Další korupce v Brně? Opět mohly být dle výboru vadné další zakázky

Dva stavební projekty v městské části Brno-střed, které zatím nejsou předmětem policejního vyšetřování v korupční kauze bývalého místostarosty Jiří Švachuly (ANO), jsou nedostatečně zpracované tak, že komplikují řádný výběr stavební firmy.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Další korupce v Brně? Opět mohly být dle výboru vadné další zakázky
doporučujeme

V tiskové zprávě to uvedli opoziční členové kontrolního výboru zastupitelstva. Projekty podle nich neposkytovaly firmám dost informací, což jim znemožňovalo vypracovat nabídku. To podle nich zřejmě tvořilo příležitost pro vznik korupčního prostředí.

Kontrolní úřad v usnesení doporučil městské části Brno-střed zadat zpracování znaleckých posudků, které podezření prověří. Stanovisko městské části ČTK zjišťuje.

Starosta Vojtěch Mencl (ODS) požádal kontrolní výbor bezprostředně po policejní razii na radnici letos v březnu, aby prověřil tři zakázky za 200 milionů připravené a provedené minulým vedením. Dvě podezřelé mají hodnotu 140 milionů korun. Analýzu zakázek vypracovali tři členové výboru Gabriel Kurtis (Žít Brno), Karen Kylbergerová (SPD) a Monika Lukášová Spilková (Piráti).

"Soutěžitelé, kteří neměli informace, protože je projekt pro výběr zhotovitele (prováděcí projekt, výkazy výměr) v dostatečné míře neobsahoval, měli ztíženou možnost zúčastnit se soutěže. Proto se jí nezúčastnili. Naopak soutěžitel, který by obdržel v zadání chybějící informace, mohl svou nabídku ušít na míru. Vznikla tak situace nízkého počtu soutěžitelů a vytvořilo se prostředí s nedostatečnou konkurencí. Kvůli tomu mohlo dojít k prodražení investičních akcí," uvedli členové výboru.

Z jednotlivostí vypíchli, že položkové ceníky nahradily netransparentní kumulované položky, což stavbu prodražuje již ve fázi projektu. V jedné ze zakázek, která řešila stavbu budovy, je cena daná pouze souborným výčtem položek bez bližší specifikace, což zamezuje kontrole hospodárnosti a výkonu stavebního dozoru. V druhém projektu chybí zakreslení současných výtahů a technické řešení nových, což může stavbu také velmi prodražit účtováním víceprací. Z konkrétních nedostatků výbor vyjmenoval například interiérové dveře, které měly stát podle projektu 9500 korun, vítěz zakázky je však nabídl za 56.000 korun.

Členové kontrolního výboru uvedli, že naráželi na průtahy při vyřizování požadavků směřovaných na úřad městské části. "Týkalo se to zejména požadavků, které směřovaly k prověření dalších konkrétních nedostatků," uvedli členové. Průtahy podle nich vyvrcholily tím, že tajemník Petr Štika zakázal úředníkům komunikovat se členy kontrolního výboru bez jeho vědomí.

Policie po březnové razii na radnici obvinila devět lidí z účasti na organizované zločinecké skupině, zjednání výhody při zadávání veřejných zakázek a z úplatkářských trestných činů. Pět lidí skončilo ve vazbě, a to včetně dvou již bývalých členů ANO. Kromě Švachuly je obviněný také bývalý místostarosta městské části Brno-Ivanovice Petra Liškutina, jenž na Brně-středu pracoval jako vedoucí odboru investic.

Loading...
Témata: Brno | Korupce | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Podřezat Zemana jako svini"? ODS se vypořádá s členem, který psal o…

19.05.2019 16:10 Aktualizováno Předseda ODS Petr Fiala odsoudil jako neakceptovatelné vyjádření občanského demokrata z Jesenice u…

Konkurenceschopnost českých firem v zahraničí? Pomoci má program The…

19.05.2019 15:22 Zlepšit výzkumné a inovační aktivity malých a středních podniků i jejich konkurenceschopnost v…

Rozpočet na vědu by měl meziročně růst o 0,5 mld korun

19.05.2019 14:30 Rozpočet navrhovaný Radou pro výzkum, vývoj a inovace by měl meziročně růst o zhruba půl miliardy…

Vláda bude jednat o pokutách za dvojí kvalitu potravin

19.05.2019 14:18 Zákaz prodeje potravin v různé kvalitě, ale stejném obalu v ČR a v jiných evropských zemích,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama