Dusno v ČSSD: Foldyna to schytal od známého muže z okolí Bohuslava Sobotky

Poslanec ČSSD Jaromír Foldyna se opět postaral o rozruch. při tryzně v Terezíně totiž položil spolu se srbskou velvyslankyní věnec u cely atentátníka Gavrila Principa. Za to sklidil tvrdou kritiku od advokáta Radka Pokorného, který má blízko k někdejšímu šéfovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Foldyna, Jaroslav
doporučujeme

Sám Foldyna na sociálních sítích vysvětlil, že na Terezínské tryzně zastupoval předsedu Sněmovny parlamentu ČR pana Radka Vondráčka. Dodal také, že spolu se srbskou velvyslankyní položil věnec u cely, kde byl držen Gavrilo Princip. „Gavrilo, mladý bosenskosrbský aktivista, v Sarajevu spáchal v roce 1914 atentát na následníka rakouského trůnu Františka Ferdinanda d´Este,“ připomněl na facebooku.

„Gavrilo Princip byl odmítnut při svém pokusu vstoupit do srbských jednotek, jež bojovaly v Makedonii proti Osmanům a atentátem na Františka Ferdinanda d’Este chtěl dokázat, že toto odmítnutí bylo neoprávněné. Jeho čin, jenž se stal záminkou k rozpoutání 1. světové války, byl pouze zoufalým činem romantického snílka, který se však mimoděk stal iniciátorem cesty Čechů a Slováků k samostatnému státu,“ uvedl poslanec ČSSD.

Je prý přesvědčený, že kdyby Gavrilo Princip tušil, kolik lidských životů bude stát konflikt, u jehož vzniku zafungoval jako katalyzátor, tak by od svého činu upustil. „Věnec jsem mu tedy nevěnoval za atentát, ale za vlastenectví, ochotu přinést osobní oběť, avšak především jako připomínku, že idealismus bez realistického uvažování dokáže napáchat nesmírné škody. To je dnes aktuální mnohem více, než v roce 1914.“ dodal na facebooku.

Jeho slova vyvolala poměrně ostrou reakci. Do diskuze se zapojil i vlivný právník a přítel bývalého premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) Radek Pokorný. Ten připomněl, že Atentátník zabil i manželku Františka Ferdinanda d’Este - Češku Žofií Chotkovou, která měla tři nezletilé děti. „Takže poslanec českého parlamentu položil věnec vrahovi naprosto nevinné české ženy. Mimochodem, celý atentát organizovala srbská rozvědka. Který stát, pane poslanče, je tedy vlastně Váš?“ zajímalo ho.

Foldyna mu odpověděl, že jeho rodnou vlastí je Československo a nerodnou Srbsko. „Mohu mít s Vámi na řadu věci rozdílné názory. Ale klást věnec vrahovi, navíc Češky, který ji zavraždil za spolupráce se srbskou zpravodajskou službou, to je pro českého poslance fakt přes čáru. A účastnit se toho s představitelkou státu, který to organizoval, je na palici. Že to nechápete je fakt absurdní,“ podivoval se dál Pokorný.

„V dané době to byl politický boj. Stála na jedné straně, té která prohrála. Vidět věci vaším pohledem možná by existovalo Německo, ale už né Němci. Proto se takto na historii nelze dívat,“ myslí si Foldyna.

Podle advokáta se ale Foldyna mýlí a jeho zdůvodnění považuje za naprosto nepřijatelné. „A aby srbsky velvyslanec za přítomnosti českého poslance kladl věnce vrahovi Češky, je neuvěřitelné, ze necítíte jak moc je to nevhodné. Nemá cenu o tom dále diskutovat, to je mimo cokoliv, co se dá nazvat vlasteneckým přístupem. A to jsem velký liberál v těchto věcech,“ dodal Pokorný.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odpověď na audit o Babišovi? Česko chce víc času, žádá Brusel o…

19.07.2019 11:53 Ministerstvo pro místní rozvoj požádá Evropskou komisi, aby prodloužila třicetidenní lhůtu na…

Ovčáček se obořil na Hřiba. Ten se mu vysmál

19.07.2019 09:26 Pražský primátor Zdeněk Hřib se stal terčem útoků ze strany mluvčího prezidenta Miloše Zemana,…

Praha si nebezpečně zahrává? V zahraničí se píše o nepříjemném dění v Česku

19.07.2019 09:01 Server Politico se zaměřil na situaci kolem pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti). „Postoj…

Popularita Babiše? Došlo ke změně. Podívejte se na nový průzkum

18.07.2019 22:13 Aktualizováno Nejlépe hodnoceným politikem ze členů vlády a předsedů parlamentních stran zůstává premiér a šéf…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama