Kam mizí peníze poplatníků? Finance chtějí od rezortu práce inventuru výdajů

Ministerstvo práce by mělo ministerstvu financí předložit inventuru výdajů na sociální služby. Požádala o to ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Podle ní zákon o sociálních službách není dobře nastaven a měl by se stanovit podíl státu, obcí či krajů na financování. Kraje si každoročně stěžují na to, že jim peníze na sociální služby chybí. Letos požadují dodatečně zatím asi 1,92 miliardy.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR
doporučujeme

"Požádala jsem o přesnou inventuru peněz, co kam šlo. Chci vědět, kam peníze šly," uvedla Schillerová. Ministryni práce Janu Maláčovou (ČSSD) o analýzu požádala dopisem.

Dotace na sociální služby rozdělují kraje. Dostávají na ně peníze od ministerstva práce. Původně pro letošek usilovaly o 20,38 miliardy korun. Dostaly 15,12 miliardy. Vláda pak schválila ještě navýšení platů a zvláštních příplatků. S výdaji na ně dotační suma už ale nepočítala. Na nedostatek peněz na služby pro seniory, postižené a další potřebné si kraje stěžují téměř každý rok a žádají o doplacení. Před měsícem vedení Asociace krajů mluvilo o chybějící částce 1,92 miliardy korun. Sněmovní sociální výbor začátkem května vyzval ministryni práce, aby neprodleně požadovanou sumu zajistila. Do poloviny září od ní chce mít také návrhy, jak by se problémy s financováním daly v budoucnu řešit.

"Druhá věc je ta, že jsme se dostali do situace, kdy dnes vlastně není spokojen už vůbec nikdo. Absolutně. Napsala jsem do dopisu (Maláčové), že zákon o sociálních službách není nastaven dobře. Je nutné diskutovat o tom, co bude dál, jakým podílem kdo co bude platit," řekla Schillerová. Podle ní není na místě, že chybějící peníze "zasanuje státní rozpočet". Financování sociálních služeb je z více zdrojů, podílí se na něm stát, kraje, obce i klienti. Často přispívají také sponzoři a dárci.

Maláčová ČTK před nedávnem řekla, že její úřad chystá novelu s návrhy změn financování. Jednou z variant je zavedení víceletého modelu, kdy by poskytovatelé dostávali dotace ne na jeden rok jako teď, ale na více roků. Další možnosti nechtěla šéfka resortu přiblížit. Východiska pro přípravu zákona se chystá zveřejnit v červnu. Do té doby chce usilovat i o dohodu koaličních stran na změnách.

Sněmovna o situaci v sociálních službách debatovala už koncem března. Požádala tehdy vládu, aby o doplacení jednala. Sněmovní sociální výbor chce mít od Maláčové do poloviny září návrhy variant, jak by se problémy s financováním daly v budoucnu řešit.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie vtrhla do sídla Středočeského kraje, jde po podezřelých smlouvách

25.06.2019 15:15 Aktualizováno Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu od dnešního rána zasahují na…

Lobista Horáček je Tonda Blaník v realitě, upozorňuje komentátor

25.06.2019 14:51 V kauze shánění kompromitujících materiálů na politickou konkurenci Andreje Babiše (ANO) z dob, kdy…

Zeman dorazil na "svou" Vysočinu. Pustil se do demonstrantů proti Babišovi

25.06.2019 14:14 Aktualizováno Účastníci demonstrací proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) podle prezidenta Miloše Zemana…

Čtou jen slevové letáky a titulky, pustil se do voličů ANO známý režisér

25.06.2019 14:10 Aktualizováno Režisér, producent a komentátor deníku Reflex rozebral slavný výrok premiéra Babiše o řízení státu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama