Vyšší rodičovský příspěvek bude. Kdo nakonec dostane 300 tisíc a kdo má smůlu?

Zdá se, že po měsících sporů je konečně jasno - rodičovský příspěvek od příštího roku vzroste. Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že s ministryní financí Alenou Schillerovou (ANO) připravili rozpočet na rok 2020, který počítá i se zvýšením rodičovského příspěvku. Kdo tedy nakonec dostane rodičovskou 300 tisíc?

Přidejte svůj názor 27 komentářů

Andrej Babiš (ANO)
doporučujeme

O rodičáku v neděli na sociálních sítích hovořila i šéfka ministerstva práce Jana Maláčová. „Zítra je den D. Po jednání vlády už bychom mohli mít jasno, jak to s tím rodičákem dopadne,“ uvedla. Její stranický šéf pak varoval, že pokud by vláda kvůli navýšení příspěvku přešlapovala na místě, hrozilo by, že vláda návrh nestihne projednat a od ledna 2020 by se nakonec nezvýšil nikomu.

To ale Babiš odmítá. „Mám tu teď velmi důležitou věc, na kterou čekají všechny mámy a tátové dětí do čtyř let. Rodičák bude! Nebyla to sranda. Za posledních 14 dní jsme o rozpočtu jednali každý den,“ uvedl Babiš ve svém týdenním hlášení na facebooku.

Podle Babiše rozpočet na tok 2020 s navýšením rodičovského příspěvku počítá. „Tento týden došlo mezi ministryněmi Alenou Schillerovou a Janou Maláčovou k dohodě, že zvýšíme rodičovský příspěvek od roku 2020 na 300 tisíc korun! Tedy ve větším rozsahu, než jsme se zavázali v Programovém prohlášení vlády. A chceme ho nejenom pro rodiče nově narozených dětí, ale i pro ty, kteří k 1. lednu 2020 mají děti do 4 let a rodičovský příspěvek aktivně pobírají,“ upřesnil s tím, že to vše bude stát 8,6 miliardy korun.

Zákon, kterým se příspěvek bude takto zvyšovat, bude podle Babiše přijat do konce tohoto roku, aby už od 1. ledna 2020 bylo možné zvýšený příspěvek pobírat. „Je to vlastně původní návrh ministryně Aleny Schillerové, než 18. 3. 2019 na Koaliční radě ČSSD úplně změnila názor a chtěla příspěvek jen pro rodiče nově narozených dětí. Vyvolalo to bouři, protože to bylo něco úplně jiného, než ČSSD původně slibovala. Reakce maminek byla logicky bouřlivá, protože ten návrh byl v rozporu s tím, co ministryně Maláčová slibovala. Je to už třetí návrh ČSSD, který je pro zajímavost totožný s úplně původním návrhem naší ministryně Schillerové z konce října roku 2018,“ zdůraznil premiér.

Sama Maláčová tvrdí, že jí nevadí, že si zásluhy na navýšení rodičáku připisuje právě Babiš. „Nestěžujeme si, věděli jsme, do čeho jdeme. Věděli jsme, že v koalici se silným hnutím ANO budeme muset bojovat o každý milimetr prostoru, o každý náš návrh, zákon nebo novelu. V téhle koalici nejsme proto, že bychom toužili po objetí s Andrejem Babišem.,“ vzkázala ministryně.

Loading...
Vstupte do diskuze (27)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co srazí Babišovi vaz? ČSSD zlodějiny nevadí, jeden konspirátor ano

18.06.2019 23:40 Aktualizováno Komentář Radima Červenky - S kontroverzemi předsedy vlády Andreje Babiše (ANO) museli sociální…

Krize koalice ANO a ČSSD? Faltýnek jí označil za výmysl novinářů

18.06.2019 22:02 Aktualizováno Zástupci ANO a ČSSD se dnes dohodli, že personální nominace ve Sněmovně a volby do sněmovních i…

Kdo je Semín? diví se Babiš. Kvůli výhrůžkám se opět navezl do Hamáčka

18.06.2019 21:58 Aktualizováno Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš dnes apeloval na poslance ANO, aby nevolili do Rady České…

Spor o doplácení sociálních služeb pokračuje. Maláčová se musela bránit

18.06.2019 21:11 Ve Sněmovně se dnes v podvečer rozhořel spor o doplacení sociálních služeb. Opoziční poslanci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama