Alkohol za volantem neprojde. Vláda odmítne toleranci

Kvůli záporným dopadům na bezpečnost silničního provozu vláda patrně odmítne návrh poslanců opoziční ODS na toleranci 0,5 promile alkoholu u řidičů. Vyplývá to z podkladů pro pondělní schůzi kabinetu. O předloze rozhodnou zákonodárci. Občanští demokraté poukazují na to, že určitá tolerance alkoholu u řidičů je většině států Evropské unie běžná. Půl promile odpovídá vypitým zhruba dvěma decilitrům vína nebo dvěma desetistupňovým pivům.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Vláda, ilustrační foto
doporučujeme

"Je prokázáno, že řidič pod vlivem alkoholu v navrhovaném množství, tedy až 0,5 promile, ohrožuje kromě svého zdraví, života a majetku rovněž i zdraví, život a majetek ostatních účastníků silničního provozu včetně cyklistů a chodců," stojí v předběžném stanovisku kabinetu, které po schválení dostanou zákonodárci.

Kabinet poukáže podle podkladů na vyšší riziko nehod s ohledem na horší zrakové vnímání a schopnost vnímat překážky a bezpečně a včas na ně reagovat. Upozorní také na statistiky, podle nichž za posledních sedm let zavinili řidiči s hladinou alkoholu do 0,5 promile 1461 nehod se zraněním. "Přitom došlo k usmrcení 58 osob, těžkému zranění 228 osob a lehkému zranění 1567 osob. Ekonomická ztráta dosáhla minimálně 3,6 miliardy korun," stojí v materiálech.

Předkladatelé z řad ODS uvádějí, že ze členských zemí unie je vedle Česka nulová tolerance alkoholu u řidičů uzákoněna už jen na Slovensku, v Maďarsku a v Rumunsku. "Mezi legislativní hranicí pro toleranci určitého množství alkoholu v krvi řidiče a počtem obětí dopravních nehod neplatí přímá úměra. Země, které mají nulovou toleranci, patří mezi země s největším počtem obětí dopravních nehod na jeden milion obyvatel," tvrdí.

Tolerance by neplatila podle návrhu ODS obecně pro všechny řidiče. Nulová by se nadále vztahovala například na řidiče mladší 21 let, na řidiče autobusů, tramvají a nákladních automobilů, na taxikáře a řidiče smluvní přepravy a na učitele autoškol.

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš a Havlíček zamíří na Ukrajinu, budou se řešit i vztahy s Ruskem

15.11.2019 17:04 Premiér Andrej Babiš (ANO) navštíví příští týden Ukrajinu. Do Kyjeva ho na dvoudenní cestu v…

Budoucnost české diplomacie? Petříček pronesl řízný projev: Hrozbou je i…

15.11.2019 15:38 Lidská práva po sametové revoluci byla a v budoucnu i budou součástí české diplomacie. Rok 1989…

Babiš oslaví 17. listopad v Národním muzeu. Co si myslí o demonstraci na…

15.11.2019 15:26 Premiér Andrej Babiš (hnutí ANO) se dnes vyhnul přímé odpovědi na otázku, zda v neděli 17.…

Odejděte, jestli se vám pravidla nelíbí! Jílkové při debatě bouchly saze,…

15.11.2019 15:11 Aktualizováno V neděli nás čekají oslavy 30. výročí Sametové revoluce. Vyrovnali jsme se s komunistickou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama