Zlepšení vztahů s Tchaj-wanem: Sněmovna chce ukončit dvojí zdanění

Sněmovna by měla schválit návrh nového zákona, který má po vzoru mezistátních smluv zamezit dvojímu zdanění příjmů ve vztazích s Tchaj-wanem. Po rozpočtovém výboru ho dnes doporučil schválit i výbor zahraniční, který je pro návrh výborem garančním.

Přidejte svůj názor

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto
doporučujeme

Vláda kvůli zamezení dvojímu zdanění s touto asijskou zemí zvolila formu zákona místo standardních smluv. V případě Tchaj-wanu je třeba zákona, protože Česko s ohledem na politiku jedné Číny neuznává Tchaj-wan jako samostatný stát.

Náměstek ministerstva financí Stanislav Kouba řekl poslancům, že Česko tím, že neuzavírá mezinárodní smlouvu s Tchaj-wanem, říká, že ho dále jako stát neuznává. Zástupce ministerstva zahraničních věcí uvedl, že návrh zákona je formulován tak, aby ani nepřímo nezaznělo uznání Tchaj-wanu. Pokud by přijetí zákona vyvolalo reakci Čínské lidové republiky, je česká strana ochotná jí to vysvětlit, dodal.

Zpravodaj k návrhu Jan Lipavský (Piráti) řekl, že Tchaj-wan je pro Česko zajímavý a solidní obchodní partner, který nabízí velkou perspektivu z hlediska budoucích obchodních vztahů českých firem. Celkový obrat vzájemného obchodu mezi ČR a Tchaj-wanem představoval v roce 2017 téměř 30 miliard korun.

Příjmy českých firem a lidí plynoucích z Tchaj-wanu, který je označován za jednoho z asijských ekonomických tygrů, jsou nyní zdaňovány v Česku bez ohledu na to, jestli podléhají zdanění v Tchaj-wanu. Daň zaplacenou na Tchaj-wanu si může poplatník pouze uplatnit jako výdaj. Zároveň příjmy osob, které jsou přihlášeny k placení daní na Tchaj-wanu a které získávají na území ČR, podléhají zdanění v ČR. Návrh zákona, který to má změnit, je výsledkem dohody z prosince 2017.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Největší tajemství uprchlíků odhaleno. Rozluštil ho Klaus ml.

20.05.2019 22:09 Aktualizováno Bývalý prezident Václav Klaus je známým odpůrcem teorie globálního oteplování. Odpor k varováním…

Idioti, stydím se. Tak tam nelez, p**o. Kvůli návštěvě Zaorálka a spol. v…

20.05.2019 21:55 Aktualizováno Několik českých poslanců se chystá na cestu do KLDR. delegace vedená někdejším šéfem české…

Zeman se zúčastní schvalování rozpočtu ve vládě i ve Sněmovně

20.05.2019 21:12 Prezident Miloš Zeman se zúčastní jednání vlády i Sněmovny, když budou schvalovat návrhu státního…

Zeman se ke Staňkově demisi vyjádři po schůzkách s politiky ČSSD

20.05.2019 20:54 Prezident Miloš Zeman se k demisi ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) vyjádří po setkáních s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama