Senát chce prodloužit své lhůty na projednávání zákonů

Senát asi do poloviny roku navrhne prodloužení lhůty, které má na projednávání zákonů, ze 30 dnů na dvojnásobek. Využít to chce u složitějších norem, které bude chtít upravit. Doporučili to dnes členové senátní ústavní komise. Podle jejího předsedy Jiřího Dienstbiera (ČSSD) se na předložení této ústavní změny dohodli šéfové obou komor Radek Vondráček (ANO) a Jaroslav Kubera (ODS).

Senát ČR, ilustrační foto
doporučujeme

Senát by měl podle svého místopředsedy Milana Štěcha (ČSSD) prodlouženou lhůtu využít k preciznějšímu projednávání zákonů. Mohl by je projednávat například ve dvou kolech. Pokud by předlohu v prvním kole neschválil ani neodmítl a pokud by se ji senátoři rozhodli pozměnit, úpravy by před závěrečným kolem schvalování měl projednat věcně příslušný výbor, navrhoval místopředseda komise Zdeněk Hraba (STAN).

Komise se také zabývala možností dalších ústavních změn, které už byly předloženy Sněmovně. Navržené rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) ve vztahu k obcím by chtěli senátoři využít k rozšíření okruhu zákonů, u nichž by Sněmovna nemohla Senát přehlasovat. Podle Dienstbiera by to mohly být zákony o NKÚ, České národní bance nebo o Ústavním soudu.

Dienstbier by chtěl využít také návrh na zavedení klouzavého mandátu, podle něhož by za ministry z řad poslanců po dobu jejich vládního angažmá nastoupili do Sněmovny náhradníci. Senát by měl podle Dienstbiera usilovat o "zprovoznění" ústavní žaloby na prezidenta. Měl by o ní znovu rozhodovat buď pouze Senát, nebo Sněmovna či Senát samostatně, míní Dienstbier. Současné úprava, podle níž se obě komory musejí na žalobě shodnout, je podle Dienstbiera nepoužitelná.

Senátor Michael Canov z klubu Starostů by chtěl v rámci ústavních změn zvýšit minimální počet poslaneckých hlasů nutných na přehlasování prezidentského veta u zákonů, které by předtím odmítl i Senát. Nyní k přehlasování stačí Sněmovně většina všech poslanců, tedy nejméně 101 hlasů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Petříček s Pompeem debatovali o bezpečnosti, Číně i technologiích

11.08.2020 21:38 Bezpečnostní témata, ale i vztahy mezi Spojenými státy, Evropskou unií a Čínou byly náplní dnešního…

Pompeo v Plzni připomněl 75 let od konce války

11.08.2020 18:43 Ministr zahraničí USA Mike Pompeo si dnes v Plzni připomněl 75. výročí konce druhé světové války a…

Čerpání z programů COVID vzrostlo téměř dvojnásobně

11.08.2020 18:17 Čerpání ze záručních programů COVID podle dat České národní banky (ČNB) k 31. červenci od předchozí…

Pompeo a Petříček přijeli do Plzně, připomínají si osvobození armádou USA

11.08.2020 16:57 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo a ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) přijeli do Plzně.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama