Další rebel? Vlivný politik ČSSD chodí demonstrovat proti Babišovi. "Že se nestydíš," píší mu lidé

Úterní velké demonstrace za odvolání Andreje Babiše a Miloše Zemana na Václavském náměstí v Praze se zúčastnil mimo jiné hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard z ČSSD. Fotkami přímo z demonstrace se politik, jehož strana je součástí menšinové vlády, pochlubil i na sociálních sítích.

Přidejte svůj názor 70 komentářů

Hejtman Josef Bernard se zúčastnil demonstrací proti Andreji Babišovi
doporučujeme

Bernard se ale protestů účastnil už i o týden dříve. Někteří se podivovali nad tím, že se politik ČSSD účastnil demonstrace proti vládě, když jsou jeho kolegové její součástí. Další byli ještě ostřejší. „Že se nestydí!!!“ napsal na facebook hejtmana jeden z Čechů. „Styděl bych se, kdybych tam nebyl,“ odvětil Bernard.

V následné diskuzi Bernard vysvětloval, proč se vlastně protestů účastní. „Nelíbí se mi, jak se v této zemi ohýbá základní pilíř demokracie - justice. Jestli to někoho netrkne po tom, co je vyměněn ministr spravedlnosti den po obviněni premiéra, není mu pomoci. Ještě jen tak mimochodem bude tato země ochuzena o stamiliony evropských dotací,“ vysvětluje své postoje sociálnědemokratický hejtman.

Uvádí také, že je přesvědčený, že demokracie není ohraničena pěti minutami ve volební mistrnosti. „Má mnoho podob. Už jsem podléhal skepsi, že klesáme na úroveň Bulharska, ale jasně se ukazuje, ze Češi chtějí transformaci na západ dokončit. Nemůžeme tolerovat bezbřehé lhaní a vytáčení. Demokracie je v krizi. Mocní a bohatí si kupují média, politické posty a rozebírají stát. Je to nerovná soutěž a je to na lidech, aby rozhodli. Demokracie je těžká, kupříkladu mě bolí záda, když dvě hodiny stojím na Václaváku, ale opravdu bych se styděl, kdybych nešel. Je to paradox v 89 jsem jako mladý ucho demonstroval za starší disidenty a teď jako starší občan podporuji mladé lidi a jsem z nich nadšený. Už o tuto zemi strach nemám,“ tvrdí Bernard.

V rozhovoru pro Novinky.cz také zdůraznil, že účast na demonstracích mu nerozmluvili ani komunisté a estébáci. „Nenechám si to rozmluvit ani třicet let po revoluci. Že jsem v nějakém klubu, neznamená, že budu skákat z okna, jak mi někdo řekne,“ říká.

Upozorňuje, že je na vedení ČSSD, aby situaci vyhodnotilo a udělalo razantní kroky. „Mělo by přijmout nějaké opatření, aby se ČSSD vymezila a řekla, co bude dělat, aby požadavky demonstrantů (např. demise Benešové a Babiše a stopka dotacím pro Agrofert) byly naplněny. O tom by měla ČSSD vážně přemýšlet,“ tvrdí hejtman.

Připomíná, že demonstranti nežádají demisi vlády, jejíž je ČSSD součástí. „Demonstranti akceptují výsledky voleb, jen jim vadí konkrétní věci. To, jak se obsadilo místo ministra spravedlnosti, a situace premiéra. Demonstranti chtějí nezávislost justice, v úterý vyzvali, aby poslanci do konce června přijali zákon o státních zástupcích. Ukazuje se, že ti organizátoři dělají demonstrace s rozvahou a velmi dobře promýšlejí, jaké budou požadavky,“ myslí si.

Loading...
Vstupte do diskuze (70)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

17. listopad: Hřib se nepřímo opřel do Zemana a vlády, sklidil potlesk

17.11.2019 09:29 Hodnoty jako jsou demokracie, svoboda a právní stát v Česku podle pražského primátora Zdeňka Hřiba …

"Hanba, ocásek Hamáček." Lidé na Národní třídě vypískali i ministry ČSSD

17.11.2019 09:20 Na Národní třídě dnes po 08:00 uctili památku listopadu 1989 představitelé ČSSD v čele s předsedou…

"Táhni odsud, estébáku!" Demonstranti vypískali Babiše na Národní třídě

17.11.2019 08:32 Za skandování a pískání zhruba 15 protestujících dnes ráno po 07:15 premiér a předseda hnutí ANO…

Komentář: Kam jsme se dostali po 30 letech od sametu? Doopravdy jsme…

17.11.2019 08:00 Výročí 17. listopadu 1989 vždy vede společnost k bilanci toho, co se od tohoto přelomového data…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama