Alkohol za volantem neprojde. Vláda odmítne toleranci

Kvůli záporným dopadům na bezpečnost silničního provozu vláda patrně odmítne návrh poslanců opoziční ODS na toleranci 0,5 promile alkoholu u řidičů. Vyplývá to z podkladů pro pondělní schůzi kabinetu. O předloze rozhodnou zákonodárci. Občanští demokraté poukazují na to, že určitá tolerance alkoholu u řidičů je většině států Evropské unie běžná. Půl promile odpovídá vypitým zhruba dvěma decilitrům vína nebo dvěma desetistupňovým pivům.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Vláda, ilustrační foto
doporučujeme

"Je prokázáno, že řidič pod vlivem alkoholu v navrhovaném množství, tedy až 0,5 promile, ohrožuje kromě svého zdraví, života a majetku rovněž i zdraví, život a majetek ostatních účastníků silničního provozu včetně cyklistů a chodců," stojí v předběžném stanovisku kabinetu, které po schválení dostanou zákonodárci.

Kabinet poukáže podle podkladů na vyšší riziko nehod s ohledem na horší zrakové vnímání a schopnost vnímat překážky a bezpečně a včas na ně reagovat. Upozorní také na statistiky, podle nichž za posledních sedm let zavinili řidiči s hladinou alkoholu do 0,5 promile 1461 nehod se zraněním. "Přitom došlo k usmrcení 58 osob, těžkému zranění 228 osob a lehkému zranění 1567 osob. Ekonomická ztráta dosáhla minimálně 3,6 miliardy korun," stojí v materiálech.

Předkladatelé z řad ODS uvádějí, že ze členských zemí unie je vedle Česka nulová tolerance alkoholu u řidičů uzákoněna už jen na Slovensku, v Maďarsku a v Rumunsku. "Mezi legislativní hranicí pro toleranci určitého množství alkoholu v krvi řidiče a počtem obětí dopravních nehod neplatí přímá úměra. Země, které mají nulovou toleranci, patří mezi země s největším počtem obětí dopravních nehod na jeden milion obyvatel," tvrdí.

Tolerance by neplatila podle návrhu ODS obecně pro všechny řidiče. Nulová by se nadále vztahovala například na řidiče mladší 21 let, na řidiče autobusů, tramvají a nákladních automobilů, na taxikáře a řidiče smluvní přepravy a na učitele autoškol.

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ivan Langer: Babiš se lidí na náměstích a v ulicích bojí, má z nich…

19.06.2019 10:32 Aktualizováno Bývalý ministr informatiky a ministr vnitra Ivan Langer je stále členem ODS, i když už z vrcholné…

Potomci emigrantů snáze dostanou české občanství, SPD a KSČM prskají

19.06.2019 10:23 Děti a vnuci krajanů, kteří emigrovali z někdejšího Československa, pravděpodobně budou moci…

Babiš dostal vysvědčení. Za rámeček si jej nedá

19.06.2019 09:54 Česká pirátská strana vystavila premiérovi Andreji Babišovi (ANO) vysvědčení. Za rámeček si jej…

Václav Klaus byl a je ruský agent, tvrdí Kalousek. Nechutné, chováte se…

19.06.2019 09:53 Aktualizováno Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek se tvrdě pustil do někdejšího prezidenta…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama