Eurovolby 2019: Velký přehled, jak o víkendu volit. Pozor na kroužky!

Blíží se volby do Evropského parlamentu, které se budou konat od 23. do 26. května 2019 ve všech zemích Evropské unie. V Nizozemsku a Británii se již začalo volit. V Česku se pak tradičně odehrají v pátek a sobotu 24. a 25. května 2019.

Přidejte svůj názor 35 komentářů

Volby
doporučujeme

V pátek se bude volit od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00, čili i evropské volby budou probíhat v obvyklých termínech, jako všechny ostatní volby.

Hlasovat se bude jako vždy pomocí hlasovacích lístků, které doputují do domovů oprávněných voličů. Pokud někdo hlasovací lístky ztratí anebo se k němu nedostanou, nemusí propadat panice. Ve volebních místnostech jsou vždy k dispozici hlasovací lístky a voliči si je tam můžou vyžádat.
Pokud volič zapomene hlasovací lístky, nic se neděje, nicméně by neměl zapomínat na občanský průkaz nebo cestovní pas. Bez prokázání totožnosti jedním z těchto dokladů není možné volit.

I tentokrát se můžou kandidátům přidělovat preferenční hlasy, ovšem je potřeba mít na paměti, že přidělit preferenční hlas kroužkováním je možné jen u jmen dvou kandidátů. Kroužkuje se číslo před jménem a je možné si přinést zakroužkovaný hlasovací lístek již z domova.

Pokud kandidát získá více než pět procent hlasů, které obdržela celá strana, tak se díky preferenčním hlasům – kroužkům posune na první místo kandidátky.

Největší kroužkovací drama se očekává u kandidátky koalice Spojenci pro Evropu (TOP 09 + STAN + Zelení a další ekologické strany). Příznivci menších stran jako jsou Zelení budou pravděpodobně disciplinovaně kroužkovat svého kandidáta, který tak možná vyskočí nahoru.
Hlasovací lístek je neplatný pokud je natržený nebo pokud není v šedé úřední obálce a také pokud je v obálce více lístků (vždy vkládejte jen jeden!).

V případě fyzického hendikepu voliče (např. postižení zraku) může být za plentu pro úpravu hlasovacích lístků doprovázen volič asistentem, jinak je možné vstupovat pouze samostatně.

Specifikem evropských voleb je u nás je, že v nich mohou v ČR volit i cizinci, kteří zde mají nejméně 45 dnů trvalý nebo přechodný pobyt. Nesmějí pak již volit v jiném státu EU.

Loading...
Vstupte do diskuze (35)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koukalová si to za protest proti Babišovi pořádně "vyžrala". Tohle se…

25.06.2019 16:31 Aktualizováno Na demonstraci na Letné dorazila i bývalá biatlonistka Gabriela Koukalová. Vyjádřila tak…

Volíte Babiše? Raději nečtěte. Dozvíte se o sobě nepěkné věci

25.06.2019 16:30 Aktualizováno Režisér, producent a komentátor deníku Reflex rozebral slavný výrok premiéra Babiše o řízení státu…

Babiši, pozor. Tajná akce sestřelování nepřátel. Kdo chce likvidovat…

25.06.2019 16:26 Aktualizováno V kauze shánění kompromitujících materiálů na politickou konkurenci Andreje Babiše (ANO) z dob, kdy…

Policie vtrhla do sídla Středočeského kraje, jde po podezřelých smlouvách

25.06.2019 15:15 Aktualizováno Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu od dnešního rána zasahují na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama