Převod dluhů dětí by se nemusel týkat pěstounů, navrhují poslanci

Poslanci chtějí pozměňovacím návrhem upravit novelu občanského zákoníku tak, aby pěstouni nebyli zodpovědní za dluhy dětí vzniklé před přijetím do péče. Na dnešní tiskové konferenci to řekli poslanci ČSSD, KDU-ČSL a ANO. Novelu, podle které by peněžité dluhy dětí mladších 15 let měly přecházet ze zákona na jejich rodiče či na lidi, kteří je mají v péči, ve středu Sněmovna podpořila v úvodním kole.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Jan Bartošek
doporučujeme

Na zákonného zástupce by podle původního návrhu přecházely peněžité dluhy nezletilých už okamžikem svého vzniku. Pokud by dítě rodiče nebo člověka, do jehož péče by bylo svěřeno, nemělo, závazek by přešel na stát. Přenesení dluhu by podle novely nenastalo, pokud by dluh spočíval v povinnosti nezletilého dítěte nahradit úmyslně způsobenou škodu.

"V průběhu jednání a přípravy zákona se ozvali pěstouni. Projevili obavu, aby případné dluhy nebyli nuceni platit za své děti v pěstounské péči. Rozhodli jsme se vyslyšet tuto jejich prosbu. Jsme připraveni do návrhu zákona podat drobný pozměňující návrh, který jasně vydefinuje, že pěstouni nebudou ti, kteří ponesou zodpovědnost za dluhy dětí, které vznikly předtím, než se k nim dostaly do rodiny," řekl předseda lidoveckého poslaneckého klubu Jan Bartošek.

"Pěstouni se velmi často starají o děti z původně nefungujících rodin. Tam by takových dluhů mohla být celá řada. Bylo by krajně nespravedlivé, kdyby pěstouni, kteří si leckdy stěžují na to, že nemohou ani rozhodnout bez souhlasu zákonných zástupců o tom, že dítě může jet na školní výlet, zodpovídali za dluhy nasekané z nezodpovědnosti rodičů," doplnila Kateřina Valachová (ČSSD).

"Rozhodli jsme se, že tam ponecháme pouze zákonné zástupce, jakkoli tam jasně zmiňujeme, že ten dluh by měl jít za někým, kdo aktuálně dítě vynechává," dodal Patrik Nacher (ANO).

Pozměňovací návrh podají poslanci ANO, ČSSD, Pirátů a lidovců, kteří připravili původní předlohu. Přičítání všech peněžitých dluhů nezletilého pěstounovi, který je oprávněn dítě zastupovat jen v běžných záležitostech a jehož činnost se omezuje především na zajištění osobní péče o dítě, považuje za nepřiměřené ministerstvo spravedlnosti.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš vlepil facku statisícům Čechů. Vysmál se Milionu chvilek a řekl, co…

20.11.2019 22:02 Aktualizováno Výročí 17. listopadu se kromě jiného neslo i v duchu protestu proti premiérovi Andreji Babišovi.…

Drsný útok na šéfa lidovců? Kvůli Výbornému se naštval Šídlo, Veselovský a…

20.11.2019 21:38 Aktualizováno Marek Výborný v úterý oznámil, že na mimořádném sjezdu strany rezignuje na funkci předsedy KDU-ČSL.…

Ochranka prezidenta Zemana má oficiálně nového šéfa

20.11.2019 20:23 Útvar pro ochranu prezidenta ČR vede od pondělí 18. listopadu Martin Baláž, který byl dosud řízením…

Zeman může být v klidu. Pravomoci prezidenta se zatím měnit nebudou

20.11.2019 18:10 Pravomoci prezidenta republiky pravděpodobně Parlament v současném složení nezmění. Proti se na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama