Převod dluhů dětí by se nemusel týkat pěstounů, navrhují poslanci

Poslanci chtějí pozměňovacím návrhem upravit novelu občanského zákoníku tak, aby pěstouni nebyli zodpovědní za dluhy dětí vzniklé před přijetím do péče. Na dnešní tiskové konferenci to řekli poslanci ČSSD, KDU-ČSL a ANO. Novelu, podle které by peněžité dluhy dětí mladších 15 let měly přecházet ze zákona na jejich rodiče či na lidi, kteří je mají v péči, ve středu Sněmovna podpořila v úvodním kole.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Jan Bartošek
doporučujeme

Na zákonného zástupce by podle původního návrhu přecházely peněžité dluhy nezletilých už okamžikem svého vzniku. Pokud by dítě rodiče nebo člověka, do jehož péče by bylo svěřeno, nemělo, závazek by přešel na stát. Přenesení dluhu by podle novely nenastalo, pokud by dluh spočíval v povinnosti nezletilého dítěte nahradit úmyslně způsobenou škodu.

"V průběhu jednání a přípravy zákona se ozvali pěstouni. Projevili obavu, aby případné dluhy nebyli nuceni platit za své děti v pěstounské péči. Rozhodli jsme se vyslyšet tuto jejich prosbu. Jsme připraveni do návrhu zákona podat drobný pozměňující návrh, který jasně vydefinuje, že pěstouni nebudou ti, kteří ponesou zodpovědnost za dluhy dětí, které vznikly předtím, než se k nim dostaly do rodiny," řekl předseda lidoveckého poslaneckého klubu Jan Bartošek.

"Pěstouni se velmi často starají o děti z původně nefungujících rodin. Tam by takových dluhů mohla být celá řada. Bylo by krajně nespravedlivé, kdyby pěstouni, kteří si leckdy stěžují na to, že nemohou ani rozhodnout bez souhlasu zákonných zástupců o tom, že dítě může jet na školní výlet, zodpovídali za dluhy nasekané z nezodpovědnosti rodičů," doplnila Kateřina Valachová (ČSSD).

"Rozhodli jsme se, že tam ponecháme pouze zákonné zástupce, jakkoli tam jasně zmiňujeme, že ten dluh by měl jít za někým, kdo aktuálně dítě vynechává," dodal Patrik Nacher (ANO).

Pozměňovací návrh podají poslanci ANO, ČSSD, Pirátů a lidovců, kteří připravili původní předlohu. Přičítání všech peněžitých dluhů nezletilého pěstounovi, který je oprávněn dítě zastupovat jen v běžných záležitostech a jehož činnost se omezuje především na zajištění osobní péče o dítě, považuje za nepřiměřené ministerstvo spravedlnosti.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Popularita Babiše? Došlo ke změně. Podívejte se na nový průzkum

18.07.2019 10:58 Nejlépe hodnoceným politikem ze členů vlády a předsedů parlamentních stran zůstává premiér a šéf…

Primátor Hřib si nedal vyhrožování Číny líbit. Zde je jeho ostrá reakce

18.07.2019 10:26 Partnerství českého a čínského hlavního města má být apolitické a pokud jde o vztahy obou zemí,…

Peking varuje Hřiba: Podkopáváte česko-čínské vztahy, Praze to uškodí

18.07.2019 10:09 Aktualizováno Čína vyzvala primátora Prahy Zdeňka Hřiba a vedení města k tomu, aby nepoškozovali čínsko-české…

Zeman přijme Babiše příští týden. Skončí tahanice o ministra kultury?

17.07.2019 19:56 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman přijme ve středu 24. července na zámku v Lánech premiéra Andreje Babiše (ANO)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama