Blíží se Česko přijetí eura? Lídři evropských voleb jsou k měně zdrženliví

Česko by podle většiny eurovolebních lídrů parlamentních stran nemělo přinejmenším v dohledné době nahradit korunu eurem. Zavedení společné evropské měny výslovně podpořili jen čtyři lídři - Jiří Pospíšil (STAN a TOP 09), Pavel Svoboda (KDU-ČSL), Jaromír Štětina (ESO) a Pavel Telička (Hlas). Proti přijetí se v anketě ČTK, zda a v jakém časovém horizontu by ČR mělo zavést euro, naopak vyjádřili Jan Zahradil (ODS), Kateřina Konečná (KSČM), Ivan David (SPD) a Vít Jedlička (Svobodní a Radostné Česko).

Přidejte svůj názor 1 komentář

Evropská unie, ilustrační foto
doporučujeme

Dita Charanzová (ANO) uvedla, že otázka přijetí eura v ČR není na pořadu dne. "Eurozóna se musí reformovat. Česká koruna je ve skvělé kondici, není důvod se jí vzdávat," sdělila. Podle Zahradila se eurozóna stále více mění v "unii sdílení dluhů" není v českém zájmu se na tomto projektu podílet.

Bez zavedení férových stabilizačních mechanismů v eurozóně v ní nechtějí Česko ani Piráti. Podle jejich lídra Marcela Kolaji (Piráti) nemá smysl, menší státy doplácely na zadlužené velké státy. ČSSD se zavedením eura bude souhlasit pouze v případě, že to bude výhodné pro občany ČR, uvedl její lídr Pavel Poc.

"Rozhodně ne," reagovala na anketní dotaz Konečná. "Chceme zachovat českou korunu," přidal se David. Podle Jedličky by náklady a závazky spojené se zavedením eura bylo lépe použít na několikaleté daňové prázdniny pro české občany a firmy.

Lidovec Svoboda podobně jako další poukázal na to, že ČR se k přijetí eura zavázala při vstupu do EU a jeho přijetí je v českém zájmu. Podobně jako Telička poukázal na to, že zavedení eura by měla předcházet celospolečenská odborná diskuse bez demagogických sloganů. Pospíšil nutnost přijetí eura vidí hlavně v tom, že ČR má exportní ekonomiku orientovanou na eurozónu. Podle Štětiny by euro mohlo být zavedeno do pěti let.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Podřezat prezidenta jako svini"? ODS měla Langa za jeho výroky vyloučit,…

23.05.2019 21:59 Prezident Miloš Zeman kritizoval Občanskou demokratickou stranu za to, že ze svých řad nevyloučila…

Příjme Zeman Staňkovu demisi? Rozhodne se v úterý

23.05.2019 21:39 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman se o přijetí demise ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) rozhodne až po…

Odklad e-neschopenky? Senát rozhodne v polovině června

23.05.2019 21:38 Odklad projektu elektronické neschopenky bude Senát schvalovat na schůzi, která začne 12. června.…

Marie Benešová navrhne zavedení funkčních období pro žalobce

23.05.2019 18:55 Ministerstvo spravedlnosti má v podstatě připraven návrh, který by zavedl funkční období vedoucích…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama