"Ty seš ten z SPD". Ladislava Jakla zbili v metru. Prasárna, teror, odporné, zuří Foldyna či Hašek. A Kalousek...

Ladislava Jakla, člena Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) a spolupracovníka exprezidenta Václava Klause, v metru napadli neznámí útočníci. Sám Jakl uvedl, že ho muži poznali a v té souvislosti zmínili i hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). Řada politiků útok odsoudila.

Přidejte svůj názor 296 komentářů

Ladislav Jakl
doporučujeme

K incidentu podle Jakla došlo v sobotu 25. května v podvečer přímo v jedoucím vagónu metra v úseku před stanicí Náměstí Republiky. „Seděl jsem na sedadle a najednou kdosi nade mnou zvolal: Ty seš Jakl, ten lídr SPD. A začal mě mlátit do hlavy a ramene. Pak mě strhl na zem a na zastávce hned utekl,“ popsal Jakl průběh útoku pro Echo24. Útok podle něj měli provést dva pachatelé.

Problém podle něj byl i v tom, že seděl a četl si něco v telefonu, takže nedával pozor a nemohl se ani bránit. Lékařskou pomoc ihned po po útoku nevyhledal, kvůli podezření na vnitřní poranění břišní dutiny ale pohotovost navštívil druhý den.

Věc ani nenahlásil na policii, přesto o něm policisté už ví. Ohlásili to totiž lékaři z pohotovosti. Jestli podá na pachatele trestní oznámení, zatím Jakl neví.

K útoku se vyjádřilo i hnutí SPD, kterému se nelíbí, že se případu nedostalo větší mediální pozornosti. „Láďa Jakl v sobotu zbit v metru! Opět dvojí metr, média mlčí, stát se to jinému, tak se už pomalu stávkuje! Ale Láďa je asi “jen” kandidát za SPD,“ uvedlo hnutí na facebooku. Podle místopředsedy hnutí Radima fialy je „útok je důsledkem atmosféry nenávisti vůči lidem s odlišným názorem, kterou ve společnosti rozdmýchali takzvaní sluníčkáři“.

Napadení odsoudila i řada politiků, poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna jej srovnává s napadením poslance TOP 09 Dominika Feriho. „Když v opilecké strkanici dostal Dominik Feri facku, tak mnozí politici křičeli o primitivech, nemocné společnosti, rasismu, vládě silnějšího atd. Když byl (sedící)l Ladislav Jakl zbit při cestě metrem, tak titíž politici mlčí. H. Marcuse tomu říkal metoda represivní tolerance,“ zlobí se politik.

Podobně to vidí i jeho stranický kolega Michal Hašek. „Fyzické napadení Ladislava Jakla v pražském metru je prasárna a také trestný čin. Měl by být řádně vyšetřen a pachatel potrestán. Jiný názor nebo pohled na svět není důvod k napadení jiného člověka. To platilo u Svobody, Dostála, Sobotky, Dolejše, Feriho a platí i u Jakla,“ upozornil Hašek na facebooku.

Jakla se zastal i poslanec Václav Klaus mladší. „Tenhle teror a nesnášenlivost je čím dál více rozdmýcháván. Tiskem a médii, darebáky, kteří posílají politické školitele mládeži do škol, rádoby "západními" elitami. Někdo začne mlátit šedesátiletého pána sedícího v metru. Ale "může si za to trochu sám - je kontroverzní." A kdo se ho zastává - je způlky kontroverzní taky. Tahle atmosféra už tu kdysi v minulosti byla,“ varuje Klaus mladší.

A Jakla podpořil i předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. „Přiznávám, že s panem Jaklem nekamarádím. Útok na něj ale pokládám za odporný, zbabělý a nepřijatelný. Přál bych si, aby útočníci byli vypátráni a přísně potrestáni. Panu Jaklovi přeji brzké uzdravení,“ vzkázal.

Institut Václava Klause vydal oficiální prohlášení, ve kterém mimo jiné uvádí, že jde o čin s mimořádnou společenskou závažností. „Naprosto zásadně a se vší rozhodností takové počínání odsuzujeme a věříme, že okolnosti tohoto činu budou důsledně vyšetřeny, pachatel (nebo pachatelé) tohoto odporného útoku budou urychleně dopadeni a s vědomím závažnosti činu i odpovídajícím způsobem potrestáni," píše se v textu

„Tak ohavný čin by se nestal, kdyby v České republice nebylo soustavně a cíleně zvyšováno politické napětí těmi, kteří si jiný než svůj vlastní názor neumí představit, těmi, kteří každého člověka s odlišným politickým názorem veřejně urážejí, ostouzejí a dlouhodobě beztrestně brutálně verbálně napadají. Tak ohavný čin by se nestal, kdyby proti zvolení Ladislava Jakla členem RRTV nebyla vedena tak nesmiřitelná a útočná politická kampaň. Viníme ty, kteří po léta nerespektují výsledky demokratických voleb a politickou moc chtějí získat mimo demokratické volby prostřednictvím rozvášněných davů na náměstích a spřátelených médií. V takové atmosféře je už pouze malý krůček k tomu, aby si leckdo vyložil tento stav jako normu, ve které je dovoleno naprosto všechno – včetně hrubých fyzických útoků a pokusů likvidovat lidi s odlišným názorem. O tom, kam taková doba vedla a v co vyústila, nás dostatečně trpce poučila historie 30. let minulého století v Německu," uvádí IVK. 

Loading...
Vstupte do diskuze (296)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman pozval do Česka šest prezidentů. V září navštíví Srbsko

19.08.2019 18:23 Prezident Miloš Zeman v polovině září navštíví Srbsko. Na počátku října poté v Lánech přivítá…

V Česku po roce 89 zanikl termín chybné názory, vzkázalo pracoviště MV

19.08.2019 17:31 V České republice se od roku 1989 nepoužívá termín chybné názory. V reakci na víkendové vyjádření…

Na vědu půjde rekordní částka, Havlíček a Schillerová se dohodli

19.08.2019 17:27 Aktualizováno Rozpočet ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) bude příští rok činit zhruba 37,5 miliard korun, což…

Vnitro dostane 1,7 miliardy navíc, většina půjde na policejní auta a platy

19.08.2019 17:25 Aktualizováno Rozpočet ministerstva vnitra na příští rok se po dnešní schůzce ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama