Zvýšení daňové slevy na poplatníka a na manželku? Vláda pirátský návrh zřejmě odmítne

Vláda v pondělí zřejmě odmítne návrh poslanců Pirátů, kteří chtějí zvýšit základní daňovou slevu na poplatníka a na manželku. Vyplývá to z návrhu stanoviska pro jednání vlády na vládním webu. Měsíční sleva na poplatníka by se podle návrhu Pirátů měla zvýšit z nynějších 2070 korun na 2500 korun. Piráti chtějí také stanovit hranici pro daňové osvobození příjmů z prodeje cenných papírů nebo příjmů připadajících na podílové listy při zrušení podílového fondu.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Česká pirátská strana
doporučujeme

Vláda poukazuje hlavně na to, že zvýšení daňové slevy by připravilo státní rozpočet podle odhadů až o 20,2 miliardy korun, a to i když se započte případný vyšší příjem z daně z přidané hodnoty ze zvýšených útrat poplatníků. Vláda poukazuje i na to, že má ve svém programovém prohlášení zrušení takzvané superhrubé mzdy doprovázené snížením odvodů pro poplatníky. Návrh Pirátů tak podle vlády není v souladu s jejím programem.

Piráti naopak argumentují tím, že v době, kdy se roční daňová sleva 24.840 použila poprvé, představovala průměrná hrubá mzda 22.592 korun. S rostoucí průměrnou mzdou a také s růstem spotřebitelských cen se pak význam slevy snižuje.

V případě navrženého omezení osvobození příjmů z prodeje cenných papírů od daně z příjmů vláda uvádí, že toto omezení by postihlo jen úzký okruh poplatníků. Podle vládních odborníků se to nejeví jako koncepční a účelné řešení fiskální politiky. "Vzhledem k tomu, že podle poznatků vlády nelze z hlediska státního rozpočtu předpokládat znatelný přínos navrhovaného opatření a že se jedná o ojedinělý zásah do struktury nastavení zákonné úpravy, nepovažuje vláda za zcela vhodné současné nastavení měnit," stojí v návrhu stanoviska. V současné době je příjem z prodeje cenných papírů osvobozen bez limitu příjmů za podmínky, že je poplatník držel alespoň tři roky.

Bez ohledu na postoj vlády pak návrh dostanou k projednání poslanci.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš a Havlíček zamíří na Ukrajinu, budou se řešit i vztahy s Ruskem

15.11.2019 17:04 Premiér Andrej Babiš (ANO) navštíví příští týden Ukrajinu. Do Kyjeva ho na dvoudenní cestu v…

Budoucnost české diplomacie? Petříček pronesl řízný projev: Hrozbou je i…

15.11.2019 15:38 Lidská práva po sametové revoluci byla a v budoucnu i budou součástí české diplomacie. Rok 1989…

Babiš oslaví 17. listopad v Národním muzeu. Co si myslí o demonstraci na…

15.11.2019 15:26 Premiér Andrej Babiš (hnutí ANO) se dnes vyhnul přímé odpovědi na otázku, zda v neděli 17.…

Odejděte, jestli se vám pravidla nelíbí! Jílkové při debatě bouchly saze,…

15.11.2019 15:11 Aktualizováno V neděli nás čekají oslavy 30. výročí Sametové revoluce. Vyrovnali jsme se s komunistickou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama