Evropské volby v Česku: Na několika místech zasahovala policie

Evropské volby neprovázely v Česku z pohledu ministerstva vnitra žádné problémy. ČTK to dnes řekl náměstek ministra vnitra Petr Mlsna. Volební místnosti se uzavřely ve 14:00 a členové okrskových volebních komisí začali sčítat hlasy. Výsledky budou zveřejněny až v neděli později večer poté, co se uzavřou všechny volební místnosti v Evropské unii.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Volby, ilustrační foto
doporučujeme

"Z našeho pohledu to byly naprosto bezproblémové volby. Nezaznamenali jsme žádný incident," uvedl Mlsna. Policie podle něho hlásila jeden případ neukázněného voliče v jedné z volebních místností, byl vyveden.

V souvislosti s volbami má ministerstvo vnitra nahlášeny jen drobné incidenty. "V Ostravě se dopustila jedna osoba přestupku vyvěšováním originálních volebních plakátů jednoho z kandidátů v blízkosti volební místnosti," sdělil ČTK mluvčí ministerstva Ondřej Krátoška. Vnitro také zaregistrovalo krádež české státní vlajky v Litovli, na Chomutovsku se pak nesvéprávná osoba neúspěšně domáhala možnosti volit. "Z důvodu jejího nevhodného chování byla přivolána policie," doplnil Krátoška.

V Olomouckém kraji řešili policisté problém v souvislosti s evropskými volbami na Olomoucku, a to kvůli ukradené státní vlajce u volební místnosti v obci Bouzov. Vlajku odcizil v noci na sobotu 25. května neznámý pachatel. "Policisté případ šetří jako přestupek proti majetku," řekla dnes ČTK policejní mluvčí Tereza Neubauerová.

Ve Zlíně zaznamenali strážníci městské policie v souvislosti s volbami jen drobné nedostatky, které se v několika případech týkaly nesprávného vyvěšení státní vlajky a v jednom případě umístění propagačního letáku kandidujícího politického uskupení v objektu, kde byla i volební místnost. "Vedle toho pak hlídka z okrsku Jižní Svahy řešila také dva vulgární nápisy na vozovce, které reprezentovaly politický názor pisatele," uvedl zástupce ředitele městské policie Pavel Janík. Jeden z nápisů již podle něj správce komunikace odstranil, druhý čeká stejný osud v příštím týdnu.

Bez vážných incidentů se volby odehrály i jinde. "Víme pouze o zásahu lékařské služby kvůli tomu, že se dvěma členům volební komise udělalo špatně, ale to bývá při každých volbách," uvedla mluvčí Ústeckého kraje Lucie Dosedělová.

Český statistický úřad obdržel první data z volebních okrsků ve 14:24, sdělil na twitterovém účtu. Tamtéž pak ČSÚ uvedl, že v 16:05 bylo sečteno 12.470 z 14.766 okrsků. Mlsna podotkl, že nyní je možné zveřejňovat například údaje z výzkumů exit poll, kdy jsou dotazováni voliči právě vycházející z volebních místností, nebo i o volební účasti. Výsledky voleb lze však zveřejnit až do nedělního večera nelze.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Piráti dali košem STAN, do předvolebního bloku nejdou

21.07.2019 11:41 Piráti nevidí důvod zapojovat se do předvolebního bloku demokratických stran, o kterém hovořil…

ODS chce porazit hnutí ANO. Zvažuje nový velký plán

21.07.2019 10:21 Předseda ODS Petr Fiala chce před parlamentními volbami v roce 2021 jednat o spolupráci se stranami…

Ovčáček se obořil na Hřiba. Ten se mu vysmál

19.07.2019 17:04 Aktualizováno Pražský primátor Zdeněk Hřib se stal terčem útoků ze strany mluvčího prezidenta Miloše Zemana,…

Kraje budou mít miliardu na sociální služby 29. července, chybí ještě…

19.07.2019 14:38 Schválenou miliardu korun na dofinancování sociálních služeb budou mít kraje na svých účtech 29.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama