Dostanou učitelé 45 tisíc? Jednání o jejich budoucnosti se blíží

O zvýšení platů ve veřejných službách a správě na příští rok by měla jednat příští týden mimořádná tripartita. Konat by se měla 27. května. Na tiskové konferenci to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj je rozpočet na příští rok téměř hotový, chybí jen rozhodnutí o navýšení výdělků. Odbory před měsícem vyzvaly vládu, aby s nimi začala o přidání co nejdřív jednat.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Andrej Babiš (ANO)
doporučujeme

"Mám připravený určitý platový nárůst a motivační složku," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Motivaci vidí v tom, že by se polovina ušetřených peněz za zrušené úřednické posty měla vrátit zpět do platů. Ministryně podotkla, že učitelé dostanou přidáno tak, aby v roce 2021 měli průměrný plat 45.000 korun.

Ve veřejném sektoru pracovalo loni 640.700 lidí - úředníků, učitelů, hasičů, zdravotníků, policistů a dalších profesí. Průměrný plat se dostal na 35.437 korun. Medián, na který dosáhla polovina pracovníků, byl o 2408 korun nižší. Rostl téměř stejně jako průměrná částka. Zvýšil se o 10,7 procenta. Desetina pracovníků s nejnižším výdělkem měla 2,5krát méně než desetina těch, co vydělávali nejvíc. Odměny tvořily 7,2 procenta průměrného platu.

Odbory veřejného sektoru vyzvaly 23. dubna vládu, aby s nimi začala co nejdříve jednat o růstu platů pro příští rok. Jaké navýšení budou pro zaměstnance státu a veřejných služeb požadovat, zatím neupřesnily. Předáci jen uvedli, že budou chtít celou sumu do základu, tedy do tarifů. ČSSD jako menší vládní strana brzké zahájení vyjednávání kabinetu s předáky tehdy podpořila.

Platy ve veřejných službách a správě se zvyšovaly naposledy letos v lednu. Tarify - tedy základ příjmu - se upravily od dvou do sedmi procent podle profesí, učitelům pak o deset procent. Velká část peněz měla putovat do odměn. Babiš už dřív řekl, že takové zvyšování výdělků jako v minulých letech kvůli zpomalování hospodářského růstu neočekává.

Českomoravská konfederace odborových svazů zastřešuje 13 odborových svazů veřejného sektoru, mezi které patří kromě úřednických odborů třeba zdravotnické, školské či hasičské odbory. V Asociaci samostatných odborů (ASO) je pak vlivný Lékařský odborový klub - Svaz českých lékařů (LOK-SČL).

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hejtmanka Jermanová se hájí: Na úřadě k pochybení nedošlo

25.06.2019 17:27 Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) je přesvědčena , že při uzavírání…

Zeman dorazil na "svou" Vysočinu. Pustil se do demonstrantů proti Babišovi

25.06.2019 17:26 Aktualizováno Účastníci demonstrací proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a za spravedlivou justici podle…

Jak na „Voldemorta“? Klus má řešení

25.06.2019 17:22 Zpěvák Tomáš Klus vystoupil na demonstraci na Letné jak jako jeden z vystupujících na pódiu i jako…

Klaus se omluvil za slova o placených demonstrantech. Jen pro případ, že…

25.06.2019 17:15 Bývalý prezident Václav Klaus se dnes omluvil za některé výroky ohledně nedělní demonstrace proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama