Sněmovna navrhne Zemanovi vyznamenat Kisku nebo Robertsona

Sněmovna zřejmě navrhne prezidentu Miloši Zemanovi, aby vyznamenal například končícího slovenského prezidenta Andreje Kisku, bývalé náčelníky generálního štábu Jiřího Šedivého a Petra Pavla a někdejšího generálního tajemníka Severoatlantické aliance George Robertsona. Předběžný seznam osobností dnes projednal sněmovní organizační výbor. Čítá celkem 48 jmen a dolní komora by jej měla posoudit na schůzi, jež začne koncem května.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Andrej Kiska, slovenský prezident
doporučujeme

Kiska, Šedivý, Pavel a Robertson patrně budou poslaneckými kandidáty na nejvyšší státní vyznamenání, Řád bílého lva. Stejné ocenění by měla dolní komora navrhnout pro válečné letce Josefa Ocelku a Miroslava Antonína Liškutína nebo pro legionáře a protifašistického odbojáře Vojtěcha Lužu.

Mezi sněmovními nominanty na Řád Tomáše Garrigua Masaryka by mohl být někdejší sociálnědemokratický politik Bohumil Laušman a na medaili Za hrdinství aktivní účastník protikomunistického odboje Štěpán Gavenda nebo "Wintonovo dítě" a válečný letec Kurt Taussig.

K poslaneckým adeptům na medaili Za zásluhy budou podle předběžného seznamu patřit spisovatel a scénárista Vladimír Körner, režisér Vojtěch Jasný, režisérka Věra Šimková Plívová, srbský režisér Emir Kusturica a zakladatel a ředitel obecně prospěšné společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa. Na předběžném seznamu jsou také mimo jiné youtuber Karel Kovář známý pod pseudonymem Kovy, zakladatel serveru Manipulátoři.cz Petr Nutil a právník a muzikálový producent Oldřich Lichtenberg. Dostal se na něj i poslanec za ANO Jiří Mašek, a to jako zdravotnický záchranář.

Prezident návrhům Sněmovny, ale také Senátu a vlády může, ale nemusí vyhovět. Loni dolní komora navrhla 28 osobností, Zeman vyhověl 11 sněmovním návrhům. Mezi vyznamenané patřili velitel protinacistické odbojové organizace Obrana národa Josef Bílý, lékař Rajko Doleček, fotbalový brankář Petr Čech nebo snowboardistka a lyžařka Ester Ledecká.

 Návrhy na propůjčení nebo udělení státních vyznamenání, jak je projednal na návrh příslušného podvýboru projednal organizační výbor:

 Propůjčení Řádu bílého lva:

- vojenské skupiny: 1) Josef Ocelka in memoriam, 2) Jaroslav Selner in memoriam, 3) Jiří Šedivý, 4) Petr Pavel, 5) Vojtěch Luža in memoriam, 6) Karel Lukas in memoriam, 7) František Chábera in memoriam, 8) Miroslav Antonín Liškutín in memoriam, 9) Hugo Vojta in memoriam

- občanské skupiny: 1) Andrej Kiska, 2) George Islay MacNeill Robertson

Propůjčení Řádu Tomáše Garrigua Masaryka: 1) Adolf Rázek in memoriam, 2) Bohumil Laušman in memoriam

Udělení medaile Za hrdinství: 1) František Štamprech in memoriam, 2) Ignátz Duda in memoriam 3) Jaroslav Poledník in memoriam, 4) Josef Bernat in memoriam, 5) Štěpán Gavenda in memoriam, 6) Kurt Taussig

Udělení medaile Za zásluhy: 1) Leopold Jaroslav Pospíšil v oblasti vědy, 2) Helena Haškovcová v oblasti vědy, výchovy a školství, 3) Augustin Svoboda v oblasti vědy a školství, 4) Karel Kovář v oblasti kultury, školství a výchovy, 5) Vladimír Körner v oblasti kultury a umění, 6) Petr Nutil v oblasti školství a výchovy, 7) Oldřich Lichtenberg v oblasti umění, 8) Vojtěch Jasný v oblasti kultury a umění, 9) Jaroslav Priščák v oblasti sportu, 10) Věra Šimková Plívová v oblasti kultury a umění, 11) Jaroslav Čvančara v oblasti vědy, kultury a výchovy, 12) Tichomir Mirkovič v oblasti výchovy, 13) Božena Ivanová v oblasti výchovy a obrany, 14) Karel Hrubý v oblasti vědy, 15) Jiří Mašek v oblasti bezpečnosti občanů, 16) Josef Němec v oblasti výchovy a sportu in memoriam, 17) Petr Sáha v oblasti hospodářské, vědy, techniky a školství, 18) Josef Šmukař v oblasti kultury a umění, 19) Miloš Táborský v oblasti vědy, 20) Josef Kalbáč v oblasti kultury, výchovy a školství, 21) Jaroslav Falta v oblasti sportu, 22) Václav Zapadlík v oblasti umění in memoriam, 23) Adam Ondra v oblasti sportu, 24) Zuzana Holubcová v oblasti vědy, 25) Tomáš Mikolov v oblasti vědy, 26) Josef Bartoněk o stát, 27) Mikuláš Kroupa v oblasti kultury a výchovy, 28) Jiří Sozanský v oblasti kultury a umění, 29) Emir Nemanja Kusturica v oblasti umění

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Eurovolby v ČR startují: Češi vyberou své budoucí europoslance. Co je…

24.05.2019 07:21 Češi dnes začnou rozhodovat o tom, kdo je příštích pět let bude zastupovat v Evropském parlamentu.…

"Podřezat prezidenta jako svini"? ODS měla Langa za jeho výroky vyloučit,…

23.05.2019 21:59 Prezident Miloš Zeman kritizoval Občanskou demokratickou stranu za to, že ze svých řad nevyloučila…

Příjme Zeman Staňkovu demisi? Rozhodne se v úterý

23.05.2019 21:39 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman se o přijetí demise ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) rozhodne až po…

Odklad e-neschopenky? Senát rozhodne v polovině června

23.05.2019 21:38 Odklad projektu elektronické neschopenky bude Senát schvalovat na schůzi, která začne 12. června.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama