Proč jen Huawei a ZTE? Pirát Vymazal zkritizoval NÚKIB

Člen sněmovního bezpečnostního výboru za Piráty Tomáš Vymazal nerozumí tomu, proč se Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) zabývá jen čínskými komunikačními technologiemi. V dnešních Otázkách Václava Moravce České televize poukázal na informace bývalého analytika americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Edwarda Snowdena o takzvaných zadních vrátkách v produktech americké společnosti Cisco.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Huawei, ilustrační foto
doporučujeme

"Nechápu, proč se NÚKIB zabývá jen čínskými produkty, v zásadě se jeví, že je to z toho důvodu, že Američané jsou naši spojenci, takže jim věříme i přesto, že víme, už je to řádka let, co Edward Snowden zveřejnil, že společnost Cisco má také zadní vrátka od americké agentury NSA (Národní bezpečnostní agentura)," uvedl Vymazal. Úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost vydal v prosinci varování před technologiemi čínských firem Huawei a ZTE.

Člen bezpečnostního výboru bezpečnostního výboru Jiří Dienstbier (ČSSD) souhlasil s tím, že by se mělo přistupovat ke všem stejně. Je podle něho otázka, zda by si Evropa neměla zajišťovat prvky kritické infrastruktury sama, když existují dva evropští výrobci Nokia a Ericsson. Podle předsedy sněmovního bezpečnostního výboru Radka Kotena (SPD) může být Huawei stejně riziková firma jako jiné. "Protože, jak se v minulosti ukázalo, i jiné firmy měly problémy s tím, že do svého hardware dávaly zadní vrátka," podotkl. Koten míní, že kritická infrastruktura státu by se měla oddělit od zbytku veřejných komunikačních sítí. Stát by pak mohl využívat důvěryhodná zařízení a kontrolovat jejich zabezpečení, dodal.

Vymazal je toho názoru, že v kritické infrastruktuře by měl být zejména otevřený hardware a software. "Když nám, ať už z Ameriky, nebo z Číny, pošlou nějaké zařízení, tak buď v zemi původu, nebo po cestě k němu může někdo něco připojit a my nemáme žádnou možnost zjistit, že takové zařízení tam je," soudí o nynější situaci. Totéž může podle něho platit i pro evropské výrobce.

Loading...
Vstupte do diskuze (15)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OBRAZEM: Slovenská prezidentka Čaputová strávila den v Česku, sešla se se…

20.06.2019 22:48 Nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dnes poprvé oficiálně navštívila Česko. Na Pražském…

V TOP 09 to vře. „První dáma“ strany zkritizovala Kalouska

20.06.2019 22:00 Aktualizováno V TOP 09 existuje napětí mezi předsedou poslaneckého klubu TOP 09, Miroslavem Kalouskem a předsedou…

Čaputová se vydala na Petřín. Uctila památku Štefánika a Havla, rozdávala…

20.06.2019 21:18 Aktualizováno Nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dnes poprvé oficiálně navštívila Česko. Na Pražském…

Čaputová podporuje demonstranty? Srovnala situaci v Praze s protesty v…

20.06.2019 20:34 Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vyjádřila dnes na koncertu v Praze na její počest pochopení…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama