KSČM státní rozpočet na příští rok zatím nepodpoří

KSČM zatím váhá, zda podpoří státní rozpočet na příští rok, ve kterém ministerstvo financí počítá se schodkem 40 miliard korun. Předseda komunistů Vojtěch Filip dnes ČTK napsal, že jeho strana s takovým schodkem zatím nepočítá a bude to předmětem jednání o pokračování tolerance kabinetu ANO a ČSSD.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

KSČM, ilustrační foto
doporučujeme

V únoru komunisté uvedli, že budou požadovat, aby plánovaný schodek rozpočtu na rok 2020 nepřekročil 30 miliard korun. Pokud nebude požadavek splněn, hrozí, že komunisté nepodpoří návrh zákona o státním rozpočtu, uvedl tehdy Filip.

Podle ministerstva financí by výdaje státu měly v příštím roce činit 1,594 bilionu Kč a příjmy 1,554 bilionu Kč. Plánovaný schodek by tak byl stejný jako letos. "KSČM s takovým schodkem zatím nepočítá a bude to předmětem jednání o pokračování tolerance," napsal ČTK v sms zprávě Filip.

Vedle toho předseda ČSSD Jan Hamáček dnes řekl, že sociální demokracie je připravena rozpočet podpořit, pokud se koalice dohodne na podrobnostech. Za ideální považuje, aby o rozpočtu jednala koaliční rada, ČSSD ale bude podle Hamáčka trvat na svých prioritách. Vadí mu například kritika velkého rozpočtu ministerstva práce a sociálních věcí, když zároveň trvá zájem na tom, aby rostly důchody. Sociální demokracie například pochybuje i nad úmyslem premiéra Andreje Babiše (ANO) zřídit fond, do kterého by přispívaly banky.

Rozpočet navržený ministerstvem financí počítá s růstem investic na 135 miliard korun z letošních 122,3 miliardy korun. Podle Babiše by rovněž měly o 900 korun stoupnout důchody. Daňové příjmy včetně sociálního pojištění by pak měly podle ministerstva stoupnout na 1,389 bilionu korun z letos plánovaných 1,325 bilionu korun.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) dnes uvedla, že u úřadů trvá na desetiprocentní úspoře v provozních výdajích. Zároveň chce do budoucna v rozpočtových pravidlech upravit vázání peněz na neobsazená pracovní místa a zároveň motivovat úřady k úsporám například tak, že jim polovinu z úspor vrátí.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co srazí Babišovi vaz? ČSSD zlodějiny nevadí, jeden konspirátor ano

18.06.2019 23:40 Aktualizováno Komentář Radima Červenky - S kontroverzemi předsedy vlády Andreje Babiše (ANO) museli sociální…

Krize koalice ANO a ČSSD? Faltýnek jí označil za výmysl novinářů

18.06.2019 22:02 Aktualizováno Zástupci ANO a ČSSD se dnes dohodli, že personální nominace ve Sněmovně a volby do sněmovních i…

Kdo je Semín? diví se Babiš. Kvůli výhrůžkám se opět navezl do Hamáčka

18.06.2019 21:58 Aktualizováno Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš dnes apeloval na poslance ANO, aby nevolili do Rady České…

Spor o doplácení sociálních služeb pokračuje. Maláčová se musela bránit

18.06.2019 21:11 Ve Sněmovně se dnes v podvečer rozhořel spor o doplacení sociálních služeb. Opoziční poslanci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama