Kam mizí peníze poplatníků? Finance chtějí od rezortu práce inventuru výdajů

Ministerstvo práce by mělo ministerstvu financí předložit inventuru výdajů na sociální služby. Požádala o to ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Podle ní zákon o sociálních službách není dobře nastaven a měl by se stanovit podíl státu, obcí či krajů na financování. Kraje si každoročně stěžují na to, že jim peníze na sociální služby chybí. Letos požadují dodatečně zatím asi 1,92 miliardy.

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR
doporučujeme

"Požádala jsem o přesnou inventuru peněz, co kam šlo. Chci vědět, kam peníze šly," uvedla Schillerová. Ministryni práce Janu Maláčovou (ČSSD) o analýzu požádala dopisem.

Dotace na sociální služby rozdělují kraje. Dostávají na ně peníze od ministerstva práce. Původně pro letošek usilovaly o 20,38 miliardy korun. Dostaly 15,12 miliardy. Vláda pak schválila ještě navýšení platů a zvláštních příplatků. S výdaji na ně dotační suma už ale nepočítala. Na nedostatek peněz na služby pro seniory, postižené a další potřebné si kraje stěžují téměř každý rok a žádají o doplacení. Před měsícem vedení Asociace krajů mluvilo o chybějící částce 1,92 miliardy korun. Sněmovní sociální výbor začátkem května vyzval ministryni práce, aby neprodleně požadovanou sumu zajistila. Do poloviny září od ní chce mít také návrhy, jak by se problémy s financováním daly v budoucnu řešit.

"Druhá věc je ta, že jsme se dostali do situace, kdy dnes vlastně není spokojen už vůbec nikdo. Absolutně. Napsala jsem do dopisu (Maláčové), že zákon o sociálních službách není nastaven dobře. Je nutné diskutovat o tom, co bude dál, jakým podílem kdo co bude platit," řekla Schillerová. Podle ní není na místě, že chybějící peníze "zasanuje státní rozpočet". Financování sociálních služeb je z více zdrojů, podílí se na něm stát, kraje, obce i klienti. Často přispívají také sponzoři a dárci.

Maláčová ČTK před nedávnem řekla, že její úřad chystá novelu s návrhy změn financování. Jednou z variant je zavedení víceletého modelu, kdy by poskytovatelé dostávali dotace ne na jeden rok jako teď, ale na více roků. Další možnosti nechtěla šéfka resortu přiblížit. Východiska pro přípravu zákona se chystá zveřejnit v červnu. Do té doby chce usilovat i o dohodu koaličních stran na změnách.

Sněmovna o situaci v sociálních službách debatovala už koncem března. Požádala tehdy vládu, aby o doplacení jednala. Sněmovní sociální výbor chce mít od Maláčové do poloviny září návrhy variant, jak by se problémy s financováním daly v budoucnu řešit.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Petříček s Pompeem debatovali o bezpečnosti, Číně i technologiích

11.08.2020 21:38 Bezpečnostní témata, ale i vztahy mezi Spojenými státy, Evropskou unií a Čínou byly náplní dnešního…

Pompeo v Plzni připomněl 75 let od konce války

11.08.2020 18:43 Ministr zahraničí USA Mike Pompeo si dnes v Plzni připomněl 75. výročí konce druhé světové války a…

Čerpání z programů COVID vzrostlo téměř dvojnásobně

11.08.2020 18:17 Čerpání ze záručních programů COVID podle dat České národní banky (ČNB) k 31. červenci od předchozí…

Pompeo a Petříček přijeli do Plzně, připomínají si osvobození armádou USA

11.08.2020 16:57 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo a ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) přijeli do Plzně.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama