Radikální změna volebního systému? Lidovci chtějí jeden den místo dvou

KDU-ČSL dlouhodobě podporuje, aby se volby v České republice konaly jeden den namísto dvou. Novinářům to dnes řekl místopředseda KDU-ČSL Petr Hladík. Podle něj by zkrácení přineslo úsporu a zamezilo by třeba i konspiračním teoriím, co se děje s volebními lístky přes noc. ČR je v Evropské unii jedinou zemí, kde se konají volby ve dvou dnech.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Češi hlasují v komunálních volbách
doporučujeme

V pátek a sobotu se uskuteční volby do Evropského parlamentu. "Ve Sněmovně leží návrh změny volebního zákona, který mimo jiné řeší i termíny voleb. KDU-ČSL dlouhodobě prosazuje, aby byly volby jednodenní, ne dvoudenní," řekl Hladík. Změna volebního zákona se týká například také velikosti okrsků.

Podle Hladíka se na volby dává skoro půl miliardy korun. "Když by se konaly jeden den, budou levnější. Navíc máme takovou evropskou anomálii, všude se volí jen jeden den. Také by se zamezilo konspiračním teoriím o tom, co se děje s volebními lístky mezi pátkem a sobotou," uvedl Hladík.

Za nejvhodnější den považuje neděli. "O sobotách bývají lidé pryč. V pátek se už nyní zavírá třetina škol, takže kdyby je ředitelé nemuseli zavírat, rodiče by v pracovní den nemuseli řešit, co s dětmi. Z toho mi vychází neděle, a proto naše návrhy směřují k tomu, aby v České republice byla volebním dnem neděle stejně jako v drtivé většině zemí Evropské unie," řekl Hladík.

Podle něj by změna mohla přinést nejen úspory, ale také méně práce pro volební komisi nebo vyšší volební účast. "Po volbách do Evropského parlamentu budeme mít rok a čtvrt do dalších voleb, které budou krajské. Mohlo by to být dost prostoru, aby se tato změna uskutečnila," dodal Hladík. Pokud by se někdo nemohl dostavit k volbám v daný den, vyřešilo by to podle něj korespondenční hlasování.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co srazí Babišovi vaz? ČSSD zlodějiny nevadí, jeden konspirátor ano

18.06.2019 23:40 Aktualizováno Komentář Radima Červenky - S kontroverzemi předsedy vlády Andreje Babiše (ANO) museli sociální…

Krize koalice ANO a ČSSD? Faltýnek jí označil za výmysl novinářů

18.06.2019 22:02 Aktualizováno Zástupci ANO a ČSSD se dnes dohodli, že personální nominace ve Sněmovně a volby do sněmovních i…

Kdo je Semín? diví se Babiš. Kvůli výhrůžkám se opět navezl do Hamáčka

18.06.2019 21:58 Aktualizováno Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš dnes apeloval na poslance ANO, aby nevolili do Rady České…

Spor o doplácení sociálních služeb pokračuje. Maláčová se musela bránit

18.06.2019 21:11 Ve Sněmovně se dnes v podvečer rozhořel spor o doplacení sociálních služeb. Opoziční poslanci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama