ANO má před volbami starosti, voliči jsou prý zmateni. Přijde o hlasy kvůli recesistickému hnutí?

Hnutí ANO je podle všech průzkumů jasný favorit voleb do Evropského parlamentu. Jednotlivé průzkumy se liší jen v tom, kolik procent partaj Andreje Babiše nakonec získá. Experti varují, že výsledky voleb výrazně ovlivní voličská účast – očekává se totiž, že nebude příliš vysoká. Hnutí by navíc mohlo přijít o hlasy ještě kvůli něčemu jinému.

Přidejte svůj názor 87 komentářů

Dita Charanzová
doporučujeme

Většina voličů má už doma zelené obálky s volebními lístky. Mezi nimi nechybí ani číslo 30 – hnutí ANO 2011. Háček je v tom, že pod číslem 6 kandiduje i hnutí ANO, vytrollíme europarlament. A právě kvůli tomu má volební lídryně hnutí ANO Diza Charanzová obavy.

Tvrdí totiž, že na centrálu hnutí ANO denně volají desítky voličů, kteří upozorňují na podobná jména dvou kandidujících subjektů. Ona sama největší riziko vidí v tom, že po lístky jsou v obálce řazeny podle čísel – a to znamená, že se jim jako první dostane do ruky lístek recesistického hnutí, za které jako jednička kandiduje Lucie Schejbalová alias youtuberka Sejroška.

„Všimli si, že pod číslem šest, tedy pod nižším číslem, než máme my, je jiná strana, která má v názvu slovo ANO. Jak si procházejí těmi lístky, první, co vidí, je tohle. Až pak si přečtou jména na kandidátce a zjistí, že my máme až číslo třicet," cituje Charanzovou server Aktuálně.cz.

Hnutí ANO se dokonce obrátilo na ministerstvo vnitra s dotazem, zda je podobnost v názvu obou stran přípustná a v souladu s pravidly. Vnitro prý ale v tomto případě žádný problém nevidí. ANO má přesto obavy, že si někteří voliči lístky popletou a tak bude hnutí v kampani zdůrazňovat, že má číslo 30.

Na otázku, zda se domnívá, že si recesisté vybrali název podle toho, aby hnutí ANO sebrali hlasy, ovšem Charanzová odpovídá vyhýbavě. „Vzhledem k tomu, že jejich název začíná jako název našeho hnutí, určitá souvislost tam možná byla. Nedokáži to ale hodnotit. Každopádně je vidět, že si z voleb dělají legraci a využili k tomu i ten název," dodala stávající europoslankyně.

Voliče také může zmást to, že na lístku hnutí ANO nenajdou jméno Andreje Babiše. Kandidátku vede stávající europoslankyně Dita Charanzová, tu ale podle nedávného průzkumu agentury STEM čtyři z pěti Čechů vůbec neznají.

Dvojkou je Martina Dlabajová. I ona svůj post v europarlamentu obhajuje. Další dva europoslanci – Pavel Telička a Petr Ježek, kteří byli za ANO do europoarlamentu v minulých volbách zvoleni, se už v minulosti s Babišovým hnutím názorově rozešli. Dnes oba kandidují za nové hnutí Hlas.

Loading...
Vstupte do diskuze (87)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Schillerová a Vostrá se střetly v televizi. Komunisté trvají na snížení…

16.06.2019 14:42 Aktualizováno Komunisté trvají na snížení schodku státního rozpočtu pro příští rok na 30 miliard korun. V…

Vláda něco tají? Opozice chce ve Sněmovně opět řešit financování…

16.06.2019 14:14 Opozice v čele s ODS chce v úterý ve Sněmovně znovu řešit financování sociálních služeb v krajích.…

Okamura má smůlu? ČSSD bude ve vládě s ANO, dokud to půjde, říká Onderka

16.06.2019 12:27 ČSSD zůstane podle svého statutárního místopředsedy Romana Onderky ve vládní koalici s hnutím ANO,…

Soukup se vzteká na senátora Růžičku, vadí mu Zelený salónek

15.06.2019 21:57 Aktualizováno Senátor Jiří Růžička podpořil připravovanou ústavní žalobu na prezidenta Miloše Zemana. O svém…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama