Volební účast je zatím minimální, přišlo nanejvýš 10 procent lidí

K volbám do Evropského parlamentu přišlo dnes v některých okrscích za první dvě hodiny i deset procent voličů. Jinde komisaři naopak hlásí účast v řádu mála procent, vyplynulo ze zjištění zpravodajů ČTK. Volební místnosti se otevřely dnes ve 14:00, lidé mají možnost vybrat svého zástupce v europarlamentu do 22:00. V sobotu mohou voliči dorazit k volebním urnám mezi 08:00 a 14:00.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Volby, ilustrační foto
doporučujeme

V hlavním městě se volební účast k 16:00 pohybovala mezi osmi až 11 procenty. Vyšší byla v Praze 6 nebo Praze 10, méně lidí přišlo k urnám v osmé a deváté městské části. V první a třetí městské části se dostavila desetina oprávněných voličů. Ve středočeských městech se účast pohybovala v řádu procent, například v Berouně kolem 16:00 odvolily čtyři procenta lidí. V Kladně zatím zamířilo k urnám 6,5 procenta a v Benešově kolem sedmi procent voličů. Mladá Boleslav hlásila účast 7,5 procenta. V Nymburku dosud dorazilo k volbám 6,3 procenta lidí, při komunálních volbách byla ve stejnou dobu účast 40 procent.

Zatím slušný zájem o evropské volby zaznamenaly volební komise na západě Čech. Podle komisařů ve dvou plzeňských okrscích lidé chodí téměř srovnatelně s jinými volbami. "Je to až překvapivé, čekali jsme nižší zájem," řekla ČTK jedna z komisařek. Podobně tomu bylo i v centru Karlových Varů. "Máme už okolo deseti procent, přičemž hodně lidí chodí s voličskými průkazy," řekl ČTK komisař.

V některých okrscích v Jihočeském kraji, například v českokrumlovské části Vyšný a v táborské ZŠ Zborovská, se dvě hodiny po otevření volebních místností pohybovala účast kolem osmi procent. Naopak třeba v jednom z okrsků v českobudějovické ZŠ Máj II odvolila ani ne dvacetina voličů.

K volebním urnám v Ústeckém kraji přicházeli zatím spíše jednotlivci. Z informací od volebních komisí vyplývá, že zájem o hlasovaní byl nízký. V jednom z okrsků v ZŠ Mozartova v Jablonci nad Nisou v Libereckém kraji odvolilo za první dvě hodiny zhruba šest procent voličů. "Ani jsem jich tolik nečekala. Když se ale podíváte ven, je hezky, lidi budou chtít na víkend někam odjet, tak třeba přišli dřív," uvedla za okrsek Lenka Lipšová.

V Pardubickém kraji je podle očekávání účast nižší. Například v Pardubicích přišlo do jedné z volebních místností na základní škole Gorkého necelých pět procent voličů. Ve stotisícovém Hradci Králové v sousedním kraji se po dvou hodinách pohybovala účast okolo 10,5 procenta. Jen kolem sedmi procent lidí odevzdalo hlas ve dvacetitisícovém Náchodě.

Okolo sedmi procent se pohybovala účast i v Moravskoslezském kraji. "Volby monitorují dvě kontrolní skupiny zaměstnanců krajského úřadu, hlásí hladký, bezproblémový průběh," řekla Miroslava Chlebounová z krajského úřadu. Například v Českém Těšíně na Karvinsku zatím zavítalo do volebních místností od tří do sedmi procent voličů.

Poměrně značný zájem hlásili někteří komisaři z olomouckých volebních místností. "Zájem je, stále chodí lidé. Ve 14:00 jsme otevřeli volební místnost a přede dveřmi jsme měli frontu," řekla komisařka v ZŠ Tererovo náměstí. Překvapeni ze zájmu lidí jsou i z volební místnosti na Filozofické fakultě Univerzity Palackého Na Hradě 5. "Máme už zhruba deset procent lidí ze seznamu, dalších deset lidí přišlo volit na voličský průkaz. Je to překvapivé," podotkl člen volební komise.

Ve volebních místnostech Jihlavy na Vysočině se účast zatím pohybovala v řádu procent. Zástupci komisí, které oslovila ČTK, odhadli počty odevzdaných hlasů mezi pěti až osmi procenty. Někde uváděli, že lidé celkem chodí, jinde byl zájem nízký. Účast v jednotkách procent provázela v prvních desítkách minut po otevření volebních místností eurovolby ve Zlínském kraji. V největším zlínském okrsku situovaném do kolektivního domu v centru města odvolila ani ne tři procenta lidí, v Kroměříži činila účast kolem pěti procent, v Uherském Hradišti kolem šesti procent a v největším vsetínském okrsku v místní části Rokytnice přes čtyři procenta.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidovci si příští rok v Praze zvolí nového předsedu

13.12.2019 17:56 Celostátní konference KDU-ČSL, jež je nejvyšším stranickým orgánem mezi sjezdy, dnes potvrdila…

Válková ombudsmankou? Opozice ztrhala Zemanův návrh

13.12.2019 17:06 Předsedové opozičních stran se příliš neztotožňují s návrhem prezidenta Miloše Zemana, aby se…

Návrat do čela lidovců? Bělobrádek prozradil, zda bude kandidovat

13.12.2019 16:22 Bývalý dlouholetý předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek vyloučil kandidaturu na pozici šéfa strany. Na…

Pozor na Rusko. Šíří dezinformace, chce rozštěpit Západ, varuje šéf BIS

13.12.2019 15:07 Na šíření lživých informací je třeba podle ředitele BIS Michala Koudelky reagovat rychlým…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama