Ministr Havlíček chce pracovní skupinu pro ArcelorMittal

Stát vytvoří pracovní skupinu pro ocelářství a bude se zabývat změnami ve vlastnictví ocelářské firmy ArcelorMittal Ostrava (AMO). Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) to dnes uvedl na twitteru po jednání s odboráři. Ostravský podnik plánuje koupit britská firma Liberty House, skupina ArcelorMittal ho musí prodat, aby mohla převzít ocelárny v Itálii. Odboráři z AMO mají obavu, že podnik skončí.

Ostrava, Nová huť
doporučujeme

Premiér Andrej Babiš (ANO) v rozhovoru pro pondělní Hospodářské noviny (HN) řekl, že Liberty House není transparentní. Jedná se zástupci skupiny ArcelorMittal, stát chce ostravské ocelárny koupit za korunu, dodal. Cenu blíže nevysvětlil. Nevyloučil trojstrannou smlouvu mezi Liberty House, státem a odboráři na fungování ostravského podniku. Analytici oslovení ČTK záměr označili za populismus, protože ostravský podnik má výrazně vyšší hodnotu, než je jedna koruna.

"Vytvoříme pracovní skupinu pro ocelářství, současně začínáme intenzivně řešit změny vlastnické struktury Arcellor Mittal v Ostravě," napsal dnes Havlíček. Změny v ostravské firmě by podle něj měly dopad na další investice, 7000 zaměstnanců a celý region. Jednání se zástupci všech odborových svazů bylo podle Havlíčka "velmi konstruktivní". Předseda Základní organizace OS KOVO ArcelorMittal Petr Slanina v pondělí ČTK řekl, že odboráři by převzetí firmy státem pravděpodobně přivítali. Dnes uvítali i vznik skupiny.

"Jsme příjemně překvapeni, je to dobrý krok," řekl Slanina ČTK. Dodal, že o personálním složení skupiny dnes s ministrem nejednali. "Považuji ale za přirozené, že zástupce odborů členem pracovní skupiny bude," uvedl.

Dodal, že s vývojem jednání se zájemcem o podnik ale už spokojeni nejsou. "V některých věcech jsme zaznamenali obrat. Nevidíme už takovou vstřícnost, kterou projevovali, když se čekalo na schválení akvizice Evropskou unií," řekl. Týká se to například finančních zdrojů použitých k zaplacení kupní ceny. Odboráři odmítají možnost, že by šlo o peníze ostravské huti. "Tato možnost se v novém návrhu dohody znovu otevírá," upozornil. Problém vidí v tom, jak firma naloží s penězi utrženými za prodej nevyužitých emisních povolenek, které dostala zdarma od státu. "Chceme aby zisk byl použit na investice," řekl Slanina. Firma ale údajně uvažuje o jejich vyvedení.

Skupina ArcelorMittal musí ostravský podnik a další evropské hutě prodat, aby mohla koupit největší evropskou ocelárnu Ilva v Itálii. Evropská komise už dříve sdělila, že britská Liberty House je vhodným zájemcem a ostravské hutě může převzít.

ArcelorMittal Ostrava zatím patří do skupiny ArcelorMittal indického miliardáře Lakšmího Mittala. Vyrábí ocel pro stavebnictví a strojírenství, je největším výrobcem silničních svodidel a trubek v Česku. Vedle českého trhu dodává své výrobky do více než 40 zemí. Podnik má 6500 zaměstnanců.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Schůzka Babiše s Pompeem podle politologů potvrdila shodu ve vztazích

12.08.2020 17:25 Dnešní jednání premiéra Andreje Babiše (ANO) s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem…

Pompeo věří v možnost zlepšení vztahů s Ruskem

12.08.2020 17:06 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo doufá v to, že je možné zlepšit vztahy s Ruskem. Řekl, že je…

Volební průzkum: ANO vede, vzrostla podpora Pirátů, pohoršila si ČSSD

12.08.2020 17:05 Aktualizováno Největší podporu voličů si stále drží hnutí ANO, které by v případných červencových volbách podle…

OBRAZEM: Mike Pompeo navštívil Prahu, sešel se s Babišem

12.08.2020 17:04 Ministr zahraničí USA Mike Pompeo se dnes sešel s premiérem Andrejem Babišem. Ocenil, že Česká…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama