Eurovolby 2019: Hlasy jsou sečteny, omylem unikly na internet

Hlasy voličů v evropských volbách v Česku sečetli volební komisaři ve všech okrscích, vyplývá z informací na twitterovém účtu Českého statistického úřadu. Poslední údaje úřad dostal po více než šesti hodinách po ukončení hlasování. Statistici ale zveřejní výsledky včetně účasti až v neděli později večer potom, co se uzavřou všechny volební místnosti v Evropské unii, konkrétně v Itálii.

Přidejte svůj názor 36 komentářů

Volby, ilustrační foto
doporučujeme

První výsledky z okrsků obdržel statistický úřad v 14:24, tedy necelou půlhodinu po skončení hlasování. V 15:00 byly sečteny hlasy asi v pětině okrsků, o půlhodinu později přibližně v polovině z celkových 14.766 okrsků. Kolem 16:00 sčítali komisaři hlasy ještě zhruba v 2300 okrscích a v 17:22 zbývalo spočítat hlasy v poslední stovce okrsků. Údaje z posledního okrsku převzal statistický úřad ve 20:14. "Zítra (v neděli) budou zveřejněny kompletní volební výsledky včetně volební účasti," informoval na sociální síti.

Sumarizaci výsledků z okrsků provedou statistici kvůli zabezpečení proti případným únikům až v neděli večer. "Nám sice chodí výsledky, ale my je vlastně neznáme, jen je v podstatě ukládáme do systému," řekl ČTK mluvčí úřadu Jan Cieslar.

Jedním z bezpečnostních prvků je i to, že od dnešního večera budou odpojeny webové prezentace na internetových stránkách ČSÚ i na volebním webu. "Webové stránky budou opět přístupné po ukončení hlasování v celé Evropské unii a zveřejnění volebních výsledků," sdělil úřad.

Na webu Mirošovic byl dnes odpoledne přesto krátce zveřejněný výsledek eurovoleb v této středočeské obci. Vyjádření starosty obce se ČTK nepodařilo získat. Na případ upozornila TV Prima.

"Všichni byli proškolení, že se to může udělat až zítra (v neděli) po 23. hodině, až se uzavře poslední volební místnost v Itálii. Řešili jsme to s panem starostou, už jsou ty výsledky sundané," řekla ČTK Jůzová.

Podle ní jde v kraji o ojedinělý případ. "Členové komise to mají ve všech pokynech a metodikách. Chybu způsobil lidský faktor," dodala vedoucí. Podle ní byli členové volebních komisí proškoleni dostatečně.

Předčasné zveřejnění výsledků voleb může podle ní znamenat problém. "Pokud by někdo podal oznámení, může to být trestný čin maření voleb," řekla Jůzová. Možné postihy ale neuvedla.

Loading...
Vstupte do diskuze (36)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie vtrhla do sídla Středočeského kraje, jde po podezřelých smlouvách

25.06.2019 15:15 Aktualizováno Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu od dnešního rána zasahují na…

Lobista Horáček je Tonda Blaník v realitě, upozorňuje komentátor

25.06.2019 14:51 V kauze shánění kompromitujících materiálů na politickou konkurenci Andreje Babiše (ANO) z dob, kdy…

Zeman dorazil na "svou" Vysočinu. Pustil se do demonstrantů proti Babišovi

25.06.2019 14:14 Aktualizováno Účastníci demonstrací proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) podle prezidenta Miloše Zemana…

Čtou jen slevové letáky a titulky, pustil se do voličů ANO známý režisér

25.06.2019 14:10 Aktualizováno Režisér, producent a komentátor deníku Reflex rozebral slavný výrok premiéra Babiše o řízení státu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama