Zlepšení vztahů s Tchaj-wanem: Sněmovna chce ukončit dvojí zdanění

Sněmovna by měla schválit návrh nového zákona, který má po vzoru mezistátních smluv zamezit dvojímu zdanění příjmů ve vztazích s Tchaj-wanem. Po rozpočtovém výboru ho dnes doporučil schválit i výbor zahraniční, který je pro návrh výborem garančním.

Přidejte svůj názor

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto
doporučujeme

Vláda kvůli zamezení dvojímu zdanění s touto asijskou zemí zvolila formu zákona místo standardních smluv. V případě Tchaj-wanu je třeba zákona, protože Česko s ohledem na politiku jedné Číny neuznává Tchaj-wan jako samostatný stát.

Náměstek ministerstva financí Stanislav Kouba řekl poslancům, že Česko tím, že neuzavírá mezinárodní smlouvu s Tchaj-wanem, říká, že ho dále jako stát neuznává. Zástupce ministerstva zahraničních věcí uvedl, že návrh zákona je formulován tak, aby ani nepřímo nezaznělo uznání Tchaj-wanu. Pokud by přijetí zákona vyvolalo reakci Čínské lidové republiky, je česká strana ochotná jí to vysvětlit, dodal.

Zpravodaj k návrhu Jan Lipavský (Piráti) řekl, že Tchaj-wan je pro Česko zajímavý a solidní obchodní partner, který nabízí velkou perspektivu z hlediska budoucích obchodních vztahů českých firem. Celkový obrat vzájemného obchodu mezi ČR a Tchaj-wanem představoval v roce 2017 téměř 30 miliard korun.

Příjmy českých firem a lidí plynoucích z Tchaj-wanu, který je označován za jednoho z asijských ekonomických tygrů, jsou nyní zdaňovány v Česku bez ohledu na to, jestli podléhají zdanění v Tchaj-wanu. Daň zaplacenou na Tchaj-wanu si může poplatník pouze uplatnit jako výdaj. Zároveň příjmy osob, které jsou přihlášeny k placení daní na Tchaj-wanu a které získávají na území ČR, podléhají zdanění v ČR. Návrh zákona, který to má změnit, je výsledkem dohody z prosince 2017.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Padne Babiš při volbách 2021? Opozice reaguje na výzvu Milionu chvilek

16.11.2019 21:53 Aktualizováno Lídři opozičních politických stran souhlasí s výzvami spolku Milion chvilek, které zazněly na…

Vznikne velký šik proti Babišově vládě? Minář apeloval na opoziční strany

16.11.2019 19:39 Aktualizováno Spolek Milion chvilek vyzval na dnešní demonstraci na pražské Letné demokratické opoziční strany,…

OBRAZEM: Češi účtují s Babišem. 300 tisíc lidí vyrazilo na Letnou

16.11.2019 19:06 Až 300.000 lidí dorazilo dnes do Prahy na Letnou, aby si připomněli třicáté výročí pádu…

"Čápi, vemte si ho i s hnízdem!" Demonstrace proti Babišovi dopadla nad…

16.11.2019 18:17 Aktualizováno Dnešní demonstrace dopadla podle mluvčího iniciativy Milion chvilek pro demokracii Mikuláše Mináře…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama