"Čísla nesedí!" Ministerstvo a Zeman jsou v ostrém sporu kvůli žalobcům

Ministerstvo spravedlnosti a nejvyšší státní zástupce mají rozdílné statistiky o úspěšnosti vrchních žalobců. Podle ministerstva bylo v posledních letech zproštěno až 28 procent obviněných, podle zjištění nejvyššího státního zastupce 14,5 procenta. Údaje dnes v České televizi uvedli náměstek ministryně Jeroným Tejc a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Podle něj je statistika ministerstva nepravdivá a "čísla nesedí".

Ministerstvo spravedlnosti ČR
doporučujeme

O úspěšnosti státních zástupců před nedávnem mluvila i ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) na semináři o nezávislosti státních zastupitelství ve Sněmovně.

Podle Zemana analýza vrchního zastupitelství s porovnáním jednotlivých případů ukázala, že se "zřejmě špatně vykazuje" kolonka zproštěné věci úplně a částečně. "Od roku 2011 do roku 2018 bylo rozhodnuto ve věci 366 osob, z nichž 53 bylo zproštěno. Dostáváme se k údaji 14,5 procenta, jsme přesně na půlce. Obávám se, že statistika (ministerstva) je nepravdivá," uvedl Zeman.

Podle statistik ministerstva okresní státní zástupci dovedou 95 procent případů k pravomocnému odsouzení, u vyšších zástupců pak podíl klesá. Zproštěno v posledních letech bývá deset až 28 procent obviněných.

"Nejsou to čísla, která bychom si vycucali na ministerstvu spravedlnosti z prstu. Vycházíme ze statistických listů trestních soudů. I pokud by byl 15 procent průměr neúspěchu vrchních státních zástupců při obžalobách, více než každý desátý, který je pohnán k soudu státním zastupitelstvím, odchází od soudu pravomocně nevinný," uvedl Tejc.

Každá statistika se dá posuzovat z více pohledů, připustil náměstek. Záleží na výchozích hodnotách. Tejc uvedl, že vrchní zastupitelství řeší mnohem méně případů než okresní, kauzy jsou ale složitější.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pompeo věří v možnost zlepšení vztahů s Ruskem

12.08.2020 17:06 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo doufá v to, že je možné zlepšit vztahy s Ruskem. Řekl, že je…

Volební průzkum: ANO vede, vzrostla podpora Pirátů, pohoršila si ČSSD

12.08.2020 17:05 Aktualizováno Největší podporu voličů si stále drží hnutí ANO, které by v případných červencových volbách podle…

OBRAZEM: Mike Pompeo navštívil Prahu, sešel se s Babišem

12.08.2020 17:04 Ministr zahraničí USA Mike Pompeo se dnes sešel s premiérem Andrejem Babišem. Ocenil, že Česká…

Pompeo v Senátu kritizoval Čínu. Ocenil Vystrčila za cestu na Tchaj-wan,…

12.08.2020 16:31 Aktualizováno Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v Senátu kritizoval Rusko i Čínu. Moskva se podle něj snaží…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama