Senát chce prodloužit své lhůty na projednávání zákonů

Senát asi do poloviny roku navrhne prodloužení lhůty, které má na projednávání zákonů, ze 30 dnů na dvojnásobek. Využít to chce u složitějších norem, které bude chtít upravit. Doporučili to dnes členové senátní ústavní komise. Podle jejího předsedy Jiřího Dienstbiera (ČSSD) se na předložení této ústavní změny dohodli šéfové obou komor Radek Vondráček (ANO) a Jaroslav Kubera (ODS).

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Senát ČR, ilustrační foto
doporučujeme

Senát by měl podle svého místopředsedy Milana Štěcha (ČSSD) prodlouženou lhůtu využít k preciznějšímu projednávání zákonů. Mohl by je projednávat například ve dvou kolech. Pokud by předlohu v prvním kole neschválil ani neodmítl a pokud by se ji senátoři rozhodli pozměnit, úpravy by před závěrečným kolem schvalování měl projednat věcně příslušný výbor, navrhoval místopředseda komise Zdeněk Hraba (STAN).

Komise se také zabývala možností dalších ústavních změn, které už byly předloženy Sněmovně. Navržené rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) ve vztahu k obcím by chtěli senátoři využít k rozšíření okruhu zákonů, u nichž by Sněmovna nemohla Senát přehlasovat. Podle Dienstbiera by to mohly být zákony o NKÚ, České národní bance nebo o Ústavním soudu.

Dienstbier by chtěl využít také návrh na zavedení klouzavého mandátu, podle něhož by za ministry z řad poslanců po dobu jejich vládního angažmá nastoupili do Sněmovny náhradníci. Senát by měl podle Dienstbiera usilovat o "zprovoznění" ústavní žaloby na prezidenta. Měl by o ní znovu rozhodovat buď pouze Senát, nebo Sněmovna či Senát samostatně, míní Dienstbier. Současné úprava, podle níž se obě komory musejí na žalobě shodnout, je podle Dienstbiera nepoužitelná.

Senátor Michael Canov z klubu Starostů by chtěl v rámci ústavních změn zvýšit minimální počet poslaneckých hlasů nutných na přehlasování prezidentského veta u zákonů, které by předtím odmítl i Senát. Nyní k přehlasování stačí Sněmovně většina všech poslanců, tedy nejméně 101 hlasů.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Schillerová promluvila o evropských dotacích. Kam by měly směřovat?

22.05.2019 19:32 Maximum z příštího období evropských dotací, které bude v letech 2021 až 2027, by mělo v České…

Česko musí být v EU aktivnější, shodli se ústavní činitelé

22.05.2019 19:00 Budoucnost České republiky je spojena s Evropskou unií, uvedli dnes čeští ústavní činitelé ve…

Aktivní a odpovědní. Takoví by měli být Češi v EU, myslí si ústavní…

22.05.2019 17:56 Aktualizováno Budoucnost České republiky je spojena s Evropskou unií, uvedli dnes čeští ústavní činitelé ve…

Mynář podává trestní oznámení na senátora Lásku. Nesmyslně na mě útočí,…

22.05.2019 17:25 Aktualizováno Prezidentův kancléř Vratislav Mynář podá trestní oznámení pro křivé obvinění na senátora Václava…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama