Předseda lidovců Výborný čeká, že k volbám přijde 20 procent lidí

Předseda lidovců Marek Výborný očekává účast ve volbách do Evropského parlamentu kolem 20 procent. Řekl to dnes novinářům před volební místností v Heřmanově Městci, kde volil. Před pěti lety doprovázela tyto volby rekordně slabá volební účast, k urnám přišlo jen 18,2 procenta oprávněných českých voličů.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Marek Výborný
doporučujeme

Lidovci v posledních evropských volbách získali tři mandáty. Výborný by považoval za dobrý výsledek tento počet obhájit. Politici podle něj příliš neumí lidem vysvětlit svou práci. Velké množství subjektů, které ve volbách kandidují, zčásti přičítá "kverulantské povaze" Čechů.

"Chtěl bych, abychom to změnili. Aby Česká republika neseděla v poslední lavici, ale abychom byli hlasití, sebevědomí a budující. Evropská unie je o spolupráci všech 28 zemí a Česká republika by neměla být jen tím neustálým stěžovatelem," uvedl Výborný.

Před unií podle něj v současností stojí významné úkoly. V první řadě je to vyřešení odchodu Británie, dlouhodobě také klimatické změny a boj se suchem, což se dotýká celé Evropy. Významné jsou rovněž možný propad ekonomiky a migrační krize, zvláště příliv lidí z Afriky, jejichž problémy by se měly řešit v jejich vlastech, uvedl předseda KDU-ČSL.

Podle něj také eurovolby zčásti indikují nálady ve společnosti. "Jsou i lakmusovým papírkem vnímání současné vládní koalice hnutí ANO, ČSSD a KSČM, a to také může ovlivnit příští týdny a měsíce na české politické scéně," uvedl. Menšinovou vládu tvoří hnutí ANO s ČSSD, komunisté její vznik podpořili.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hejtmanka Jermanová se hájí: Na úřadě k pochybení nedošlo

25.06.2019 17:27 Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) je přesvědčena , že při uzavírání…

Zeman dorazil na "svou" Vysočinu. Pustil se do demonstrantů proti Babišovi

25.06.2019 17:26 Aktualizováno Účastníci demonstrací proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a za spravedlivou justici podle…

Jak na „Voldemorta“? Klus má řešení

25.06.2019 17:22 Zpěvák Tomáš Klus vystoupil na demonstraci na Letné jak jako jeden z vystupujících na pódiu i jako…

Klaus se omluvil za slova o placených demonstrantech. Jen pro případ, že…

25.06.2019 17:15 Bývalý prezident Václav Klaus se dnes omluvil za některé výroky ohledně nedělní demonstrace proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama