Konec dotací pro Agrofert? Opozice jásá, děkuje EU a NATO

Opozice vítá, že Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) nebude proplácet dotace holdingu Agrofert od února 2017, kdy je premiér Andrej Babiš (ANO) vložil do svěřenských fondů kvůli platnosti novely o střetu zájmů. Měl k tomu ale přistoupit dříve. Neoprávněně vydané peníze má podle zástupců KDU-ČSL, ODS, TOP 09, STAN a Pirátů stát vymoct zpět, podle fondu může jít o 63 milionů korun. O zastavení proplácení dotací informoval dnes ředitel SZIF Martin Šebestyán s tím, že jde o opatření z důvodu předběžné opatrnosti k auditní zprávě Evropské komise.

Přidejte svůj názor 47 komentářů

Miroslav Kalousek
doporučujeme

"Vítáme to, protože KDU-ČSL a další kluby v rámci mimořádného bodu v úterý jasně formulovaly požadavek, aby došlo k okamžitému zastavení vyplácení dotací z národních zdrojů," uvedl předseda lidovců Marek Výborný. Za důležité pokládá, aby všichni, u nichž se prokáže, že získali dotace neoprávněně, peníze vrátili.

"Není možné, aby tím trpěli další žadatelé," uvedl. Poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík připomenul, že jeho strana tento krok doporučovala už před rokem.

Poslanec Marek Benda (ODS) poukázal na to, že fond bude stejně přistupovat k dotacím u podniků rodiny ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD). "Oligarchové ve vládě jsou problém, který nám škodí," konstatoval.

Podle šéfa poslaneckého klubu STAN Jana Farského případ ukazuje, jak bylo pro Česko důležité zapojit se do struktur Evropské unie a NATO. "Vrací nás do reality právního státu," uvedl a přirovnal unii k záchrannému lanu.

Exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) v té souvislosti uvedl, že při přijímání zákona o konfliktu zájmů před dvěma lety "se všichni vysmívali, že je bezzubý, protože jsou zvyklí zákony obcházet".

Nejnovější návrh auditu má podle ředitele fondu tři hlavní části, v první se řeší střet zájmů premiéra Babiše a Agrofertu. Ministerstvo již vyčíslilo 12 projektů v hodnotě 63 milionů korun, jichž se to týká, podle Šebestyána jde již o proplacené peníze. Druhá část zprávy řeší mimo jiné obecné postupy a náklady. Třetí část se zabývá možným střetem zájmů Tomana, který nebyl podle ministra a ředitele fondu konstatován.

Opozice očekává, že premiér se k věci vyjádří ve Sněmovně dnes 

Loading...
Vstupte do diskuze (47)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Komunisté a ANO jsou spokojeni se spoluprací při toleranci vlády

16.07.2019 19:50 Komunisté a představitelé hnutí ANO se při hodnocení toleranční dohody shodli, že spolupráce má…

Fraška, otrávená ČSSD. Z krajů se valí kritika na vedení strany, ozvali se…

16.07.2019 17:07 Aktualizováno Regionální představitelé sociální demokracie, které dnes oslovila ČTK, jsou většinou spokojeni s…

Práskač Zdechovský žaluje na Česko v EU? Hlupáky ze sebe dělat nenecháme,…

16.07.2019 14:06 Aktualizováno Jak jsme vás již informovali, europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) se domnívá, že zdanění…

Zeman hodlá vyštvat ČSSD z vlády? Spor o ministra kultury se ještě může…

16.07.2019 13:08 Není vyloučeno to, že se spor o výměnu ministra kultury protáhne až do podzimu, míní Lubomír…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama