspěchem” nevím, jaký byl cíl jeho cesty,“ vzkázal šéf české diplomacie.

„Díky a bylo by fajn se od této cesty distancovat a promluvit s vv Ukrajiny,“ ocenil jeho vyjádření místopředseda lidovců Jan Bartošek. „To je samozřejmé,“ ujistil ho Petříček.

„Poslanec Ondráček je kolaborant. Tzv. Doněcká lidová republika je část území Ukrajiny, kterou okupuje Ruská federace. Ondráček v žádném případě nereprezentoval Českou republiku. #PSČR by měla jeho návštěvu prošetřit a vyvodit z toho důsledky,“ vzkázal v reakci na video europoslanec Jaromír Štětina.

O cestě na Donbas informoval Ondráček na sociálních sítích. „Po Moskvě jsem zajel zkontrolovat vývoj na Donbasu. Situace tam se za ty necelé dva roky od poslední návštěvy výrazně posunula. Doněčtí už nechtějí jen samostatnost, ale veřejně doslova žádají o možnost svého "návratu" do své vlasti, do Ruska¨,“ tvrdí komunistický poslanec.

„Neviděl jsem válkou zbídačenou zemi plnou žebráků, ale krásné a čisté město, hrdý a odhodlaný lid, který touží po ukončení války s nadějí, že oni sami budou rozhodovat o své budoucnosti. Po nás "západních" politicích požadují jediné - říkat pravdu. Oslav na místě se zúčastnili zástupci ze SRN, Rakouska, Finska, Francie, Srbska, USA a dalších zemí, včetně Ruska a Slovenska,“ vyjmenovával.

Dokonce přidal i video z oslav. „Takto vypadaly oslavy Dne republiky v Doněcku. Co myslíte? Je to spontánní oslava nebo je tam nahnali pod hrozbou samopalů, jak se u nás v ČR bude tvrdit? Všem, kdo chtějí znát skutečnou pravdu doporučuji tam zajet a přesvědčit se na vlastní oči. Hlavně prosím nevěřte českým médiím!“ dodal Ondráček na svém facebooku.

Vzkaz poslal také přímo Petříčkovi. „Tak podle ministra Petříčka dělám ostudu. Já tam do té válečné oblasti na vlastní nebezpečí přivezl hračky, omalovánky a pastelky dětským sirotkům a on tam posílá miliony korun pro fašistické neziskovky, armádní výstroj a zbraně, kterými jsou zabíjeni rodiče těchto dětí. Kdo z nás je větší padouch? Jdete se bodnout, pane ministře,“ vzkázal.

Petříček později dodal, že se věcí bude zabývat i zahraniční výbor Poslanecké sněmovny. Za jeho reakci ho pochválil i poslanec ODS Jakub Janda. „Nestává se často, abych některého ministra pochválil, ale dnes opravdu musím. Děkuji ministru zahraničí, že odsoudil tuto cestu poslance Ondráčka (mimochodem miláčka Českého svazu bojovníků za svobodu). Takovou ostudu si prostě pan poslanec NEMŮŽE dovolit!" myslí si. 

Loading...
Vstupte do diskuze (458)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Eurovolby 2019: Hlasy jsou sečteny, omylem unikly na internet

25.05.2019 20:45 Hlasy voličů v evropských volbách v Česku sečetli volební komisaři ve všech okrscích, vyplývá z…

Evropské volby v Česku: Na několika místech zasahovala policie

25.05.2019 18:33 Evropské volby neprovázely v Česku z pohledu ministerstva vnitra žádné problémy. ČTK to dnes řekl…

Eurovolby 2019: Největší zájem byl v Praze. Voličů přišlo víc než posledně

25.05.2019 15:43 Zájem Čechů o volbu poslanců Evropského parlamentu byl letos zřejmě o něco vyšší než před pěti lety…

Eurovolby 2019 ONLINE: Volební místnosti uzavřeny. Výsledky budou zítra

25.05.2019 14:28 Aktualizováno České volby do Evropského parlamentu, v pořadí čtvrté, dnes ve 14:00 skončily. Voliči v nich…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama