Podivnosti kolem evropských voleb: Polovina stran tají financování

Skoro polovina - 18 z 39 - stran, hnutí a koalic kandidujících do Evropského parlamentu nezveřejnilo své dárce tři dny před otevřením volebních místností. Netýká se to sněmovních stran, řekla ČTK mluvčí Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí Linda Hrubešová. Chybujícím hrozí správní řízení a pokuta od 20.000 do 300.000 korun. Volby se uskuteční v pátek a sobotu. Češi budou rozhodovat o obsazení 21 ze 749 křesel Evropského parlamentu.

Přidejte svůj názor

Sídlo Evropského parlamentu
doporučujeme

Strany mají povinnost zveřejnit tři dny před otevřením místností své dárce přes webové stránky zaregistrované u dohledového úřadu. "Podle zjištění úřadu k danému termínu povinnost splnilo 21 kandidujících stran a koalic. Zbylých 18 kandidujících subjektů požadované údaje nezveřejnilo," uvedl člen vedení úřadu František Sivera, který je koordinátorem agendy evropských voleb.

Mezi chybující patří například subjekt Volte Pravý Blok www.cibulka.net, Sdružení pro republiku - Republikánská strana Československa Miroslava Sládka, ale také Moravané. Subjekty měly zveřejnit nejen dárce, kteří věnovali na kampaň peníze, ale také další sponzory, kteří poskytli služby a zboží zdarma nebo za cenu nižší než obvyklou.

Podle Hrubešové se objevily také tři kandidující subjekty, které po celou dobu kampaně neplní zákonné povinnosti a s úřadem nekomunikují, přestože se je úřad snažil kontaktovat jak v sídle, tak i jejich představitele. "Úřad s nimi byl po opakovaných výzvách nucen zahájit kontrolu podle kontrolního řádu ve věci nedodání informací k volebnímu účtu i webu. Těmto třem kandidujícím subjektům může kromě pokuty za nezveřejnění hrozit i sankce za neposkytnutí součinnosti v souladu s kontrolním řádem až do výše 500.000 korun," uvedla Hrubešová.

Z webu úřadu vyplývá, že se dvěma pokutám vystavují subjekty Jsi pro? Jistota Solidarita Investice pro budoucnost, dále Ne-volim.cz a také Romská demokratická strana.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hejtmanka Jermanová se hájí: Na úřadě k pochybení nedošlo

25.06.2019 17:27 Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) je přesvědčena , že při uzavírání…

Zeman dorazil na "svou" Vysočinu. Pustil se do demonstrantů proti Babišovi

25.06.2019 17:26 Aktualizováno Účastníci demonstrací proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a za spravedlivou justici podle…

Jak na „Voldemorta“? Klus má řešení

25.06.2019 17:22 Zpěvák Tomáš Klus vystoupil na demonstraci na Letné jak jako jeden z vystupujících na pódiu i jako…

Klaus se omluvil za slova o placených demonstrantech. Jen pro případ, že…

25.06.2019 17:15 Bývalý prezident Václav Klaus se dnes omluvil za některé výroky ohledně nedělní demonstrace proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama