Zlepšení vztahů s Tchaj-wanem: Sněmovna chce ukončit dvojí zdanění

Sněmovna by měla schválit návrh nového zákona, který má po vzoru mezistátních smluv zamezit dvojímu zdanění příjmů ve vztazích s Tchaj-wanem. Po rozpočtovém výboru ho dnes doporučil schválit i výbor zahraniční, který je pro návrh výborem garančním.

Přidejte svůj názor

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto
doporučujeme

Vláda kvůli zamezení dvojímu zdanění s touto asijskou zemí zvolila formu zákona místo standardních smluv. V případě Tchaj-wanu je třeba zákona, protože Česko s ohledem na politiku jedné Číny neuznává Tchaj-wan jako samostatný stát.

Náměstek ministerstva financí Stanislav Kouba řekl poslancům, že Česko tím, že neuzavírá mezinárodní smlouvu s Tchaj-wanem, říká, že ho dále jako stát neuznává. Zástupce ministerstva zahraničních věcí uvedl, že návrh zákona je formulován tak, aby ani nepřímo nezaznělo uznání Tchaj-wanu. Pokud by přijetí zákona vyvolalo reakci Čínské lidové republiky, je česká strana ochotná jí to vysvětlit, dodal.

Zpravodaj k návrhu Jan Lipavský (Piráti) řekl, že Tchaj-wan je pro Česko zajímavý a solidní obchodní partner, který nabízí velkou perspektivu z hlediska budoucích obchodních vztahů českých firem. Celkový obrat vzájemného obchodu mezi ČR a Tchaj-wanem představoval v roce 2017 téměř 30 miliard korun.

Příjmy českých firem a lidí plynoucích z Tchaj-wanu, který je označován za jednoho z asijských ekonomických tygrů, jsou nyní zdaňovány v Česku bez ohledu na to, jestli podléhají zdanění v Tchaj-wanu. Daň zaplacenou na Tchaj-wanu si může poplatník pouze uplatnit jako výdaj. Zároveň příjmy osob, které jsou přihlášeny k placení daní na Tchaj-wanu a které získávají na území ČR, podléhají zdanění v ČR. Návrh zákona, který to má změnit, je výsledkem dohody z prosince 2017.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Piráti ukryli do volebního listu ostrý vzkaz pro Babiše

26.05.2019 09:36 Piráti opětovně prokázali, že se jedná o poměrně svéráznou stranu. Ve své volebním hlasovacím…

Eurovolby končí. Co bude s EU?

26.05.2019 05:15 Letošní volby do Evropského parlamentu dnes vyvrcholí, když k urnám zamíří miliony voličů ve 21…

Eurovolby 2019: Největší zájem byl v Praze. Voličů přišlo víc než posledně

25.05.2019 22:54 Aktualizováno Zájem Čechů o volbu poslanců Evropského parlamentu byl letos zřejmě o něco vyšší než před pěti lety…

Eurovolby 2019: Hlasy jsou sečteny, omylem unikly na internet

25.05.2019 21:23 Aktualizováno Hlasy voličů v evropských volbách v Česku sečetli volební komisaři ve všech okrscích, vyplývá z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama