Čeští politici se schází do volebních štábů. Piráti hrají hry, ANO věří ve výhru

Zástupci hnutí ANO před sečtením hlasů věří ve své vítězství ve volbách do Evropského parlamentu. Doufají v to, že získají více mandátů než před pěti lety, kdy dali voliči důvěru jejich čtyřem europoslancům.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Hnutí ANO, ilustrační foto
doporučujeme

Na ohlášení výsledků voleb čekají členové hnutí ve volebním štábu na pražském Chodově ve stranické centrále. Premiér a předseda ANO Andrej Babiš zatím nedorazil, podle spolupracovníků je na cestě z Bratislavy, kde odpoledne sledoval neúspěšný boj českých hokejistů o bronzovou medaili s Ruskem.

Hlavní volební tváře hnutí dorazily do volebního štábu před 21:00. Volební jednička Dita Charanzová při příchodu novinářům řekla, že cílem pro hnutí bylo volby vyhrát. Za úspěch by považovala jakýkoli výsledek nad pět mandátů. Věří tomu, že i přes nízkou volební účast ANO ve volbách zvítězí.

S pozitivní náladou do volebního štábu přišel i předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. "Doufám, že vyhrajeme a že dostaneme víc mandátů, než jsme měli v minulých volbách," řekl. I Faltýnek připustil, že pro hnutí by byla lepší vyšší volební účast. "Možná dali lidé přednost hokeji," poznamenal k volební účasti. Češi se podle něj věnují více domácí politice. Považuje proto za úkol politiků, aby voliče přesvědčili o důležitosti evropských témat.

Výborný doufá, že lidovci ve volbách obhájí své tři mandáty

Politická situace v Česku je v letošních evropských volbách podstatně odlišná než při posledních volbách do Evropského parlamentu před pěti lety, řekl dnes novinářům předseda KDU-ČSL Marek Výborný. Na politické scéně se podle něj v uplynulém období objevily nové silné strany či hnutí, a pro lidovce by proto bylo dobrým výsledkem obhájit ve volbách jejich tří současné mandáty. Za dobrou zprávu pro Česko označil to, že se letos voleb zúčastnilo zřejmě více občanů než v roce 2014.

Výborný přišel mezi novináře v sídle lidovců na Karlově náměstí, kde má strana svůj volební štáb, před 21:00. Potom zase odešel. V místnosti, kde by před půlnocí měla být tisková konference vedení lidovců k výsledkům voleb, pobývalo několik zástupců médií. Z jiných částí budovy se občas ozývala hudba.

Piráti čekají na výsledky při hudbě i deskových hrách

Piráti očekávají výsledky voleb do europarlamentu ve své pražské centrále v ulici Na Moráni v Praze 2. Ve volebním štábu, který se sešel už v 17:00, panuje uvolněná atmosféra a členové i příznivci strany si čekání zkracují hudbou či hraním deskových her. Předseda strany Ivan Bartoš řekl, že doufají v zisk čtyř mandátů. Výsledky voleb budou v celé Evropě zveřejněny ve 23:00, kdy budou sečteny hlasy v Itálii. Do deseti minut poté Piráti uspořádají briefing s reakcemi.

Bartoš, který dorazil chvíli po začátku volebního štábu, spolustraníkům přinesl pro zkrácení několikahodinového čekání deskové hry. Sám se také postavil za mixážní pult a v roli dýdžeje hrál přítomným taneční hudbu. Ve štábu se kromě předsedy a členů kandidátky do europarlamentu, kterou vede Marcel Kolaja, objevili také například šéf poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek, poslanci Mikuláš Ferjenčík a Ondřej Profant nebo pražský primátor Zdeněk Hřib.

Na členy SPD čekají novináři v salonku a před restaurací

Na příchod politických představitelů hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) čekají novináři v salonku a před restaurací U Zlaté konvice na Staroměstském náměstí, kde má strana volební štáb. Do části restaurace, kde se schází členové a příznivci hnutí, nemají přístup. Do štábu před 20:30 dorazil lídr hnutí do evropských voleb Ivan David.

Podle Davida strana počítá s tím, že ve volbách získá dva mandáty. "Tři mandáty bychom považovali za úspěch," řekl. Upozornil také, že jeho hnutí je proevropské. "My jsme jenom skeptici, pokud se jedná o Evropskou unii, protože se domníváme, že Evropská unie pouze zhoršuje vyhlídky na lepší budoucnost," řekl.

"Jelikož si to uvědomuje stále více lidí v západní Evropě a jak je zřejmé i zde, tak samozřejmě výsledky stran, které upozorňují na tato rizika, jsou celkem příznivé," komentoval dosavadní odhady výsledků voleb například ve Francii nebo v Maďarsku. Pokud by se eurovolby konaly za dva roky, byly by podle něj výsledky ještě příznivější. Volby ve Francii vyhrála krajně pravicové Národní sdružení (RN) Marine Le Penové, v Maďarsku získal přes polovinu hlasů Maďarský občanský svaz (Fidesz) premiéra Viktora Orbána.

Lídryně KSČM Konečná by považovala za úspěch obhájení mandátu

Eurovolební lídryně KSČM Kateřina Konečná by za úspěch považovala obhájení svého mandátu. Řekla to dnes po příchodu do volebního štábu komunistické strany v centru Prahy. Předseda KSČM Vojtěch Filip už v pátek uvedl, že by byl rád, kdyby strana získala dva nebo tři europoslance. V minulých volbách získali komunisté tři europoslance.

Hamáček: Výsledek voleb nebude mít na složení vedení ČSSD vliv

Pokud by sociální demokraté v evropských volbách neuspěli a nezískali žádný mandát, na podobu vedení strany to nebude mít vliv. Výsledky eurovoleb by neměly destabilizovat ani vládní koalici a českou politickou scénu. Novinářům to dnes večer řekl šéf vládní ČSSD Jan Hamáček. Za volební úspěch své strany by považoval překonání hranice pěti procent hlasů, která je potřeba pro vstup do Evropského parlamentu.

"Vedení strany bylo zvoleno relativně nedávno. Dostali jsme jasný mandát dovést sociální demokracii ke krajským volbám. Pokud chceme vyhodnocovat působení ve vládě nebo aktivitu vedení, první reálnou zkouškou budou krajské volby," uvedl Hamáček. Nemyslí si, že by strana znovu svolávala sjezd a volila vedení a že by volební výsledky destabilizovaly českou politickou scénu. "Počty ve Sněmovně se nemění," podotkl Hamáček.

Lídři TOP 09 věří, že získají alespoň tři mandáty.

Ve dvojciferný volební výsledek věří přítomní ve štábu TOP 09 a Starostů a nezávislých (STAN), kde vládne optimistická nálada. Výsledky voleb ve Velkopřevorském paláci na Malé Straně přišel sledovat před 22:00 předseda TOP 09 Jiří Pospíšil i první místopředsedkyně TOP O9 Markéta Pekarová Adamová. Oba doufají alespoň ve tři mandáty.

"Nyní se ukáže, že má smysl, když se TOP 09, STAN a další politické subjekty spojují a vytvářejí jednu koalici," řekl novinářům Pospíšil, europoslanec a lídr kandidátky Spojenci pro Evropu. Doufal v to, že se volební účast přiblíží 25 procentům. "Ale zatím to podle odhadů nevypadá," dodal.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Soukup se vzteká na senátora Růžičku, vadí mu Zelený salónek

15.06.2019 21:57 Aktualizováno Senátor Jiří Růžička podpořil připravovanou ústavní žalobu na prezidenta Miloše Zemana. O svém…

Klaus ml. terčem posměchu. Komentátor se vysmál nové straně

15.06.2019 20:05 Aktualizováno Nové politické hnutí Václava Klause ml. pochopitelně vzbudilo řadu reakcí. Komentátor Martin…

Poslanci navrhli 21. srpen jako památný den obětí invaze. Co na to KSČM?

15.06.2019 14:21 Poslanci všech poslaneckých klubů s výjimkou KSČM navrhují, aby se 21. srpen stal v kalendáři…

Propagace ČR v zahraničí? Chystá se nová strategie, proběhnou důležitá…

15.06.2019 11:51 Do Prahy se příští týden sjedou vedoucí Českých center, aby jednali o programové nabídce pro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama