Šéf KSČM Filip si přeje volební účast přes 20 procent

Předseda KSČM Vojtěch Filip by byl rád, kdyby účast v současných volbách do Evropského parlamentu byla vyšší než minule, kdyby přesáhla 20 procent a KSČM měla dva nebo tři europoslance. Evropská unie podle něj potřebuje změnu a neměla by sledovat zájmy USA. Filip to dnes řekl novinářům v Českých Budějovicích, kde odevzdal svůj hlas v eurovolbách.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Vojtěch Filip
doporučujeme

"Po 40 letech vývoje v EU je potřeba změny, a to dost zásadní, a bez vůle občanů nepřijde. Ti, kteří k volbám chodí, zatím vždycky generovali spolupráci evropské lidové strany a evropských socialistů. Vytvořil se neoliberální kartel, který žel přivedl Evropu do krize," řekl Filip.

Evropa podle něj nemůže sledovat zájmy USA. Slova o existenci euroatlantické civilizace považuje za lichá. "Evropu uvádí do područí USA. Při politice Donalda Trumpa máme velkou šanci, aby si to v Evropě všichni uvědomili a stanovili jsme si vlastní priority," řekl Filip.

Uvedl, že ve volbách jde o to, zda z EU odejdou po Velké Británii další země, nebo zda lidé budou brát evropské společenství jako jim prospěšné. V EP se KSČM podle něj věnuje omezení práv nadnárodních korporací a bank. Vliv korporací vnímá jako obrovský a je podle něj čím dál těžší ochránit spotřebitele. "Je třeba se zabývat životním prostředím, bezpečností Evropy, a to nejen z důvodu případné další migrační vlny, ale z toho důvodu, že teroristické útoky stále hrozí," řekl Filip.

Češi dnes a v sobotu rozhodnou o přeobsazení 21 křesel ve více než sedmisethlavém Evropském parlamentu. Kandiduje rekordních 39 uskupení, které mají ve hře 842 kandidátů. Vítězství v eurovolbách bude v ČR obhajovat vládní hnutí ANO, které před pěti lety získalo zhruba 16 procent hlasů. Před pěti lety získaly ANO, ČSSD a TOP 09 se STAN po čtyřech europoslancích, KDU-ČSL a KSČM po třech europoslancích, ODS dva a Svobodní jednoho. Hlasovalo 18,2 procenta voličů.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Klaus si podal Českou televizi. Takhle prý přepisuje historii

06.12.2019 23:06 Aktualizováno Exprezident Václav Klaus se zaměřil na pořad Focus,který vysílá Česká televize. Tvrdí, že jeho…

Vláda kašle na klimatickou krizi? Jednání studentů s Babišem bylo vyhrocené

06.12.2019 17:41 Za neproduktivní označili zástupci celosvětového studentského ekologického hnutí Fridays for Future…

Prezident Zeman si přes Vánoce bere dovolenou, na leden plánuje ples

06.12.2019 16:04 Prezident Miloš Zeman si přes Vánoce vybere dovolenou, stráví ji na zámku v Lánech. Dovolenou bude…

Petříček jednal s francouzským protějškem. Děkoval za podporu disentu před…

06.12.2019 15:27 Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) dnes poděkoval svému francouzskému protějšku Jeanu-Yvesu Le…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama