Začne se EU rozpadat? Hamáček je z voleb zklamaný

Vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček odhaduje, že volební účast ve volbách do Evropského parlamentu by mohla být vyšší, než předpokládaly průzkumy. Podle něj výsledky voleb také ukážou, zda se Evropská unie začne hádat a rozpadat. Hamáček doufá, že ČSSD uspěje a obhájí co nejvíc mandátů. Za úspěch by považoval obhájení aktuálního postavení na politické scéně. Řekl to dnes novinářům poté, co odevzdal hlas ve volbách do EP v domě kultury v Mladé Boleslavi. Kolik očekává procent hlasů, neuvedl.

Přidejte svůj názor 19 komentářů

Jan Hamáček
doporučujeme

"Tady v Mladé Boleslavi v mém volebním okrsku tři hodiny po otevření volebních místností je účast přes 12 procent, což je relativně vysoké číslo, tak pokud to samé bude v České republice, tak by ta volební účast mohla být vyšší, než odhadovaly některé průzkumy," uvedl Hamáček.

Sociální demokraté získali v minulých volbách do EP 14,17 procenta hlasů a čtyři mandáty z českých jednadvaceti. Před pěti lety doprovázela v Česku volby do EP rekordně slabá volební účast, přišlo jen 18,2 procenta oprávněných českých voličů. Nyní analytici předpokládají, že účast zřejmě nebude vyšší než čtvrtinová.

Hamáček vyzval Čechy, aby se k urnám vypravili, Evropská unie podle něj řeší mnoho problémů, které Česká republika sama rozetnout nemůže, třeba bezpečnost, ochranu životního prostředí nebo kvalitu potravin.

"Jde také o to, zda ČR bude následovat chaos, který je ve Velké Británii. A to si myslím, že nikdo nechce," připomněl Hamáček, že společenství nyní dlouze a bolestně opouští Velká Británie, jejíž obyvatelé o takzvaném brexitu rozhodli v referendu. Stále ale není jasné, jak bude nakonec vypadat.

Letošní volby do Evropského parlamentu jsou v České republice čtvrté. Lidé si mohou vybrat budoucí europoslance z rekordní nabídky 39 stran, hnutí nebo jejich koalic, které nominovaly přes 840 kandidátů. Na jedno z 21 českých křesel v Evropském parlamentu o 751 členech tak připadá v průměru 40 adeptů.

Za první dvě hodiny dnes v některých okrscích přišlo k eurovolbám i deset procent voličů, plyne ze zjištění ČTK. Na různých místech ale účast kolísá. Volební místnosti se otevřely ve 14:00, lidé mají možnost vybrat svého zástupce v europarlamentu do 22:00. V sobotu mohou voliči dorazit k volebním urnám mezi 08:00 a 14:00.

Loading...
Vstupte do diskuze (19)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OBRAZEM: Slovenská prezidentka Čaputová strávila den v Česku, sešla se se…

20.06.2019 22:48 Nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dnes poprvé oficiálně navštívila Česko. Na Pražském…

V TOP 09 to vře. „První dáma“ strany zkritizovala Kalouska

20.06.2019 22:00 Aktualizováno V TOP 09 existuje napětí mezi předsedou poslaneckého klubu TOP 09, Miroslavem Kalouskem a předsedou…

Čaputová se vydala na Petřín. Uctila památku Štefánika a Havla, rozdávala…

20.06.2019 21:18 Aktualizováno Nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dnes poprvé oficiálně navštívila Česko. Na Pražském…

Čaputová podporuje demonstranty? Srovnala situaci v Praze s protesty v…

20.06.2019 20:34 Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vyjádřila dnes na koncertu v Praze na její počest pochopení…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama